play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Art dhe Kulturë

“Zbulohet” Amfiteatri i Durrësit, arkeologë vendas e të huaj nisin gërmimet

today23/03/2023

Background
share close

Në Durrës ka nisur puna për zbulimin e plotë të Amfiteatrit.

Kërkimet po zhvillohen nga arkeologë të specializuar vendas dhe të huaj.

Drejtori i qendrës muzeore në Durrës, Alban Ramohitaj, sqaron se çfarë synohet të zbulohet nëpërmjet këtij projekti.

“Ne sapo kemi nisur punimet do të shohim se çfarë do të na tregojnë mostrat që kemi mbledhur”, deklaroi Alban Ramohitaj.

Aktualisht nga grupet e arkeologëve janë duke u kryer sondazhe në pjesën qendrore të amfiteatrit, që pritet të zgjasin 10 ditë.

Amfiteatri i Durrësit, mbetet më i madhi dhe më i rëndësishmi jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Ballkan.

Ai është ndërtuar në fillim të shekullit të II të e.s dhe ka vlera të veçanta arkitekturore dhe artistike./Vizion+

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%