play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: February 2022

78 Results / Page 1 of 9

Background

Bota

Lufta në Ukrainë, Biden: Putin do paguajë çmim të lartë, gati sanksionet shkatërruese

Presidenti amerikan Joe Biden jep deklaratën e tij për Ukrainën. “Kemi dhënë informacione për atë se çfarë mund të ndodhte që të mos kemi konfuzion. Putin zgjodhi luftën dhe tashmë ai  do  të përballet me pasojat. Ne do shpallim sanksione të forta kundër Rusisë dhe do paguajë një çmim të lartë. Kjo do ketë impakt të madh ndaj Rusisë. Dua të jem i qartë dhe këtë SHBA spo e bëjnë […]

today24/02/2022

Sport

UEFA i heq Rusisë finalen e Champions League

Pas kërkesës së bërë nga Boris Jonson dhe anëtarë të Parlamentit Europian, UEFA i është përgjigjur menjëherë thirrjes së tyre, duke i hequr Rusisë të drejtën për të organizuar finalen e Champions League, në program për tu zhvilluar më 28 maj në “Gazprom Arena”. Sipas Daily Mail, që i referohet burimeve të sigurta nga UEFA, me këta të fundit që janë mbledhur në një mbledhje urgjente, finalja e Champions League […]

today25/02/2022

Bota

Si e justifikon Putin sulmin në Ukrainë

Presidenti rus, Vladimir Putin ka mbajtur një fjalim të gjatë përpara mediave për të justifikuar ndërhyrjen e tij në Ukrainë. Ai ka shfrytëzuar ngjarjet e mëparshme historike që nga Lufta e Dytë Botërore, shpërbërja e Bashkimit Sovjetik si dhe luftërat në Serbi, Siri dhe Irak për të thënë se Rusia nuk mund të qëndrojë më duarkryq. FJALIMI I PLOTE E konsideroj të nevojshme sot të flas sërish për ngjarjet tragjike […]

today24/02/2022

Teknologji

TikTok, fushatë për të mbrojtur adoleshentët

TikTok premton të përmirësojë sigurinë e të miturve gjatë përdorimit të aplikacionit. Kjo u bë e ditur në Bruksel nga Alexandra Evans, përgjegjëse për politikat e sigurisë publike në Evropë për TikTok-un. Puna e TikTok-ut është e ndarë në katër faza. Një udhëzues do t’i inkurajojë njerëzit të mësojnë rreth procesit të përballjes me sfidat në internet dhe raportimi i akteve potencialisht të rrezikshme do të jetë më i lehtë. […]

today24/02/2022

Bota

Sulmi ndaj Ukrainës, Putin: Kush ndërhyn do ta pësojë

Presidenti rus, Vladimir Putin ka lëshuar një kërcënim direkt për të gjithë ata që do të përpiqen të ndërhyjnë në sulmin e saj ushtarak në mbrojtje të Ukrainës. Putin deklaroi se do të ketë pasojë të papara ndonjëherë për këdo që do të kërcënojë Rusinë. “Tani disa fjalë të rëndësishme, shumë të rëndësishme për ata që mund të ndërhyjnë në ngjarjet e vazhdueshme nga jashtë. Kushdo që përpiqet të ndërhyjë […]

today24/02/2022

Aktualitet

“Jo luftë”, protestë pranë ambasadës ruse në Tiranë

Qytetarët janë mbledhur tek ambasada ruse për të protestuar kundër luftës në Ukrainë. “Jo luftë” është një nga pankartat që mbajnë në duar, ndërsa një tjetër shkruan “Solidaritet me popullin ukrainas”. “Pushtimi i Ukrainës përbën agresion ndaj aspiratave të një vendi të pavarur, si dhe një sulm ndaj Europës dhe aspiratave të popujve për të jetuar të lirë dhe të barabartë. Ky pushtim është një dhunim i hapur ndaj vetë […]

today24/02/2022

Bota

Von Der Leyen, “Sanksionet e BE-së do ‘gjunjëzojnë’ ekonominë e Rusisë”

Bashkimi Evropian do ta “bëjë sa më të vështirë të jetë e mundur” për Kremlinin që të ndjekë “veprimet e tij agresive” në Ukrainë, paralajmëroi shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen. Duke folur në një konferencë të përbashkët për shtyp me shefin e NATO-s, Jens Stoltenberg dhe shefin e Këshillit Evropian, Charles Michel në Bruksel, von der Leyen tha se BE-ja “do ta mbajë Rusinë përgjegjëse për këtë […]

today24/02/2022

Aktualitet

Merret vendimi, ndryshojnë rregullat: Si do të jetojnë tani shqiptarët me pandeminë

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur të reduktojë kohën e izolimit për të prekurit nga Covid-19 në 5 ditë, sipas Udhëzimeve të Institutit të Shëndetit Publik. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Në mbledhjen e fundit gjithashtu është marrë vendimi të reduktohet periudha e vaksinimit me dozën e tretë përforcuese, nga 6 muaj që është aktualisht, në 5 muaj pas dozës së dytë. E plotë: […]

today23/02/2022

Bota

Qielli ukrainas dhe i Rusisë Perëndimore bosh, avionët devijojnë rrugën

Imazhet nga shërbimi i gjurmimit të fluturimeve Flightradar24 tregojnë hapësirën ajrore të zbrazët mbi Ukrainën dhe Rusinë perëndimore, me avionë në zonë që largohen nga rajonet kufitare. Herët të enjten, autoritetet e aviacionit të Ukrainës lëshuan një njoftim që kufizonte hapësirën ajrore të vendit, duke mbuluar rajonet rreth Kievit, Dnipros, Lviv, Odessa dhe Simferopol. Rregullatorët evropianë të aviacionit paralajmëruan gjithashtu se çdo avion civil pranë kufirit ukrainas mund të përballet […]

today24/02/2022

0%