play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: April 2022

435 Results / Page 1 of 49

Background

Art dhe Kulturë

Hapet ekspozita ‘Ndërtimi i Televizionit Shqiptar në vitet 1959-1981’

“Ndërtimi i Televizionit Shqiptar në vitet 1959-1981”, është ekspozita e hapur sot në ambientet e jashtme të Radio Televizionit Shqiptar, organizuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) dhe Radio Televizioni Shqiptar. Në këtë ekspozitë publiku i gjerë ka për herë të parë mundësinë që të vërejë nga afër procesin e zhvillimit teknologjik përgjatë ndërtimit të kësaj medieje shtetërore. 62 vjet më parë Radio Televizioni Shqiptar lëshoi sinjalin e parë […]

today29/04/2022

Aktualitet

Gashi për Konventën e LDK-së: Ridefinimi i të ardhmes së LDK-së

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi tha se me Konventën programore sot kanë filluar ridefinimin e të ardhmes së LDK-së. Gashi tha se LDK-ja e sotme është trashëgimtare e dinjitetshme e 30 viteve të fundit, por që si parti iu duhet të ridefinojnë strukturën, programin dhe të përcaktojnë idetë. “Ne ramë pothuajse në dakordësi me të gjithë panelistët se LDK-ja e sotme është trashëgimtare e […]

today29/04/2022

Aktualitet

Mbi 400 kërkesa të AKI-së për përgjimin e personave të dyshimtë

Agjencia e Kosovës për Inteligjencë (AKI) ka kërkuar mbi 400 leje për të përgjuar persona të dyshuar gjatë viteve 2020-2021 dhe katër muajt e këtij viti. Gjykata Supreme e cila është e obliguar të trajtojë kërkesat e AKI-së nuk ka dhënë shumë detaje rreth tyre urdhrave të lëshuar me arsyetimin se këto informacione janë konfidenciale. Është institucion që për mision ka të identifikojë të gjitha rreziqet ndaj sigurisë kombëtare të […]

today29/04/2022

Aktualitet

Haxhiu: Shumë shpejtë do ta procedojmë në Kuvend Projekt-kodin Civil

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka njoftuar se shumë shpejtë do të procedohet për miratim në Kuvendin e Kosovës Projekt-kodi Civil. Ajo në një konferencë për media bashkë me ambasadorin e Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, tha se dispozitat dhe normat në Kodin Civil janë të avancuara me standardet ndërkombëtare. “Dhe si të tilla janë të mirëseardhura dhe në këtë drejtim falënderoj BE-në. Momentin që e kam pranuar detyrën […]

today29/04/2022

Aktualitet

Tevide Imeri zgjidhet kryetare e Federatës së Sindikatave të Shëndetësië

Tevide Imeri është zgjedhur të premten kryetare e Federatës Sindikale së Shëndetësisë së Kosovës. FSSHK përmes një komunikate për media ka njoftuar se në pozitën e nënkryetarit do të jenë Bajram Kryeziu dhe Blerim Delija, ndërsa Naim Sahiti do të jetë kryetar i Këshillit Drejtues. Për zgjedhjen e udhëheqësisë së re të federatës kanë votuar për 111 delegatë, asnjë kundër dhe asnjë nuk ka abstenuar. “Kongresi i FSSHK-së mbylli punimet […]

today29/04/2022

Aktualitet

Distria Krasniqi fiton medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian

Xhudistja kosovare, Distria Krasniqi ka arritur të fitoj medalje në Kampionatin Evropian që po mbahet në Sofje të Bullgarisë. Edhe pse ajo nuk ishte në ditën e saj më të mirë, prap se prapë ka arritur të fitoj medaljen e bronztë në evropian. Në meçet deri në 52 kilogramë, Distria e përfundoi këtë evropian në vendin e tretë, vend që i siguron asaj medaljen e bronztë. Në luftën kryesore për […]

today29/04/2022

Show Biz

Regjisori që realizoi një dokumentar për festivalin “Astroworld” thotë se Travis Scott duhet të jetë në burg

Reperi Travis Scott duhet të jetë pas hekurave sipas një regjisori që e ka realizuar një dokumentar për tragjedinë në festivalin “Astroworld”. “Për mendimin tim është një kriminel. Dhjetë njerëz vdiqën. Si ta kalojmë këtë?”, ka thënë Charlie Minn për Page Six. Janë bërë deri më tani 400 padi kundër Scott, Live Nation dhe të tjerëve të përfshirë në “Astroworld”. Të njëjtit janë akuzuar për pakujdesi. Në koncertin e Scott, […]

today29/04/2022

Aktualitet

Më 4 maj kancelari gjerman Scholz pret në Berlin Kurtin, Vuçiqin e Lajçakun

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, do t’i presë në Berlin më 4 maj, kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe kreun e shtetit serb, Aleksander Vucic. Në Berlin do të jetë edhe emisari i BE-së, Miroslav Lajcak, i cili do të takohet me Kurtin dhe Vuçiqin në mbrëmjen e 4 majit Këtë e kanë konfirmuar nga Qeveria Gjermane për Gazetën Express “Kancelari do të mirëpresë presidentin Vuçiq dhe kryeministrin Kurti në […]

today29/04/2022

Aktualitet

Haxhi Krasniqi, Ejdon Mulaku dhe Qëndrim Asllanaj, tre ushtarët më të mirë të FSK-së për vitin 2022

Forca e Sigurisë së Kosovës në hapësirat e kazermës “Skënderbeu” në Ferizaj ka realizuar garën ndërkombëtare të ushtarit më të mirë për vitin 2022 ku pjesëmarrës ishin 22 garues nga FSK-ja dhe 17 garues ndërkombëtar nga Ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kroacia, Shqipëria, Turqia, Kanada dhe Maqedonia e Veriut. Në ceremoninë përmbyllëse të garës të mbajtur sot në Kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë,  u shpallën garuesit më të […]

today29/04/2022

0%