play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: February 2023

280 Results / Page 1 of 32

Background

Teknologji

Shtëpia e Bardhë iu jep afat 30 ditë agjencive federale që të fshijnë TikTok-un

Të hënën Shtëpia e Bardhë iu dha agjencive qeveritare një afat prej 30 ditëve që të fshijnë aplikacionin kinez TikTok në pajisjet dhe sistemet federale. Në një përpjekje për të mbajtur të sigurta të dhënat e SHBA-së, të gjitha agjencitë federale duhet të fshijnë TikTok-un nga telefonat dhe sistemet dhe të ndalojnë trafikun e internetit që të arrijë kompaninë, iu tha agjencive Shalanda Young drejtoresha e Zyrës së Menaxhimit dhe […]

today28/02/2023

Sport

Shansi i fundit për Mbappen që t’i bashkohet Real Madridit – rrjedhë skenari

Kylian Mbappe thuhet se ka vetëm katër muaj për të shfrytëzuar opsionin për të vazhduar kontratën e tij për një vit shtesë me Paris Saint-Germain. Ylli i PSG thuhet se nënshkroi një kontratë trevjeçare përpara sezonit 2022-23, por sipas L’Equipe është një kontratë dyvjeçare me opsionin e një sezoni shtesë. Kjo do të thotë se në fund të këtij sezoni, sulmuesi do të hyjë në 12 muajt e fundit të […]

today28/02/2023

Kuriozitete

Të mërkurën prezantohet insekti i ri i zbuluar në Kosovë

Departamenti i Biologjisë në Universitetin e Prishtinës do të prezantojë nesër një hulumtim mbi zbulimin e një insekti të ri në Bjeshkët e Sharrit. Insekti i ri quhet “Potamophylax humoinsapiens”, ka bërë të ditur Departamenti i Biologjisë në një njoftim për media. Prezantimin e hulumtimit do ta bëjë profesori Halil Ibrahimi. “Ju ftojmë të merrni pjesë në prezantimin “Hulumtimi i insekteve në funksion të mbrojtjes së mjedisit: llojet e reja, […]

today28/02/2023

Teknologji

Elon Musk rekruton ekip për të zhvilluar rivalin e ChatGPT

Elon Musk ka kërkuar studiues të AI-s javëve të fundit në lidhje me formimin e një laboratori të ri kërkimor për të zhvilluar një alternativë ndaj ChatGPT të OpenAI, raportoi të hënën Information, duke cituar njerëz me njohuri të drejtpërdrejta të përpjekjes. Shefi i Tesla-s dhe Twitter, Musk, ka rekrutuar Igor Babuschkin, një studiues i cili së fundi u largua nga njësia e AI DeepMind e Alphabet (GOOGL.O), thuhet në […]

today28/02/2023

Show Biz

Dua Lipa në përfundim të albumit të tretë, paralajmërohen edhe disa bashkëpunime

Dua Lipa ka përfunduar albumin e saj të tretë, i cili siç raportohet është mjaft personal. Këngëtarja, 27-vjeçe, u bë e famshme me albumin e saj debutues “Dua Lipa” dhe albumin e fundit të titulluar “Future Nostalgia”, i cili ka kaluar 10 miliardë transmetime. Fituesja e një sërë çmimeve ka kaluar tashmë qindra orë në studio në mes të turneut të saj botëror. Ylli me origjinë nga Kosova shpreson që […]

today28/02/2023

Kuriozitete

Tempulli indian zëvendëson elefantin me robot për kryerjen e ritualeve

Një tempull në shtetin jugor indian të Kerala-s ka implementuar një elefant mekanik për të kryer ritualet e tij. Nisma e autoriteteve në tempullin “Irinjadappilly Sree Krishna” në rrethin Thrissur është pjesë e zotimit të tyre për të ndaluar përdorimin e kafshëve të gjalla për çdo festë, transmeton Telegrafi. Modeli u dhurua nga organizata “People for Ethical Treatment of Animals” (PETA) India dhe nga aktorja Parvathy Thiruvothu. Ata shpresojnë se […]

today28/02/2023

Aktualitet

Takimi në Bruksel, Osmani: Moment pozitiv, por janë pranuar edhe disa propozime jo të lehta

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka vlerësuar se takimi i 27 shkurtit në Bruksel, në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e zyrtarëve të lartë të BE-së dhe mbështetjen e ShBA-ve, shënon moment pozitiv në procesin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë. Kështu ka thënë për Telegrafin, Bekim Kupina, këshilltar për media i […]

today28/02/2023

Shëndetsi

A e dini pse teshtijmë tri herë radhazi?

Shkencëtarët kanë shpjeguar pse ndodh kjo. Edhe pse për shumë njerëz duket si një ekzagjerim, kur teshtijmë disa herë radhazi, në fakt pastrojmë ngacmues të shumtë nga kanalet tona të frymëmarrjes – dhe numri ideal i përsëritjeve duket të jetë tre herë. Më shpesh, teshtijmë sepse ka grimca të huaja në hundë dhe kjo është mënyra më e mirë për t’i nxjerrë jashtë. Ajo që shumë njerëz vënë re kur […]

today28/02/2023

Aktualitet

Bislimi përmend tri kushte për formimin e Asociacionit

Kryenegociatori i Kosovës në dialogun me Serbinë, Besnik Bislimi, i ka thënë të martën Parlamentit Evropian në Bruksel se ekzistojnë tri kushte kryesore për formim të Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë. “Asociacioni duhet të jetë në përputhje me ligjet e Kosovës, duhet të jetë në përputhje me qëndrimet e BE-së se nuk mund të ketë fuqi ekzekutive, siç është thënë në letrën që ish-Përfaqësuesja e Lartë, Federika […]

today28/02/2023

0%