play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

3048 Results / Page 1 of 339

Aktualitet

Për tri orë u mblodhën afro 500 mijë euro për familjet që pësuan nga vërshimet

Për tri orë janë mbledhur afro 500 mijë euro vetëm nga telefonatat e qytetarëve e bizneseve, që janë bërë pjesë e iniciativës për t’i ndihmuar familjet që pësuan nga vërshimet, raporton televizioni publik. Shumë artistë e figura publike, i janë bashkuar mbrëmjes humanitare, “𝐁𝐚𝐬𝐡𝐤ë 𝐢𝐚 𝐝𝐚𝐥𝐢𝐦”. Këtu nuk janë llogaritur transaksionet bankare dhe format e tjera të donacioneve, por vetëm ato që janë regjistruar përmes telefonatave. Ky organizim po transmetohet […]

today27/01/2023

Aktualitet

Kurti tregon prapaskenat e takimit me Lajçakun

Në orët e vona të mbrëmjes së djeshme, kryeministri Albin Kurti u takua me emisarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. I shoqëruar nga Besnik Bislimi, Kurti thotë se Lajçakut i theksoi edhe një herë që Asociacioni nuk ka vend në marrëveshjen mes dy shteteve. Madje, sipas Kurtit, marrëveshja për Asociacionin, e nënshkruar më 2013, as nuk e ka kaluar testin e Gjykatës Kushtetuese. “Ka insistim nga faktori ndërkombëtar […]

today26/01/2023

Aktualitet

MPB furnizohet me material bazik për pasaporta e patentë-shofer

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB), gjatë kësaj jave është pajisur me material bazik për prodhimin e dokumenteve personale si pasaporta dhe patentë-shofer. Zëdhënësja e MPB-së, Nora Fetoshi, në një prononcim për Telegrafin tha se sipas kontratës së nënshkruar me kompaninë kontraktuese, me pjesën tjetër të materialit do të furnizohen në fillim të shkurtit dhe marsit, kur edhe pritet që kjo problematikë të marrë fund. “Ashtu siç kemi premtuar, një […]

today26/01/2023

Aktualitet

Deputeti ukrainas me fjalim për Kosovën në Këshillin e Evropës

Në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, për Kosovën ka folur edhe deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko. Gazetari britanik, Tim Judah, që përcjell zhvillimet në Kosovë dhe Ballkanin perëndimor e ka shpërndarë fjalimin e Goncharenkos, duke thënë se Kosova e ka gjetur befasisht një avokues për cështjen e saj. “Kosova ka gjetur një mbështetes befasues, Goncharenkon. Ukraina nuk e ka njohur Kosovën, por ai po përpiqet që ta bindë Qeverinë për […]

today26/01/2023

Aktualitet

Kurti kërkon bisedime për planin franko-gjerman, thotë se Asociacioni s’e ka kaluar testin në Kushtetuese

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur rreth takimit që ka zhvilluar mbrëmë me emisarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Ai ka thënë se plani i ashtuquajtur franko-gjerman duhet të ketë njohjen reciproke në qendër. “Marrëveshja duhet ta ketë njohjen reciproke në qendër sepse vetëm asisoj e bëjmë normalizimin e plotë të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Kurti, teksa ka folur edhe për marrëveshjet e arritura […]

today26/01/2023

Aktualitet

Hovenier s’deklarohet për media: Kam shumë gjëra për të thënë javën e ardhshme

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, pas një konferencë për kibernetikë është pyetur për zhvillimet e fundit politike në vend, por ka refuzuar që të japë përgjigje, Megjithatë, ai paralajmëroi se do të flasë shumë gjëra për këto tema. “Kam shumë gjëra për të thënë javën e ardhshme”, tha Hovenier. Hovenier sot ka marrë pjesë në konferencën ndërkombëtare për Siguri Kibernetike “Cyber ZERO”. Në fjalën e tij ai tha […]

today26/01/2023

Aktualitet

Lajçak tregon çka foli me Kurtin, lë të kuptohet se e ka bindur për Asociacionin

Lajcak thotë se në takimin me Kryeministrin Kurti mbrëmjen që kaloi, janë pajtuar që të zbatohen të gjitha marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel. E, një nga këto marrëveshje është edhe formimi i Asociacionit. Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajcak, e ka takuar në mbrëmjen e së mërkurës Kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendësin e tij, Besnik Bislimin. Takimin që, kësaj radhe, duket të jetë realizuar […]

today26/01/2023

Aktualitet

Gjërat që duhet të bëni kur të riktheheni në shtëpinë e vërshuar

Dysheme të ngritura, divane të lagura, libra që pikin, kafshë shtëpiake duke notuar mbi ujë në oborre… Ky mund të jetë përshkrimi më i vogël i një shtëpie të sapovërshuar nga uji. Në dekadën e fundit, Kosova është përballur të paktën dhjetë herë me vërshime, si pasojë e reshjeve të mëdha të shiut. Dëmet kanë qenë evidente, qoftë nëpër ekonomi familjare, ashtu edhe në ato biznesore. Vlerësohet se dëmtimi i […]

today26/01/2023

Aktualitet

Kujdes: 2, 50 e 100 euro janë paratë më të falsifikuara në vend

Vendimi për të mos i pranuar monedhat 2-euroshe nga ndërmarrjet në Kosovë, me arsyetimin se janë të falsifikuara, është i paligjshëm dhe i padrejtë. Kështu thotë avokati dhe ish-kryetari i Odës së Avokatëve të Kosovës, Osman Havolli. “Çështja e rregullsisë se të hollave është e rregulluar me Ligjin për Bankën Qendrore dhe me Rregulloren për Operacionet me para të gatshme, ku në mënyrë të detajuar është e parapare mënyra e […]

today26/01/2023

0%