play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: October 2023

263 Results / Page 1 of 30

Background

Shëndetsi

Antibiotikët nuk shërojnë inflamacionin e sinuseve

Sinuset në kuptimin e plotë të fjalës janë vrima në kafkën tonë të cilat tajitin sekrecion. Nëse ata pezmatohen sekrecioni mblidhet dhe në kushte të tilla krijohen bakteret. Nëse “kalimet” mbahen të pastra, sinuset do të shërohen më shpejtë. Rreth 14 për qind e njerëzve çdo vit kanë infeksion të sinuseve dhe mjekët kryesisht i shërojnë me antibiotikë. Megjithatë shkak i 90- 98 për qind të infeksioneve janë viruset që […]

today31/10/2023

Kuriozitete

Keratinë shtëpiake me vetëm tre përbërës

Bëni një trajtim me keratinë në shtëpi që do t’u japë shkëlqim flokëve tuaj Trajtimi me keratinë është bërë shumë i popullarizuar, sepse i drejton flokët dhe u jep një dukje të mëndafshtë dhe të lëmuar. Falë një trajtimi të këtillë, flokët e dëmtuar dhe të thatë ngadalë fillojnë të rifitojnë shkëlqimin dhe dendësinë, por edhe mirëmbajtja është shumë më e lehtë – flokët thahen thjesht me tharëse flokësh, por […]

today31/10/2023

Show Biz

Çfarë po paralajmëron Dua Lipa me videon e re në Instagram?

Ajo gjatë kësaj kohe ka ngacmuar mjaft shumë ndjekësit në llogarinë e saj personale, Instagram. Bukuroshja me origjinë shqiptare, Dua Lipa, kishte fshirë të gjitha postimet me ç’rast edhe bëri kuriozë fansat. U aludua se mund të jetë në përgatitje të një kënge të re apo edhe një albumi të plotë. 28 vjeçarja së fundmi ka publikuar një video, ku shfaqet me një çelës në gojë e më pas edhe […]

today31/10/2023

Aktualitet

MKRS shpall konkurs për angazhim në shfaqjen e baletit “Arrthyesi”

MKRS shpall konkurs për angazhim në institucionin e Baletit Kombëtar të Kosovës për realizimin e shfaqjes së baletit “Arrthyesi”, përcjell KultPlus. Përmes këtij konkursi kërkohen të angazhohen 7 balerinë profesionistë, 8 balerinë jo profesionistë (fëmijë nga mosha 9 deri 14 vjeç). Konkursi është i hapur deri më 10.11.2023 – në ora 16:00. Aplikacionin mund ta shkarkoni në faqen zyrtare të MKRS-së.

today31/10/2023

Aktualitet

TKOB, koncert dedikuar mjeshtrit të valles, Besim Zekthit

Në nderim të mjeshtrit të valles popullore mbarëshqiptare, Besim Zekthi, i vlerësuar me titullin “Nderi i Kombit” dhe “Gjerdani i artë”, Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore do të sjellë për të gjithë artdashësit, koncertin “Legjenda e valles shqipe, Besim Zekthi- Nder i Kombit”. Koncerti do të shfaqet sonte në TKOBAP, në orën 19:00. Në të do të interpretojnë Orkestra, Grupi i Valleve dhe Grupi Vokal i Ansamblit Popullor. Gjithashtu […]

today31/10/2023

Aktualitet

Sindikata e Policisë i konsideron të papranueshme propozimet e Qeverisë

Në mbledhjen mbajtur me datë 30.10.2023, Këshilli Drejtues i Sindikatës së Policisë së Kosovës, ka analizuar zhvillimet e fundit duke përfshirë edhe propozimin e Qeverisë për shtesat për rrezikshmëri. Sindikata e Policisë së Kosovës thotë se përkrahë të gjitha kërkesat e arsyeshme dhe legjitime të secilit zyrtarë policorë dhe punonjësve tjerë mbështetës të Policisë së Kosovës. “Sa i përket propozimit të Qeverisë për shtesat e rrezikshmërisë, vlerësojmë se janë të […]

today31/10/2023

Aktualitet

Greva në Trepçë – 15 minatorë deri tash kanë kërkuar ndihmë mjekësore

Në ditën e tetë të grevës në Trepçë, edhe një minatorë ka kërkuar sot ndihmë mjekësore në Spitalin Rajonal të Mitrovicës. Kështu ka thënë në një prononcim për Telegrafin, drejtori mjekësor në Spitalin Rajonal të Mitrovicës, Bashkim Hasani. Ai tha se njëjtë se minatorët e tjerë edhe pacienti i sotëm ka plogështi, lodhje, ethe dhe molisje të përgjithshme. Hasani ka thënë se deri më sot kanë kërkuar ndihmë mjekësore 15 […]

today31/10/2023

Aktualitet

Gjuha shqipe futet zyrtarisht në kurrikulën e këtij universiteti prestigjioz

Bëhet e ditur se nga Semestri i Pranverës 2024, Gjuha shqipe do të jetë lëndë mësimi në Universitetin e Pensilvenias (University of Pennsylvania), një nga më të mirët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës e në botë Lajmin e ka dhënë vajza shqiptare Ballina Prishtina, e cila ka luajtur një rol të dorës së parë në përpjekjet për ta bindur administratën e universitetit. “Shpresoj që ta kuptojmë të gjithë se […]

today31/10/2023

Kuriozitete

Nga data e zgjedhur tek emri i vërtetë, fakte që s’i keni ditur për festën e Halloween

Më 31 tetor, e gjithë bota feston Halloween-in. Shikoni më poshtë disa fakte lidhje me festën e Halloween-it. -Sipas fjalorit anglez Oksford, Halloween duhet të shkruhet “Hallow-e’en”, dhe emri i vërtetë është “All-Hallow-even”. -Është zgjedhur data 31 tetor për t’u fetuar, sepse është data e fundit e vitit në kalendarin e vjetër keltik, në të cilin viti niste me 1 nëntor. -Halloween e kishte origjinën nga festivali kelt, në Samhanin, […]

today31/10/2023

0%