play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: January 2022

86 Results / Page 1 of 10

Background

Kuriozitete

Fshati italian ku nuk flitet italisht

Sancto Lucio de Coumboscuro është një fshat i izoluar thuajse në çdo kuptim. I ndodhur midis Italisë dhe Francës, gjuha e tij zyrtare është ajo provansale, një dialekt i lashtë mesjetar neolatin i oksitanishtes. Jo më shumë se 30 njerëz jetojnë në fshat, dhe kryesisht janë familje barinjsh, jeta e të cilëve nuk është aspak e lehtë. Energjia elektrike shpesh mungon për javë të tëra gjatë dimrit, ndërsa lidhja me […]

today28/01/2022

Shëndetsi

3 funksione të hundës që nuk i dinit

Studimet rreth shqisës tepër të fortë të nuhatjes së qenit kanë mahnitur njerëzit për dekada të tëra. Një numër i madh kërkimesh sugjerojnë se qentë e stërvitur mund të nuhasin gjithçka, nga lloje të ndryshme kanceresh (përfshirë mushkëritë, gjirin, fshikëzën, vezoret, kolorektalin dhe prostatën, të fundit prej të cilave ata e zbuluan me 99 përqind saktësi) deri te infeksionet COVID-19. Ndërsa ende nuk është përcaktuar nëse njerëzit mund të nuhasin […]

today31/01/2022

Kuriozitete

Portreti i Princeshës Diana shitet për më shumë se dyqind mijë dollarë

Një portret i Princeshës Diana është shitur për më shumë se dyqind mijë dollarë. Kjo pikturë ishte një studim i fytyrës së Dianës, e cila ishte përdorur për një portret të plotë dhe është vepra e rrallë e Nelson Shanks. Ndërsa tregon princeshën me një “shprehje të menduar” të përfshirë në portretin e saj të plotë, fustani i saj me kapak jeshil më vonë u ndryshua në një bluzë të […]

today31/01/2022

Show Biz

‘Dritë jeshile’ për sezonin e dytë të “Squid Game”! Kur do ta shohim?

Për të gjithë fansat e zjarrtë të serialit korean “Squid Game” kemi lajme të mira! Krijuesi i serialit ka filluar të planifikojë sezonin e dytë, duke i dhënë dritë jeshile vazhdimit të historisë më të famshme në të gjithë botën, që ka mbajtur shikuesit para ekranit. Shefi ekzekutiv Ted Sarandos e konfirmoi këtë lajm, por pa dhënë ende një kohë të saktë se kur do të mund ta shohim në […]

today21/01/2022

Show Biz

Ndahet nga jeta Meat Loaf, ikona e Rock

Këngëtari dhe aktori Meat Loaf është ndarë nga jeta në moshën 74 vjeçare. Në profilin e tij në Facebook shkruhet se në momentet e fundit të jetës pranë tij ndodhej bashkëshortja, shkruan BBC Gjatë karrierës së tij ai ka përjetuar gjashtë dekada duke shitur më shumë se 100 milion albume në të gjithë botën, por dhe aktrimin në më shumë se 65 filma. I lindur në Dallas në 27 shtator 1947, […]

today21/01/2022

Bota

Bie me 43% popullariteti i Biden

Përqindja e amerikanëve që mbështesin veprimet e presidentit amerikan Joe Biden ka rënë në nivelin më të ulët të presidencës së tij këtë javë, pasi amerikanët duket se janë rraskapitur nga pandemia dhe pasojat e saj ekonomike, sipas një sondazhi. Sondazhi u krye në të gjithë vendin më 19 dhe 20 janar, me vetëm 43% të të rriturve amerikanë që mbështetën performancën e Biden në presidencë. 52% nuk e mbështesin. […]

today21/01/2022

Show Biz

Britney Spears dhe një sagë pafund problemesh me të atin

  Ekipi ligjor i Britney Spears u shpreh  se babai i saj, Jamie Spears, duhet të jetë në gjendje t’i paguajë tarifat e tij ligjore, sepse u pasurua duke marrë më shumë se gjashtë milionë $ nga të ardhurat e vajzës së tij gjatë gjithë konservatorit, sipas dokumenteve gjyqësore të paraqitura përpara një seancë dëgjimore së fundi.Jamie Spears, 69 vjeç, fitoi 6,314,307.99 $ gjatë gjithë konservatorit, i cili u ndërpre […]

today20/01/2022

Bota

Shtëpia e Bardhë paralajmëron: Rusia mund ta pushtojë Ukrainën në muajin shkurt

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka paralajmëruar se ka mundësi që Rusia të mund të pushtojë Ukrainën muajin e ardhshëm, thotë Shtëpia e Bardhë, përmes zëdhënëses së Këshillit Kombëtar të Sigurisë, Emily Horne. Deklaratat, presidenti amerikan i ka bërë gjatë një bisede telefonike me homologun ukrainas Volodimir Zelenski. Gjatë bisedës, Biden ka rikonfirmuar gatishmërinë e Shteteve të Bashkuara, bashkë me aleatët dhe partnerët, për t’iu përgjigjur me vendosmëri një invazioni rus […]

today28/01/2022

Show Biz

Adele mes lotësh njofton për anulimin e turneut, për shkak të Covid

Adele është shfaqur e përlotur të enjten, teksa njoftoi me një video se shtyu një seri koncertesh në Las Vegas që do të fillonin të premten, kjo pasi gjysma e ekipit të saj ishin sëmurë me COVID-19 dhe pandemia ka shkaktuar vonesa në organizimin e ngjarjeve. Super ylli britanik ishte planifikuar të fillonte një qëndrim tre mujor në hotelin “Caesars Palace”, në ato që do të ishin paraqitjet e saj […]

today21/01/2022

0%