play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: March 2024

174 Results / Page 1 of 20

Background

Teknologji

As iPhone dhe as Samsung, telefoni më i shitur është dashuria jonë e parë

As iPhone dhe as Samsung, telefoni më i shitur është dashuria Para se iPhone dhe Samsung të bënin namin, ishte një tjetër mbret i tregut të telefonave: Nokia. Ato duart që bashkoheshin kur ndizej, ajo kutia e mesazhit si zarf, mesazhet pa emoji, vetëm me fjalë apo ajo loja me gjarpër në ekranin bardhezi, nuk harrohen. Ishte koha kur të gjithë donin një telefon dhe tregu ishte i kufizuar, pra […]

today29/03/2024

Teknologji

Të dërgojnë voice orar pa orar? WhatsApp i jep zgjidhje problemit

Ju dërgojnë voice herë pas here, sepse miqtë tuaj i bien shkurt? Mund të jesh në autobus, në rrugë, në kinema, teatër, me njerëz që nuk do doje të dëgojnë komunikimet tuaja private. Ndoshta ti provon edhe variantin ta afrosh telefonin tek veshi, pa loudspeaker, por ndonjëherë s`ia del dhe mesazhi buçet. WhatsAp gjen zgjidhjen. Mesazhet me zë do të traskriptohen automatikisht, nëse ju doni. Pra do të kesh mundësi […]

today29/03/2024

Aktualitet

35 ushqimet më të mira për trurin

Ushqimi dhe gjendja shpirtërore janë aq të ndërlikuara saqë kanë frymëzuar një fushë të re të studimit të trurit: Psikiatrinë ushqyese , e cila shqyrton se si ajo që hamë ndikon në mënyrën se si ndihemi. Ushqimet që hani mund të krijojnë ose prishin gjithçka nga puna dhe produktiviteti juaj deri te gjendja juaj mendore dhe shëndeti fizik. Për të rritur disponimin dhe nivelet e energjisë së trurit, vendosni këto […]

today29/03/2024

Teknologji

Google prezanton funksionin e ri që ju ndihmon me blerjet online

Google ka prezantuar funksionin e ri për blerje online i cili fillimisht është i disponueshëm vetëm për disa përdorues në SHBA. Funksioni i ri “style recommendations” vjen në kuadër të aplikacionit Google dhe do ju ndihmojë të zgjidhni rroba që përputhen me stilin tuaj të veshjes, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi. Ky seksion do të rekomandojë rroba dhe aksesorë të ndryshëm. Për më tepër, kompania do të kujtojë preferencat […]

today29/03/2024

Teknologji

Kamera më e shpejtë në botë mund të regjistrojë 156.3 trilionë korniza në sekondë

Inxhinierët kanadezë nga Qendra INRS për Kërkimin e Energjisë, Materialeve dhe Telekomunikacionit kanë arritur një përparim të rëndësishëm teknik duke zhvilluar një kamerë që mund të regjistrojë një 156.3 trilionë korniza (fps) të pabesueshme në sekondë. Kjo shpikje paraqet një përparim të rëndësishëm në fushën e fotografisë, e cila hap mundësi të reja për arritjet e kërkimit shkencor dhe inxhinierisë. Krahasuar me kamerat më të mira aktuale për regjistrimin me […]

today29/03/2024

Teknologji

Meta po integron Inteligjencën Artificiale në syzet Ray-Ban

Gjatë muajve të fundit, Meta ka rritur përpjekjet e saj për integrimin e Inteligjencës Artificiale (Al). Së fundmi, një raport nga New York Times pretendon se gjiganti teknologjik do të integrojë Al në syzet inteligjente Ray-Ban. Syzet përfshijnë mikrofon dhe kamerë, por gjithashtu mund të shkrepin edhe fotografi, video dhe të luajnë muzikë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi. Por, me Al në syze ato do të jenë në gjendje […]

today29/03/2024

Show Biz

Brad Pitt dhe Angelina Jolie afër fundit të betejës së divorcin – aktori heq dorë nga kujdestaria e përbashkët e fëmijëve

Brad Pitt dhe Angelina Jolie janë në bisedime për të arritur një marrëveshje përfundimtare ligjore, ndërsa aktori ka hequr dorë nga ndjekja për kujdestari të përbashkët të fëmijëve. Ndonëse Brad ka kërkuar më parë një marrëveshje 50/50 për gjashtë fëmijët e tyre, një burim tregon se ai tashmë nuk po e ndjekë më këtë çështje, duke i lënë Angelinas të mbajë kujdestarinë kryesore dhe ai të ketë të drejtën e […]

today29/03/2024

Kuriozitete

Universiteti i Harvardit heq kopertinën prej lëkure njeriu nga një libër i 1800-s

Universiteti i Harvardit thotë se pronari i parë i librit të një romancieri francez ia mori lëkurën një pacienteje femër të vdekur pa pëlqimin e saj dhe për këtë ai tha se do të heqë kopertinën e bërë nga lëkura, nga një libër i shekullit XIX, sipas ”The Guardian”. Libri, i quajtur ”Des Destinées de l’Ame” (”Fatet e shpirtit”), është mbajtur në Bibliotekën Houghton të universitetit që nga vitet 1930, […]

today29/03/2024

Show Biz

Smith: Në moshën 50 vjeçare, kuptova që paratë nuk mund të të bëjnë të lumtur

Aktori i filmit “Emancipation” është bërë i sinqertë rreth perspektivave të tij për paratë. Will Smith, 55 vjeç, në një intervistë të re me Complex, ka treguar se si merret me financat në këtë fazë të karrierës së tij – ose, në disa raste, si nuk merret fare me to. Gjatë bisedës së tij me Speedy Morman, Smith qeshi kur u pyet për pasurinë e tij neto që thuhet se […]

today29/03/2024

0%