play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: February 2024

222 Results / Page 1 of 25

Background

Aktualitet

Baleti Kombëtar i Kosovës pjesëmarrës në festivalin prestigjioz, promovon vlerat kulturore të vendit tonë

Baleti Kombëtar i Kosovës, para pak ditësh, ka marrë ftesë për t’u shfaqur në Korenë e Jugut, përkatësisht në Festivalin Botëror të Vallëzimit në qytetin Cheonan. Baleti Kombëtar i Kosovës, do të paraqitet për herë të parë në Lindjen e Largët, me njërën nga shfaqjet e repertorit të vet në shtator të këtij viti. Ftesa për pjesëmarrje në këtë festival prestigjioz, dëshmon edhe një herë punën dhe përkushtimin e BKK […]

today29/02/2024

Show Biz

Rita Ora flet hapur për luftën kundër ankthit

Këngëtarja kosovare me famë botërore Rita Ora, ka dhënë një intervistë në podcasting “Brave New World” ku ka folur për luftën e saj me ankthin. 33-vjeçarja tha se kjo ka qenë një luftë e vazhdueshme që ka arritur ta mbajë nën kontroll përmes kombinimit të metodave tradicionale dhe jokonvencionale. Qasja e Orës është ndikuar nga Wim Hof, metoda e të cilit janë të njohura për përmirësimin e shëndetit mendor dhe […]

today29/02/2024

Kuriozitete

Historia dhe kuriozitetet e “vitit të brishtë”

Por çfarë është një vit i brishtë? Është një vit me 366 ditë, kjo e fundit shtohet për të rregulluar shtyrjen e stinëve. Nëse do të mbaheshin gjithmonë 365 ditë, do të mblidhej çdo 4 vjet, një ditë me vonesë. Rregulli Ajo e kalendarit gregorian thotë: «Një vit është i brishtë nëse numri i tij mund të pjesëtohet me katër, përjashtim janë vite shekullore, (që janë të përpjesëtueshme me 100,) […]

today29/02/2024

Art dhe Kulturë

Muzeu Kombëtar i Përgjimeve i kushton të rinjve projektin “Mbresa”

Muzeu Kombëtar i Përgjimeve “Shtëpia me gjethe” ka realizuar një tjetër sesion të punëtorisë “Mbresa”, kësaj radhe me nxënësit e shkollës së gjuhëve të huaja “Asim Vokshi”. Punëtoria “Mbresa” është një program edukativ dhe artistik javor i cili përfshin nxënësit e shkollave të mesme. Programi përmban një konkurs në disa gjini artistike: arte pamore, krijim letrar, muzikë dhe risi teknologjike. Nxënësit vizituan muzeun dhe u ftuan të shprehin përshtypjet e […]

today29/02/2024

Aktualitet

“The Liberation War” filmi Hollywoodian për luftën në Kosovë

Përjetimet e kosovarëve të luftës gjatë viteve 1997-1999, por edhe jeta nën represionin serb prej dekadash, janë pasqyruar disa herë edhe në projekte filmike, të cilat portretizime kanë marrë vetëm jehonë lokale apo edhe rajonale. Në të gjitha këto projekte kinematografike ka munguar popullariteti ndërkombëtarë, qoftë në profesionalizmin e realizimit të filmave apo edhe në pasqyrimin e ngjarjeve reale, apo të paktën ka munguar popullariteti që ka Hollywood në këtë […]

today29/02/2024

Teknologji

Pse duhet t’i ndalni telefonat apo të aktivizoni ‘airplane mode’ në aeroplan

Kur hipni në aeroplan, ekuipazhi ju kërkon ose të fikni pajisjet tuaja ose t’i kaloni në modalitetin e aeroplanit. A keni menduar ndonjëherë pse? Kjo është e nevojshme, sipas ekspertëve, jo vetëm për të mbrojtur veten, por edhe për të mbrojtur të gjithë aeroplanët e tjerë që mund të jenë në rrugën e aeroplanit në të cilin ndodheni. Telefonat celularë, përkatësisht, lidhen me rrjetin duke dërguar sinjale radio në formën […]

today29/02/2024

Teknologji

5 vendet në shtëpi ku interneti është i ngadaltë

Zgjedhja e vendit të duhur për të vendosur ruterin tuaj Wi-Fi është çelësi i cilësisë së mirë të sinjalit dhe shpejtësisë së kënaqshme të surfimit në shtëpi. Disa gjëra në fakt mund të jenë subjekt i pengesave që pengojnë valët të udhëtojnë mirë dhe të arrijnë në çdo dhomë në shtëpi. Zbulojmë 5 vende në shtëpinë tuaj ku nuk duhet të vendosni kurrë ruterin tuaj. Disa përdorues e vendosin ruterin […]

today29/02/2024

Teknologji

Çfarë ndodh nëse rrufeja godet një veturë elektrike?

Ndërsa veturat me motorë SUS kanë provuar rezistencën e tyre ndaj goditjeve të rrufesë gjatë viteve, pyetja është se si situata të ngjashme zbatohen për automjetet elektrike. Përvojat tregojnë se automjetet elektrike mund të përballojnë rrufetë ashtu si veturat standarde. Rryma e rrufesë në mënyrë natyrale tenton të tokëzohet dhe falë gomave, automjetet elektrike janë të izoluara dhe të sigurta gjatë një goditje rrufeje. Trupi metalik i automjetit vepron si […]

today29/02/2024

Kuriozitete

Sekretet e vitit të brishtë, faktet rreth datës 29 shkurt

29 shkurti, dita e cila e bën vitin të quhet i brishtë, është Dita e Shën Patrikut dhe sipas traditës është e vetmja datë në të cilën vajzat, mund t’i kërkojnë të fejuarit të martohet. Tradita e do që ajo të ketë 12 palë dorashka, një për çdo muaj, për të fshehur dorën pa unazë të vajzës. Kur ndodh, pse ndodh dhe gjithçka tjetër që duhet të dini për vitin […]

today29/02/2024

0%