play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: May 2022

491 Results / Page 1 of 55

Background

Ekonomi

AAK-ja propozon heqjen e kushtit prej 15 vite përvojë pune për pensionistët kontributdhënës

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Shemsedin Dreshaj ka bërë të ditur se Grupi Parlamentar ka dorëzuar nismën ligjore për plotësim-ndryshim të Ligjit për Skemat Pensionale të Financuara nga Shteti. Dreshaj në një konferencë për medie, tregoi se me këtë nismë ligjore do të largohet kriteri diskriminues, i cili i kushtëzon pensionistët të kenë 15 vite përvojë para luftë në mënyrë që ta gëzojnë pensionin kontributdhënës. Tutje, ai tha […]

today31/05/2022

Art dhe Kulturë

Për artistin ukrainas të rrugës, peneli është më i fuqishëm se pushka

Gamlet Zinkivskiy po lufton pushtimin rus me një penel, duke krijuar piktura murale që ai shpreson se mund të rrisin moralin dhe të ofrojnë një antidot të shkurtër për luftën në Kharkiv, qytetin e dytë të Ukrainës me shenja beteje, shkruan Reuters, transmeton KultPlus. Artisti më i njohur i rrugës thotë se veprat e tij janë apolitike. Por një mbi kompensatë që ka vulosur hyrjen e një ndërtese komunale të […]

today31/05/2022

Show Biz

Bradley Cooper së shpejti me rol të ri në Netflix

Bradley Cooper në filmin e ri dedikuar jetës dhe karrierës së kompozitorit të famshëm amerikan, Leonard Bernstein, të titulluar “Maestro”, duket krejtësisht si kompozitori tashmë i ndjerë. Ai veç rolit në këtë film, po ashtu është edhe regjisori i tij. Cooper paraqitet me rolin e Bernstein gjatë fazave të ndryshme të jetës së tij. Në filmin “Maestro”, rolin e bashkëshortes së Bernstein, Felicia Montealegre e luan aktorja Carey Mulligan. Netflix […]

today31/05/2022

Sport

Zyrtare: Ferizaj rinovon kontratat e 12-të lojtarëve

Ferizaj ka bërë të ditur se ka nënshkruar marrëveshje të re me 12 lojtarë të tyre. Klubi që tashmë është rikthyer në BKT Superligën e Kosovës po shikon nga objektivat që të rrisë sa më shumë cilësinë në skuadër, por edhe të blindojë disa prej yjeve përkatës. Përmes një njoftimi në faqen e tyre në Facebook, Ferizaj bëri të ditur se Kenan Orana, Ramush Ramadani, Gzim Rusi, Bleon Shaqiri, Florim […]

today31/05/2022

Bota

Mungesë e sheqerit në disa pjesë të Serbisë, edhe pse Vuçiq tha se “historia rreth kësaj çështje ka marrë fund”

Të hënën dhe të martën në Leskovc të Serbisë thuhet se nuk ka pasur sheqer “as për ilaç”. Madje, sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, shitësit nuk e dinë as nëse do të vijë dhe kur do të ketë ngarkesa të tjera. Siç thuhet më tej, këto gjëra ushqimore nuk gjenden as në dyqanet e mëdha, ndërsa shfaqen në mënyrë sporadike në disa dyqane të tjera. Ndërsa kur u pyetën, tregtarët […]

today31/05/2022

Aktualitet

Ministri i Jashtëm i Greqisë: Jemi kundër çfarëdo ndryshimi të kufijve në Ballkanin Perëndimor

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias, ka bërë thirrje për kujdes, pasi që “janë shfaqur akterët e palës së tretë që kanë për qëllim destabilizimin e Ballkanit Perëndimor”, duke theksuar se vendi i tij është kundër ndryshimeve të kufijve në rajon. “Të gjithë partnerët në Ballkanin Perëndimor duhet të luftojnë ndikimet negative dhe t’i përmbahen vlerave evropiane”, ka porositur Dendias nga Sarajeva, ku është takuar me ministren e Jashtme të […]

today31/05/2022

Aktualitet

Dorëzohen mbi 100 padi për vrasjet dhe masakrat e kryera në Gjakovë

Shoqata për Krimet e Luftës Gjakova ’98 -‘99 sot kanë dorëzuar kontingjentin e 16-të të kallëzimeve penale kundër kriminelëve serbë gjatë luftës në Kosovë. Mbi 100 padi janë bërë për shkak të vrasjeve dhe masakrave që kanë ndodhur në territorin e komunës së Gjakovës. Koordinatorja e kësaj shoqate, Liridona Binakaj deklaroi tani e tutje do të merren me përgatitjen e padive që kanë të bëjnë me personat e zhdukur me […]

today31/05/2022

Teknologji

BT dhe Ericsson bashkojnë forcat për të ndërtuar rrjete private 5G në Britani

Kompanitë e telekomunikacionit BT dhe Ericsson kanë arritur një partneritet shumë milionë dollarësh për të ofruar rrjete private 5G për bizneset në të gjithë Britaninë e Madhe. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Marc Overton, drejtor menaxhues për Divizionin X të BT, Enterprise, tha se kompania britanike po punonte me Ericsson të Suedisë, një lider në teknologjinë 5G, si në vendosjen dhe funksionimin e rrjeteve, po ashtu edhe në vendosjen […]

today31/05/2022

Show Biz

Ulpiana Lama dërgon kulturën dhe traditën e Kosovës në Tajlandë

Ulpiana Lama sociologe, personalitet televiziv për shumë vite dhe në dekadën e fundit diplomate, me aktivitetin e saj si e ngrkuar me punë në Ambasadën e Kosovës ne Tailandë, përpiqet të sjellë Kosovën sa më pranë tailandezëve dhe kjo ka ndodhur edhe në një natë përrallore e shfaqjes Thai Silk Road (Rruga Tailandeze e Mëndafshit), organizuar për nder të 90-vjetorit të nënës mbretëreshë, Mbretëreshës Sirikit të Tailandës dhe përkushtimit të […]

today31/05/2022

0%