play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: January 2024

165 Results / Page 1 of 19

Background

Art dhe Kulturë

Hapet ekspozitë në 80-vjetorin e lindjes së shkrimtarit Fatos Kongoli

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, duke pasur gjithmonë në vëmendje promovimin e vlerave më të mira të trashëgimisë kulturore kombëtare dhe personaliteteve që i japin dinjitet asaj, hapi sot ekspozitën “Fatos Kongoli në 80-vjetorin e lindjes”. Si një takim mes miqsh të vjetër, që ndanë me publikun kujtimet dhe vlerësimet për jetën dhe veprën e shkrimtarit të rëndësishëm të letrave shqipe, me pjesëmarrjen e akademikëve, shkrimtarëve, studiuesve, pedagogëve, botuesve, miqve dhe […]

today31/01/2024

Show Biz

Celine Dion thyen heshtjen, bën një dokumentar për betejën e saj me sëmundjen e rëndë

Celine Dion vendosi të ndajë luftën e saj me Sindromën e “Personit të ngurtë” me miliona fansat e saj në mbarë botën. Përmes dokumentarit të titulluar “ I Am: Celine Dion ” nga Irene Taylor Brodsky, do të shfaqet në ekran beteja e këngëtares së njohur me çrregullimin e rrallë neurologjik, me të cilin është diagnostikuar dhe prek trurin dhe palcën kurrizore.Kujtohet se në një video në rrjetet sociale në […]

today31/01/2024

Art dhe Kulturë

Ylli britanik Adele nis turneun veror në Evropë

Këngëtarja britanike, Adele do të performojë në katër koncerte në gusht në Mynih, si pjesë e turneut të saj veror, koncertet e saj të para dhe të vetme në kontinentin e Evropës pas disa vitesh, njoftoi sot “Live Nation”. “Ylli 35-vjeçar i Pop-it do të performojë në një arenë të krijuar posaçërisht në qendrën e ekspozitave të qytetit jugor gjerman”, tha Live Nation. “Nuk kam kënduar në Evropë që nga […]

today31/01/2024

Art dhe Kulturë

Pavijoni i Republikës së Kosovës merr vëmendje në shtypin ndërkombëtar

Mediume të njohura për art dhe kulturë si Le Quotidien de l’Art, Artnet, ArtReview, Kunstforum e Widewalls ndër të tjera kanë raportuar për pjesëmarrjen e Kosovës në edicionin e 60-të të Bienales së Venecias. Në këtë edicionin, Republika e Kosovës prezantohet nga artistja Doruntina Kastrati me projektin “Heshtjet Kumbuese të Metalit dhe Lëkurës” të kuruar nga Erëmirë Krasniqi dhe me komisionere Hana Halilaj. Bienalja e Venecias do të mbahet nga […]

today31/01/2024

Art dhe Kulturë

Kryevepra botërore e baletit klasik, “Zhizel” së shpejti në TKOB

Teatri Kombëtar i Operas e Baletit do të sjellë në fillim të muajit shkurt, baletin “Zhizel”, një nga veprat më të njohura të baletit klasik në nivel ndërkombëtar. Rrëfimi i një dashurie të pamundur, ndërtuar mbi motivet e një legjende të lashtë gjermane, do të vijë nga Trupa e Baletit e TKOB-së, solistët dhe Orkestra Simfonike bashkë me shumë balerinë italianë. ”Zhizel” do të ketë koreografinë e të madhit, Agron […]

today31/01/2024

Art dhe Kulturë

Kaosi dhe lirizmi në ekspozitën ‘Hapat’

“Hapat”, ekspozita vetjake e piktores së talentuar Dea Tili, njëkohësisht pedagoges së Universitetit të Arteve, vazhdon të presë publikun artdashës në Galerinë FAB. Dea Tili ka sjellë lirizmin e atelieve të artistëve, interiere të ndryshme studiosh apo intimitete familjare. “Mes atelieve të shkollës, vendit të punës, studiove të artistëve, shfaqen të rrëmujshëm sa edhe të pistë cepat e kavaletave, kompensatat e tavalocave, podiumet, shishet dhe skulpturat e natyrave të qeta. […]

today30/01/2024

Art dhe Kulturë

Filmi “Krahët e punëtorëve” nga Ilir Hasanaj doli fitues në Festivalin e Filmit në Roterdam

Filmi “Krahët e punëtorëve” nga regjisori Ilir Hasanaj doli fitues në Festivalin e Filmit në Roterdam, në konkurrencën “Tiger Short”, festival ky i kategorisë A, shkruan KultPlus. Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku i cili është shprehur kjo arritje shpërfaq talentin e filmbërësve tanë në skenën ndërkombëtare dhe potencialin e jashtëzakonshëm që ka vendi ynë. “E nisëm mbarë vitin në kinematografi. Filmi “Krahët e punëtorëve” […]

today30/01/2024

Art dhe Kulturë

Refet Abazi dekorohet nga presidenti i Maqedonisë së Veriut me “Urdhrin për Merita Shtetërore”

Refet Abazi mbrëmë u dekorua nga presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, me “Urdhrin për Merita Shtetërore”, për sukseset e tij si aktor në teatër dhe film, profesor në Akademinë e Arteve, shkrimtar dhe dramaturg, përcjell KultPlus. Ky është çmimi më i lartë që i jepet një artisti në Maqedoninë e Veriut. Refet Abazi u lind më 17 janar 1964 në Tetovë të Maqedonisë. Ai është një aktor dhe […]

today30/01/2024

Art dhe Kulturë

Adelina Paloja dhe Ismet Vejseli, dy rolet kryesore në shfaqjen operistike “Goca e Kaçanikut”

Një ngjarje e jashtëzakonshme po përgatitet në skenën kulturore të Kosovës. Pas 53 vitesh ekzistence si vepër kombëtare, opera “Goca e Kaçanikut” e kompozitorit Rauf Dhomi do të shfaqet për herë të parë e inskenuar në tërësi në Kosovë, shkruan KultPlus. Nën regjinë e Nikolin Gurakuqit, provat e para regjisoriale kanë filluar sot, duke përfshirë solistët dhe korin në përgatitjet e shfaqjes. Puna ka filluar me shumë profesionalizëm dhe vullnet, […]

today30/01/2024

0%