play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Teknologji

445 Results / Page 1 of 50

Background

Teknologji

Google do të investojë një miliard euro në qendrën finlandeze të të dhënave për të nxitur rritjen e Al

Google në pronësi të Alphabet do të investojë 1.1 miliard euro të tjera në zgjerimin e kampusit të qendrës së të dhënave në Finlandë, për të nxitur rritjen e biznesit të Al në Evropë. Vitet e fundit janë vendosur shumë qendra të dhënash në vendet nordike për shkak të klimës më të freskët, uljes së taksave dhe disponueshmërisë së bollshme të energjisë së rinovueshme. Edhe kapaciteti i energjisë së erës […]

today22/05/2024

Teknologji

Cricket prezanton planin e ri për Apple Watch

Cricket Wireless po përpiqet ta bëjë Apple Watch më tërheqëse duke prezantuar një plan vetëm për orën inteligjente. Bëhet e ditur se për herë të parë operatori do të ofrojë Apple Watch Series 9, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi. Duke filluar nga 17 maji, linja e Apple Watch që përbëhet nga Apple Watch SE, Apple Watch Series 9 dhe Apple Watch Ultra 2, është në dispozicion të klientëve. Plani […]

today22/05/2024

Teknologji

Nilu27, marka e re e hiperveturave

Një markë e re hiperveturës e quajtur Nilu27 do të debutojë në Pebble Beach më 15 gusht 2024 dhe u themelua nga dizajneri i veturave Sasha Selipanov, i cili themeloi studion e re të dizajnit Hardline27 vitin e kaluar. Një video e shkurtër i hiperveturës së re është shfaqur në internet dhe tregon pjesën e pasme, si dhe duken edhe dyert. Pjesa e pasme e veturës të kujton Pagani Utopia, […]

today22/05/2024

Teknologji

iPhone 17 Slim do të jetë modeli më i shtrenjtë i serisë iPhone 17 të Apple

Apple po rinovon linjën e saj të iPhone vitin e ardhshëm, duke tërhequr modelin Plus dhe duke lançuar në vend të tij modelin Slim. Sipas një raporti të ri, iPhone 17 Slim do të jetë më premiumi i grupit, dhe kështu më i shtrenjtë se edhe iPhone 17 Pro Max, besoni apo jo. Iphone Slim rritet të jetë “dukshëm më i hollë” se çdo iPhone tjetër para tij, shkruajnë mediat […]

today21/05/2024

Teknologji

BE miraton ligjin e ri për ‘Intelegjencën Artificiale’

Të martën, Këshilli i Bashkimit Evropian miratoi legjislacionin e ri për ‘Inteligjencën Artificiale’. Ky është ligji i parë i këtij lloji në botë, që synon të promovojë përhapjen e sistemeve të sigurta të AI në të gjithë BE-në si për aktorët privatë ashtu edhe për ato shtetërore. Përveç kësaj, ajo duhet të sigurojë të drejtat themelore të qytetarëve të BE-së, njoftojnë mediet e huaja, transmeton RTKlive. Ligji klasifikon sisteme të […]

today21/05/2024

Teknologji

Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

OpenAI ka prezantuar një version të ri – me kapacitet më të lartë dhe me më shumë aftësi si të njeriut – të teknologjisë së inteligjencës artificiale (IA) që e fuqizon mjetin e tij të popullarizuar gjenerativ, ChatGPT, i cili do të mund të përdoret pa pagesë. Përditësimi i produktit kryesor të OpenAI-së u paralajmërua një ditë para prezantimit që Google pritet të bëjë rreth të rejave për Gemini-n, mjetin […]

today14/05/2024

Teknologji

Fitim rekord i Nintendo, hidrauliku më i famshëm në botë është përgjegjës për gjithçka

Fitimi i Nintendo vitin e kaluar fiskal u rrit në një rekord prej 490.60 miliardë jenësh japonezë, ose afërsisht 2.9 miliardë euro. Është një rritje prej 13.4 për qind, njoftoi sot në një raport prodhuesi japonez i videolojërave, transmeton Telegrafi. Sipas raportimeve, fitimet rekord janë kryesisht rezultat i filmit të suksesshëm “The Super Mario Bros Movie” dhe kursit të dobët të këmbimit të jenit në krahasim me dollarin dhe monedhat […]

today08/05/2024

Teknologji

Të dhënat tuaja janë në rrezik nëse i përgjigjeni këtij email-i të rremë “nga Netflix”

Një nga arsyet pse shumë njerëz bien pre e mashtrimeve në internet është se mashtruesit luajnë me emocionet e përdoruesve. Ju shpesh mund të keni qenë pjesë e një mashtrimi që përdor email që duken sikur kanë ardhur nga një kompani e njohur. Këto email-a janë të rremë dhe përpiqen t’ju bëjnë të dorëzoni të dhënat tuaja personale të cilat mund të përdoren për t’i fshirë llogaritë tuaja në internet, […]

today07/05/2024

Teknologji

YouTube po teston AI që e çon përdoruesin në pjesën më interesante të videos

Në mars, YouTube filloi testimin e funksionit “Jump ahead”, i cili tani është i disponueshëm për një gamë më të gjerë përdoruesish përmes youtube.com/new për abonentët Premium. Pas klikimit të dyfishtë për të kapërcyer fillimin e videos, do të shfaqet një buton që ju çon në pjesën ku shumica e përdoruesve zakonisht kalojnë për të parë përmbajtjen, transmeton Telegrafi. Për disa sekonda, një buton “Jump ahead” shfaqet në këndin e […]

today07/05/2024

0%