play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: November 2023

266 Results / Page 1 of 30

Background

Shëndetsi

Gjumi i pamjaftueshëm dhe rritja e rrezikut të prekjes nga virozat

Mjekët nuk reshtin së përsërituri rëndësinë e gjumit për mirëqenien tonë fizike dhe mendore. Shumë studime konfirmojnë se trupi ka nevojë për të paktën shtatë orë gjumë në ditë që të rimëkëmbet dhe forcohet. Në fakt, një prej këtyre studimeve thotë shprehimisht se njerëzit që flenë pak, janë katër herë më të rrezikuar nga ftohja në krahasim me njerëzit që flenë sa duhet. Mungesa e gjumit shton rrezikun e virozave […]

today30/11/2023

Shëndetsi

Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Çaga është kërpudhë parazite që rritet në mështekën, në lëvore që ngjan si e djegur në formë brazdash. Me mijëra vjet përdoret në gjithë Evropën dhe Azinë, ku për shkak të cilësisë së saj shëruese ka qenë e njohur edhe me emrat “dhuratë e Zotit” dhe “Mbretëreshë e bimëve”… Rritet në male me mështekna në gjithë Evropën Veriore dhe Evropën Lindore, në Rusi, Kore, por edhe në trojet shqiptare. Banorët […]

today30/11/2023

Show Biz

Taylor Swift kishte refuzuar ofertën për të performuar në kurorëzimin e Mbretit Charles III

Eksperti mbretëror Omid Scobie pohon në librin e tij të ri, “Endgame”, se ylli i popit, Taylor Swift, refuzoi një ofertë për të performuar në kurorëzimin e Mbretit Charles III në fillim të këtij viti. Edhe pse Scobie nuk elaboroi vendimin e 12-herë fitueses së “Grammy”, ajo pati një koncert të “Eras Tour” në Nashville më 6 maj, në të njëjtën datë me kurorëzimin. Por Swift nuk ishte i vetmi […]

today30/11/2023

Aktualitet

Komuna e Prishtinës njofton se alarmi publik do të testohet të shtunën

Komuna e Prishtinës ka njoftuar se testimi i sistemit të Alarmit Publik do të bëhet gjatë ditës së shtunë, në ora 12:05. Lajmin e ka bërë të ditur Komuna e Prishtinës në facebook. “Ju njoftojmë se testimi i radhës i sistemit të Alarmit Publik do të bëhet me datë 02.12.2023 (e shtunë) ora 12:05 më zë të njëtrajtshëm dy here nga 30 sek”, ka bërë të ditur Komuna e Prishtinës […]

today30/11/2023

Aktualitet

“Përrallë nga e kaluara” shfaqet në Francë, për festat e nëntorit

Me rastin e festave kombëtare, Ambasada e Shqipërisë në Francë, Ambasadori Dritan Tola dhe Ambasadorja e Deleguar e Përhershme e Shqipërisë në UNESCO, Besiana Kadare, organizuan një mbrëmje kinematografike dhe një pritje për të gjithë miqtë e Shqipërisë në Francë. Mbrëmja u hap me shfaqjen e filmit të restauruar “Përrallë nga e kaluara” të regjisorit të madh shqiptar Dhimitër Anagnosti, i ndjekur nga shfaqja e filmit me metrazh të shkurtër […]

today30/11/2023

Uncategorized

E teta e vërteta: Konstituohet Komisioni Hetimor pas shtatë herë tentimesh

Pas shtatë herë dështimesh, të enjten është konstituuar Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procedurat për furnizimin dhe menaxhimin me rezervat shtetërore, keqpërdorimet dhe abuzimet e mundshme me rezervat shtetërore nëpërmjet kualifikimit të procedurës si sekret shtetëror për furnizime të tilla. Kjo, pasi ky konstituim i këtij Komisioni, ka dështuar shtatë herë radhazi, për shkak të bojkotimit të deputetëve të pozitës për të marr pjesë në mbledhje. E fillimisht, aty […]

today30/11/2023

Aktualitet

Interesim i madh serbëve për konvertimin e targave ilegale, kërkojnë të shtyhet afati edhe për 15 ditë

Të enjten kur përfundon afati për konvertimin e targave nga ato ilegale në RKS, shihet interesim i madh i qytetarëve serbë në qendrat e kontrollimit teknik në Mitrovicë të Veriut. Zëvendësdrejtori i Policisë për rajonin e veriut, Veton Elshani, ka theksuar se qytetarët mund t’i regjistrojnë veturat vetëm edhe të enjten. Elshani, ka theksuar se nga 1 nëntori deri më 29 nëntor janë regjistruar mbi 3 mijë me vetura me […]

today30/11/2023

Aktualitet

Zjarrfikësit protestojnë para Qeverisë, ankohen për mospërmbushjen e kërkesave të tyre

Zjarrfikësit e Kosovës kanë protestuar sot para objektit të Qeverisë, për shkak të mospërmbushjes së kërkesave të tyre. Ata po kërkojnë rritje të pagave, pagesa për kujdestari dhe për punë shtesë jashtë orarit, pagesa për rrezikshmëri si dhe rritje të numrit të zjarrfikësve nëpër komuna. Po ashtu ata po ankohen edhe për mungesë të makinerive dhe pajisjeve të tjera. Zjarrfikësit thanë se protesta do të vazhdojë deri në arritjen e […]

today30/11/2023

Aktualitet

10 qytetet më të shtrenjta në botë për vitin 2023

Një studim i ri ka renditur dhjetë qytetet më të shtrenjta në botë. Zurich-u i Zvicrës është shpallur qyteti më i shtrenjt në botë. Qyteti më i madh i Zvicrës, i rikthyer në krye pas tre vitesh pas rritjes së frangut zvicërian. Singapori ështe qyteti i dytë më i shtrenjt në botë, para New Yorkut. Në dhjetëshen më të mirë të këtij viti përfshihen dy qytete aziatike (Singapori dhe Hong […]

today30/11/2023

0%