play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: October 2022

393 Results / Page 1 of 44

Background

Art dhe Kulturë

Manifesta 14, Rama: Faleminderit për këto 100 ditë të mrekullueshme që i dhuruat Prishtinës

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar përmes rrjeteve sociale pas përfundimit të Manifestës. Në një postim të shpërndarë në llogarinë personale në Facebook, kryetari ka bërë një falënderim për 100 ditët e mrekullueshme që iu dhuruan Prishtinës. “Manifesta Biennial 14 Prishtina 2022. Faleminderit për këto 100 ditë të mrekullueshme që i dhuruat Prishtinës”, tha ai. Rama shton tutje se trashëgimia e Bienales do të vazhdojë nëpërmjet fondacionit ‘Manifesta 14 […]

today31/10/2022

Shëndetsi

Nuk preferohet konsumimi i birrës nëse i keni këto shqetësime shëndetësore

Pavarësisht nëse jeni duke shkuar në një kafene ose thjesht dëshironi të hapni një shishe në një ditë “të nxehtë”, birra është pjesë e rutinës së përditshme të shumë njerëzve. Megjithatë, birra nuk është për të gjithë – dhe nuk janë vetëm ata që nuk e pëlqejnë shijen që duhet të heqin dorë nga pija, shkruan Eat This, Not That. Më poshtë po ju paraqesim gjashtë lloje personash që sipas […]

today31/10/2022

Sport

PSG i bashkohet garës për Ilkay Gundogan

Ilkay Gundogan ka vendosur të largohet nga Manchester City në verën e vitit 2023. Mesfushori turk me pasaportë gjermane është futur në vitin e fundit të kontratë me Cityn dhe nuk ka pranuar rinovimin e ofruar nga klubi. Kampionët e Anglisë po insistojnë ta mbajnë në Etihad Stadium mesfushorin, por Gundogan dëshiron një aventurë të re. Paris Saint Germain është skuadra e radhës që është futur në garë për mesfushorin, […]

today31/10/2022

Ekonomi

Kosovarët i kanë në banka mbi 5 miliardë euro

Bizneset dhe familjet kosovare po del të kenë goxha para në banka. Sipas Bankës Qendrore të Kosovës shuma që i ruajnë ata e tejkalon 5 miliardëshin. Në një përgjigje me shkrim për klankosova zëdhënësi i BQK-së Kushtrim Ahmeti, tha se vlera e depozitave ka arritur në 5.2 miliardë. Ai tha se kjo shifër është deri në muajin shtator. “Ju njoftoj se deri në muajin shtator të këtij viti, vlera e […]

today31/10/2022

Aktualitet

BE: Kosova ka të drejtë t’i heq targat “KM”, mirëpo procesin po e bën në shpërputhje me Marrëveshjen e 2016’ës

Se Kosova ka të drejtë të heq nga qarkullimi targat “KM, etj” të lëshuara nga MPB-ja serbe, e ka konfirmuar përsëri zëdhënësja për politikë të jashtme e BE-së, Nabila Masrali, por se mënyra se si e ka shkallëzuar procesin qeveria kosovare, ajo tha se “nuk është në pajtim me kornizën e dialogut të Brukselit”, raporton gazeta online Reporteri.net. Duke folur në një konferencë për media, zëdhënësja e BE-së iu referua […]

today31/10/2022

Kuriozitete

Kungulli më i madh në SHBA është duke u gdhendur në fanarin më të madh në botë

Kungulli 1,161 kilogramësh i një kopshtari nga Minnesota, më i madhi në historinë e SHBA-së, po gdhendet në fanarin më të madh në botë të bërë nga kungulli. Ky kungull, i quajtur Maverick për nder të personazhit të Tom Cruise nga filmat Top Gun, theu rekordin e SHBA për madhësinë e kungujve kur fitoi Kampionatin Botëror Pumpkin Weigh-Off në Half Moon Bay, Kaliforni, në fillim të këtij muaji. Travis Gienger, […]

today31/10/2022

Aktualitet

Mazreku viziton Jarinjën e Bërnjakun para fillimit të zbatimit të vendimit të Qeverisë për targat ilegale

Drejtori i Byrosë Kosovare të Sigurimit (BKS) Sami Mazreku së bashku me drejtorë të departamenteve të cilat operojnë në kuadër të BKS-së kanë vizituar sot dy pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak, ku kanë parë nga afër mbarëvajtjen e punëve në këto dy pika kufitare që gjenden në veri të Kosovës. Një ditë para fillimit të zbatimit të vendimit të Qeverisë së Kosovës për targat ilegale, Mazreku tha se puna në […]

today31/10/2022

Teknologji

Google zbulon se cila metodë përdorimi e Pixel Watch ju siguron jetëgjatësi të baterisë prej 24 orëve

Google zyrtarisht thotë se mund të përfitoni 24 orë jetëgjatësi të baterisë nga bateria Pixel Watch 294 mAh dhe tani ofron një përmbledhje zyrtare se si arriti në atë numër. Në lansimin e Pixel Watch, Google tha se “jeta maksimale e baterisë është e përafërt dhe bazohet në testimin duke përdorur pajisje dhe softuer para-prodhues”. “Kohët e karikimit janë të përafërta. Përdorimi i disa veçorive do të ulë jetëgjatësinë e […]

today31/10/2022

Aktualitet

Kurti për regjistrimin e shqiptarëve në Luginë: Kërkojmë vëzhgim nga ndërkombëtarët

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se edhe përkundër diskriminimit me të cilin po përballen shqiptarët në Serbi, numër i madh i tyre i janë përgjigjur masivisht procesit të regjistrimit, shkruan Gazeta Online Reporteri.net. Kurti ka thënë se që nga dita e parë ka bërë thirrje që regjistrimin e popullsisë mos të trajtohet vetëm si veprim të natyrshëm, por si veprim kombëtar e historik. “Jemi të vetëdijshëm që edhe […]

today31/10/2022

0%