play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Art & Kulturë

23 Results / Page 1 of 3

Background

Art & Kulturë

Shpallen nominimet për “Oscars 2023”, kjo është lista e plotë

Është shpallur lista e plotë e nominimeve për “Oscars 2023”. Akademia e Filmit ka zbuluar nominimet e edicionit të sivjetmë, ku janë të përfshirë shumë nga filmat e juaj të preferuar nëpër kategori të ndryshme. Siç pritej, zbulimi shkencor i A24, “Everything Everywhere All at Once” kryesoi listën e nominimeve me 11 paraqitje të përgjithshme në kategoritë kryesore, duke përfshirë filmin më të mirë, aktoren më të mirë (Michelle Yeoh), […]

today25/01/2023

Art & Kulturë

Xhubleta në pulla postare të Kosovës

Sot, Filatelia e Postës së Kosovës, lëshoi në qarkullim postar emisionin e jashtëzakonshëm të pullave postare të titulluar “Nga Trashëgimia – Xhubleta”, e cila u përfshi në Listën e Trashëgimisë Kulturore Jomateriale në nevojë për mbrojtje urgjente nga UNESCO në vitin 2022. Xhubleta, veshja tradicionale me origjinë të lashtë, tipike për gratë e Shqipërisë së Veriut, Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi, është një fund popullor i valëzuar, […]

today28/12/2022

Art & Kulturë

Elsa Lila fiton Festivalin e RTSh-së, Albina dhe familja Kelmendi përfaqësojnë Shqipërinë në Eurovision 2023

Mbrëmë është mbajtur nata finale e edicionit të 61-të të Festivalit të Këngës në RTSh. Eventi madhështor, i zhvilluar në Kongresin e Pallateve në Tiranë, solli përplot emocione e këngë të bukura përgjatë katër netëve. Albina dhe familja Kelmendi do të përfaqësojnë Shqipërinë në Eurovision 2023, çmimin e parë nga votat e jurisë apo fituese e këtij Festivali është Elsa Lila, në vend të dytë po ashtu u rendit Albina […]

today23/12/2022

Art & Kulturë

Orkestra e Filharmonisë së Kosovës me koncert në Pallatin e Rinisë

Orkestra e Filharmonisë së Kosovës të dielën nga ora 20:00 do të mbajë koncertin e radhës, në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë. Në këtë koncert nën dirigjimin e mjeshtrit Gridi Kraja do të interpretohen uvertura “Coriolan” nga L.V.Beethoven, “Koncert për piano në G-dur” nga M.Ravel me soliste Anila Aliu dhe premiera botërore e veprës “Epic Symphony” nga kompozitori Fatos Qerimaj. Ky aktivitet po mbahet […]

today18/11/2022

Art & Kulturë

A jeni gati për festë? Nesër mbahet “Rave Festival”

“Rave Festival” këtë vit vjen në kuadër të “Prishtina Music Conference” Festivali do të mbahet më 5 nëntor, në AMC HALL. Motoja e PMC 2022 është konsistenca në qasje, dorëzim dhe sjellje, që do t’i japë jetë eksperiancave të reja në industrinë e muzikës tonë. Rave do ta krijojë një identitet të ri për qytetin, duke e zvogëluar polarizimin ekstrem jo vetëm të skenës së muzikës, por praktikisht gjithçkaje që […]

today04/11/2022

Art & Kulturë

A jeni gati për festë? “Rave Festival” po vjen

“Rave Festival” këtë vit vjen në kuadër të “Prishtina Music Conference” Festivali do të mbahet më 5 nëntor, në AMC HALL. Motoja e PMC 2022 është konsistenca në qasje, dorëzim dhe sjellje, që do t’i japë jetë eksperiancave të reja në industrinë e muzikës tonë. Rave do ta krijojë një identitet të ri për qytetin, duke e zvogëluar polarizimin ekstrem jo vetëm të skenës së muzikës, por praktikisht gjithçkaje që […]

today20/09/2022

Art & Kulturë

Akademia Oskar i kërkon falje aktores Sacheen Littlefeather pas 50 vitesh

Gati 50 vjet më parë, Sacheen Littlefeather refuzoi të marrë një çmim Oskar për aktorin Marlon Brando. Ky vendim ka pasur pasoja të rënda për aktoren me gjene indiane. Tani Akademia kërkon falje. Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit, e cila çdo vit ndan çmimet “Oskar”, i ka kërkuar falje zyrtarisht aktores Sacheen Littlefeather. Marlon Brando i kishte kërkuar aktores me origjinë nga fisi Apache në vitin 1973 që […]

today17/08/2022

Art & Kulturë

Një dasmë në një fshat të Prizrenit bëhet lajm në Reuters

Agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters ka shkruar për një dasmë në fshatin Lubinjë e Ulët të Prizrenit, i cili banohet me boshnjakë. Martesa e Melsid Rexhepit me Melissa Guerrero nga SHBA-ja u bë temë në agjencinë e lajmeve me bazë në SHBA. Amerikania Melissa Guerrero ishte e mahnitur kur mori pjesë në një dasmë tradicionale në vizitën e saj të parë në Lubinjë të Ulët afër qytetit të Prizrenit, në […]

today10/08/2022

Art & Kulturë

“PriFest” me slogan të ri në kujtim të Vjosa Berishës

Sllogani i ri i edicionit të sivjetmë të Prishtina International Film Festival do t’i dedikohet dretjoreshës së këtij festivali Vjosa Berishës. Sllogani i edicionit të 14-të do të quhet FOR HER (PËR TË). Edhe moto e përgjithshme e këtij festivali do të ndryshojë nga Friendship Forever PriFest, në: Vjosa. Forever. PriFest. Edicioni i 14-të i PriFest pritet të mbahet nga 20-25 shtator në Prishtinë. Drejtoresha e këtij festivali vdiq më […]

today10/08/2022

0%