play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: April 2023

231 Results / Page 1 of 26

Background

Art dhe Kulturë

Kino Rinia i kthehet qytetarëve të Prishtinës

Kino Rinia, e ndërtuar në Prishtinë qysh në vitin 1956, ka qenë qendër e takimeve kulturore, ku janë mbajtur edhe mbrëmje letrare, teatrore e tubime sociale. Kjo ndërtesë ikonike tashmë është nën menaxhimin e Komunës së Prishtinës dhe së shpejti asaj do t’i kthehet funksioni i dikurshëm. Kryekomunari i Prishtinës, Përparim Rama, ka falënderuar nënkryetaren Donjeta Sahatçiu dhe organizatën Shtatëmbëdhjetë, të cilat organizuan këtë aktivitet të veçantë, si dhe Ministrinë […]

today28/04/2023

Aktualitet

Ministria e Financave me njoftim të rëndësishëm për qytetarët që përfitojnë asistencë sociale

Ministria e Financave Punës dhe Transfereve (MFPT) njofton familjet përfituese të Asistencës Sociale se që nga ky muaj (prill 2023) do të pranojnë mjetet e asistencës në llogaritë private bankare, bazuar në konfirmimet që kanë dorëzuar në Qendrat për Punë Sociale. Andaj, përfituesit e asistencës sociale duhet të drejtohen tek zyret apo pikat e Bankave Komerciale, ku i kanë llogaritë e tyre, për të pranuar mjetet e asistencës. Deri më […]

today28/04/2023

Show Biz

Harry Styles thotë se “One Direction” mund të ribashkohen në të ardhmen

Ata kanë shumë histori bashkë dhe Harry Styles nuk është ende i gatshëm të largohet prej saj përgjithmonë. Tre herë fituesi i “Grammy”-t foli për mundësinë e një ribashkimi të “One Direction” gjatë episodit final të James Corden “The Late Late Show”. “Po apo jo, do të ketë një ribashkim të One Direction? A do të ndodhë ndonjëherë?”, tha Styles teksa lexonte pyetjet. “Kam frikë se nuk është një pyetje […]

today28/04/2023

Aktualitet

Flet iniciatorja e vendimit të hapjes së urës mbi lumin Ibër në Mitrovicë

Asamblistja e Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin Komunal të Mitrovicës së Veriut, Aida Ferati-Doli, e cila i ka parashtruar sot këtij kuvendi kërkesën për hapjen e urës mbi lumin Ibër për qarkullim të automjeteve dhe lëvizje të lirë të qytetarëve, ka thënë se kjo është bërë pas kërkesave të shumta të qytetarëve. Ferati-Doli ka thënë se është më se e nevojshme të mundësohet liria e lëvizjes nëpër urën që ndan anën […]

today28/04/2023

Shëndetsi

Shenjat që tregojnë se nuk konsumoni mjaftueshëm ujë

Më shumë se gjysma e popullsisë vuajnë nga dehidratimi, mirëpo shumica nuk e vërejnë këtë proces i cili ndodh në trupin e tyre. Dehidratimi mund të ndodhë në nivel të ulët, mesatar si dhe në nivel të lartë, në bazë të niveleve që trupi ndodhet ne dehidrim edhe shenjat ndryshojnë. Shenjat e dehidratimit të nivelit të ulët dhe mesatar janë si dëshira e shpeshtë për të pirë ujë, goja jonë […]

today28/04/2023

Shëndetsi

6 ushqime të lehta për të mbajtur trurin tuaj të mprehtë

Ju mund ta dini tashmë se zakonet tuaja të të ngrënit mund të ndihmojnë ose pengojnë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës ose diabetit të tipit 2, por mund të mos dini për mënyrat se si ushqimi mund të ndikojë në shëndetin e trurit. Në fakt, studime të shumta tregojnë për faktin se ushqimet e plota të pasura me antioksidantë dhe lëndë ushqyese luajnë role të rëndësishme në mbrojtjen […]

today28/04/2023

Shëndetsi

Thonjtë e brishtë: shkaqe dhe kura natyrale për t’i bërë më të shëndetshëm

Thonjtë e brishtë të duarve dhe këmbëve janë një problem mjaft i zakonshëm, i cili shfaqet kur ata janë të dobët dhe me tendencë për t'u thyer lehtësisht, sepse u mungon elasticiteti. Shkaqet e këtij problemi mund të jenë të shumta dhe të ndryshme dhe asnjëra prej tyre nuk duhet nënvlerësuar pasi mund të jenë shenja të diçkaje më serioze dhe më të rëndësishme. Shkaqet: mangësi në vitamina dhe kripëra […]

today28/04/2023

Shëndetsi

Si t’i digjni 1 000 kalori për një orë pa pasur nevojë të shkoni në palestër

Harroni anëtarësimet e shtrenjta në palestra dhe planet e komplikuara ushqimore – ju mund të digjni kalori kudo dhe në çdo kohë. Ka shumë ushtrime të lehta të cilat ndihmojnë në humbje të peshës pa pasur nevojë të blini pajisje të shtrenjta. Të qenurit aktiv nuk ka nevojë të jetë gjë e komplikuar, madje edhe ecja i djegë rreth 100 kalori për 1.3 kilometra te një person mesatar. Duke bërë […]

today28/04/2023

Shëndetsi

Vendosja e kalorive në menu mund të shpëtojë mijëra jetë, sipas studimit

Shtimi i etiketave të kalorive në menutë e restoranteve mund të shpëtojë mijëra jetë, tregon një studim i ri. Një ligj amerikan i zbatuar në vitin 2018 që kërkon që restorantet dhe zinxhirët e ushqimit të shpejtë të shfaqin etiketat e kalorive në menutë e tyre, ka treguar një ulje neto prej 20 deri në 60 kalori për çdo vakt, zbuloi studimi nga Universiteti Tufts. Dhe bazuar në të dhënat […]

today28/04/2023

0%