play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Art & Kulturë

46 Results / Page 1 of 6

Background

Art & Kulturë

Ansambli “Shota” fiton çmim në Karnavalin e Kulturave 2024 në Berlin

Ansambli i këngëve dhe valleve burimore të shqiptarëve “Shota” për vite me radhë ruan vlera kulturore e kombëtare, si treguese e atdhedashurisë, transmeton albinfo. Së fundmi, Ambasada e Republikës së Kosovës në Berlin shprehu kënaqësinë që performanca e ansamblit kombëtar të këngëve dhe valleve “Shota” gjatë Karnavalit të Kulturave 2024 në Berlin është vlerësuar me çmimin e nderit në kategorinë “Valle dhe Muzikë“ nga juria e karnevalit. Pjesëmarrja e ansamblit […]

today22/05/2024

Art & Kulturë

“Mon Amour” – një udhëtim i trazuar dashurie dhe lutje për rikthim

Një performancë e jashtëzakonshme ka emocionuar publikun e Eurovision 2024. Madje, të shumtë janë ata që thonë se Slimane me “Mon Amour”, do duhej të ishte kënga fituese e këtij edicioni. Slimane me “Mon Amour” është renditur në vendin e 5-të në Eurovision 2024.   Por, cili është mesazhi i “Mon Amour”?   Kënga lexohet si një letër e hapur për të dashurën e tij, drejtuar me termin e dashur […]

today13/05/2024

Art & Kulturë

Sonte nis Eurovision 2024

Sonte fillon edicioni i 68-të i Eurovision Song Contest. 15 këngë do të konkurrojnë, por vetëm 10 do të kualifikohen në finalen e madhe të së shtunës. Shfaqja fillon në orën 21:00 CEST, drejtpërdrejt nga Malmo Arena në Suedi. Prezantuesit e këtij spektakli janë: Petra Mede dhe Malin Akerman. Të enjten, gjysmëfinalja e dytë do të gjejë 10 kualifikueset e fundit nga 16 këngë. Shqipëria në ndërkohë do të këndojë […]

today07/05/2024

Art & Kulturë

Politika e “Eurovisionit” dhe shtrëngimet e sigurisë në javën e ngjarjes

 Është një pyetje që është ngritur vazhdimisht: A është apo jo politik “Eurovisioni”? Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), i cili organizon spektaklin garues, vazhdon të përsërisë se “Eurovisioni” është vetëm një ngjarje kulturore pa hapësirë për politikë. Rregullat e tij thonë qartë se deklaratat politike apo edhe sloganet nuk lejohen në konkurs. Kjo mund të jetë veçanërisht e vështirë për t’u ndjekur këtë vit. Pas sulmeve terroriste të Hamasit në […]

today06/05/2024

Art & Kulturë

Festivali i Kënaqësisë – nesër nis festa në Bamboo Mayfest

Festivali i famshëm “Bamboo MayFest” këtë vit mbahet në datat 25 deri në 28 prill në Bamboo Beach Bar në hapësirat e Hotel Otrant, në plazhin e madh të Ulqinit. Bamboo May Fest është një festival i përvitshëm i muzikës dhe kënaqësisë që organizohet nga Bamboo. Gjithçka filloi spontanisht në vitin 2009, kur Bamboo & Friends organizuan një May Fest Party në plazhin e Ulqinit me një qëllim, për të […]

today24/04/2024

Art & Kulturë

Ben Klock vjen në Rave Festival

Legjenda e muzikës elektronike, Ben Klock, vjen në “AMC Hall” më 11 maj në Rave Festival. Pas suksesit masiv të Rave Festival në Nëntor pas Prishtina Music Conference, ekipi i PMC-së vjen me një surprizë të re për Prishtinën. Në datën e rradhës të festivalit ata kanë lajmëruar se njëri ndër përfoormuesit kryesor do të jetë legjendari, Ben Klock. Është hera e parë që artisti i madh performon në Kosovë, […]

today16/04/2024

Art & Kulturë

Oppenheimer rrëmben shumicën e çmimeve Bafta

Filmi Oppenheimer i ka rrëmbyer shumicën e çmimeve Bafta, duke përfshirë ato për filmin më të mirë, regjisorin më të mirë, aktorin më të mirë, dhe aktorin më të mirë në rol dytësor. Filmi në regji të Christopher Nolanit për J Robert Oppenheimer, fizikantin që konsiderohet babai i bombës atomike, i ka fituar gjithsej shtatë çmime në ceremoninë e mbajtur të dielën në Londër. Cillian Murphy, i cili e ka […]

today19/02/2024

Art & Kulturë

“Ditët e Librit” në Librarinë Buzuku – zbritje, dhurata e aktivitete për fëmijë

Libraria “Buzuku” për njëmbëdhjetë ditë me radhë organizon “Ditët e Librit”, me aktivitete për fëmijë, zbritje ekskluzive dhe shumë dhurata. Zbritje 30% në Botimet Pema, Skenderbeg Books, Botimet Buzuki & Botimet Artini. Zbritje 20% në të gjithë titujt në gjuhën angleze dhe aksesorët e librit. Zbritje 10% në të gjithë titujt në gjuhën shqipe dhe në vinyls. Gjatë fundjavave në Albi Mall dhe Prishtina Mall organizohen aktivitete leximi për fëmijët […]

today09/02/2024

Art & Kulturë

Fustani i Princeshës Diana shitet për më shumë se një milion euro

Një fustan i veshur nga Princesha Diana në 1985 u shit për 11 herë çmimin e tij origjinal. Fustani i zi i mbrëmjes u shit në një ankand në Hollywood për 1.150.000 euro. Ky është rekordi për shitjen e pjesëve të modës të veshura nga princesha. Fustanin e vlerësuar rreth 100 mijë euro, Princesha Diana e veshi në Firence në vitin 1985 në një darkë. Ajo ishte në shoqërinë e […]

today29/01/2024

0%