play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: March 2022

163 Results / Page 1 of 19

Background

Aktualitet

Kraja: Mosmbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë, vendim i drejtë – reagimi i QUINT-it i njëanshëm

Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe e Arteve e Kosovës (ASHAK), Mehmet Kraja, ka folur për zhvillimet e fundit politike në Kosovë e rajon. Akademiku Kraja, ka folur edhe për politikën e brendshme në Kosovë, bashkëpunimin e shqiptarëve në rajon për dialogun Kosovë – Serbi dhe marrëveshjen finale mes dy shteteve. Lidhur me vendimin e Qeverisë së Kosovës që të mos lejojë mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë, siç […]

today31/03/2022

Aktualitet

Inspektorati i Tregut shqipton gjoba ndaj furrave të bukës

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT) njofton se përmes Inspektoratit të Tregut ka vazhduar inspektimet e peshës së bukës. Sipas MINT-it, gjatë inspektimeve në qytete të ndryshme të vendit, inspektorët e tregut kanë hasur në parregullsi sa i përket mospërputhjes së peshës së bukës. “Verifikimet po ashtu janë bërë për mashtrimin lidhur me peshën e bukës dhe në disa produkte ka munguar vendosja e deklaracionit, prandaj në secilin rast […]

today31/03/2022

Aktualitet

Mësohen çiftet gjysmëfinaliste në Kupën e Kosovës

Në Federatën e Futbollit të Kosovës (FFK) është hedhur shorti për ndeshjet gjysmëfinaliste në Kupën e Kosovës në futboll. Kupa e Kosovës ka hyrë në fazat e fundit, pasi tashmë vetëm katër klube luftojnë për trofeun. Sot (e enjte) në objektet e FFK-së është hedhur shorti dhe janë mësuar dy çiftet gjysmëfinaliste. Dy klubet nga Superliga dhe fituesit e dy edicioneve të fundit të Kupës, Prishtina dhe Llapi do lujnë […]

today31/03/2022

Aktualitet

ShSKUK: Shërbimet shëndetësore në spitalin e ri të Pediatrisë kanë filluar para tri ditësh

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se ofrimi i shërbimeve shëndetësore të integruara dhe gjithëpërfshirëse për fëmijët në objektin e ri të Spitalit Kirurgjik Pediatrik “Sheikha Fatima” në QKUK ka filluar para tri ditësh.   Në njoftim thuhet se deri tani janë funksionalizuar këto shërbime: ambulancat specialistike kirurgjike, ambulancat emergjente kirurgjike, sallat operative, ambulancat e observimit dhe qëndrimit ditor, ambulancat specialistike pediatrike, emergjenca pediatrike, shërbimi i sterilizimit, […]

today31/03/2022

Aktualitet

Problemi me qentë endacakë, pikë ushqyese në kampusin universitar në Prishtinë

Çështja e qenve endacakë vazhdon të jetë problem në Prishtinë, ndërsa sot u bë e ditur për një pikë të re të ushqyese në kampusin universitar, saktësisht në mes të Kishës dhe Fakultetit të Edukimit. Kështu thuhet në njoftimin në një njoftim të Komunës së Prishtinës “Ju njoftojmë se më 1 prill, në ora 16:00, kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama do të vizitojë njërën nga 18 pikat e […]

today31/03/2022

Aktualitet

Mehaj dhe Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të KFOR-it bisedojnë për gjendjen e sigurisë

Ministri i Mbrojtjes i Kosovës, Armend Mehaj ka takuar sot Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të KFOR-it, gjeneral brigade John P. Maier, me të cilin ka diskutuar mbi situatën e sigurisë në vend dhe rajon. Mehaj, përmes një postimi në Faceboo, ka thënë se ishte vlerësim i përbashkët se situata e sigurisë në vend është e mirë, sikur edhe niveli i bashkëpunimit të ndërsjellë dhe atij në nivelin e përgjithshëm […]

today31/03/2022

Aktualitet

Thellohen raportet Izrael-Kosovë, kjo është marrëveshja e fundit

E ngarkuara me punë në ambasadën e Kosovës në Jerusalem, Ines Demiri, ka pritur në ambasadë deputetin izraelit, Zvi Hauser.   Ajo tha se kanë rënë dakord që të thellohet partneriteti mes dy shteteve që së fundi vendosen marrëdhëniet diplomatike si rezultat i Marrëveshjes së Washingtonit. Demiri njoftoi se mes Kosovës dhe Izraelit do të krijohet edhe një grup parlamentar i miqësisë.   “Në Ambasadën e Republikës së Kosovës në […]

today31/03/2022

Aktualitet

A do të jetë garantuese SHBA për Ukrainën, flet zyrtari i Shtëpisë së Bardhë

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë nuk ka treguar specifikisht nëse ShBA-ja do të jetë garantues i sigurisë për Ukrainën ashtu siç ka kërkuar pala ukrainase në bisedimet e paqes me Rusinë. Në një konferencë shtypi, zyrtari për media është pyetur nëse ShBA-ja do ta marrë përsipër të jetë shtet garantues për sigurinë e Ukrainës por që i njëjti ka deklaruar se s’ka asgjë specifike sa i përket garancisë së […]

today31/03/2022

Aktualitet

Edhe 32 milionë dollarë të SHBA-së për Kosovën, granti arrin në mbi 73 milionë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar se të enjten ka nënshkruar amendamentin e katërt të Marrëveshjes së Grantit për Objektivat Zhvillimore me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që parasheh fitimin shtesë prej rreth 32 milionë dollarëve për Kosovën. Me këtë grant, totali ka arritur vlerën e 73.4 milionë dollarëve, ka njoftuar Osmani. “Mbështetja e vazhdueshme e Shteteve të Bashkuara në Kosovë është dëshmi e përkushtimit të qeverisë dhe popullit […]

today31/03/2022

0%