play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: September 2022

376 Results / Page 1 of 42

Background

Bota

SHBA i vendos sanksione të reja Rusisë pas vendimit për aneksimin e katër rajoneve ukrainase

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten sanksione gjithëpërfshirëse ndaj Rusisë lidhur me aneksimin e deklaruar të një pjese të Ukrainës, sanksionet kanë në cak qindra njerëz dhe kompani, duke përfshirë ata në kompleksin ushtarak-industrial të Rusisë dhe anëtarët e legjislativit. Vendimi i SHBA-së vjen pasi presidenti rus, Vladimir Putin shpalli të premten aneksimin më të madh në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, duke shpallur sundimin rus mbi 15 […]

today30/09/2022

Ekonomi

Fejzullahu i ZRrE-së: Ka pasur kompani të energjisë që kanë operuar pa licencë gjatë krizës energjetike

Kryesues i bordit të Zyrës së Rregulltarit të Energjisë (ZRrE), Ymer Fejzullahu, ka thënë se në periudhën e krizës energjetike në Kosovë, ka pasur tregtarë të energjisë elektrike që kanë operuar pa licencë, porse sipas tij, nuk dihet numri i saktë të tyre. Para komisionit hetimor për krizën energjetike të premten, Fejzullahu, tha se prej vitit 2020 kur Kosova ka dalë në bllok rregullues me Shqipërinë, gjithë tregtarët që kanë […]

today30/09/2022

Aktualitet

Kosova vendos regjim vizash për shtetasit e Rusisë

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur këtë të premte, ka marrë vendim që të vendoset regjim i vizave për shtetasit e Rusisë. Kryeministri Albin Kurti ka thënë se shtetasit rusë me pasaporta të rregullta, zyrtare, diplomatike si dhe ata që kanë leje qëndrimi biometrik valid të lëshuar nga shtetet e zonës Schengen do të obligohen të pajisen me vizë të Kosovës për hyrje, transit dhe qëndrim në Republikën e […]

today30/09/2022

Art dhe Kulturë

15 vjeçarja shet veprat e saj të artit për 23 mijë funte

Makenzy Beard po mban ekspozitën e saj të parë personale në Galerinë Blackwater në Cardiff, me disa nga pikturat e saj që shiten për 23 mijë funte. 15 vjeçarja nga Swansea filloi të pikturojë vetëm në mars 2020 gjatë bllokimit të parë, duke e kthyer një strehë kopshti në një studio arti. Disa nga veprat e saj janë ekspozuar në Akademinë Mbretërore të Arteve në Londër. “Është vërtet emocionuese dhe […]

today30/09/2022

Sociale

Vitin e ardhshëm bëhet regjistrimi i popullsisë në Kosovë

Kabineti qeveritar ka miratuar vendimin për regjistrimin e popullsisë që do të bëhet nga 1 shtatori deri më 17 tetor të vitit të ardhshëm. Ky vendim u mor në mbledhjen e sotme të qeverisë, ku shefi i ekzekutivit, Albin Kurti deklaroi se do të ndihmojë në procesin e integrimeve evropiane. Para kabinetit qeveritar ai ka propozuar vendimin për regjistrimin e popullsisë që do të zgjas një muaj e gjysmë. “Regjistrimi […]

today30/09/2022

Aktualitet

Suedia heq embargon e armëve ndaj Turqisë

Agjencia Shtetërore e Suedisë për Kontrollin e Eksportit të Armëve (ISP) njoftoi se ka hequr embargon për eksportin e armëve ndaj Turqisë. Në një deklaratë nga ISP thuhet se vendimi për të lejuar sërish eksportin për shtetin turk është marrë për shkak të aplikimit të Suedisë në NATO, anëtare e së cilës është edhe Turqia. Po ashtu vihet në dukje se ky vendim krahas armëve dhe pajisjeve ushtarake vlen edhe […]

today30/09/2022

Shëndetsi

‘Hormoni i përqafimit’ riparon qelizat e dëmtuara pas një sulmi në zemër, zbulon studimi

Të biesh në dashuri me të vërtetë mund të shërojë një zemër të thyer, sugjeron një studim. Oksitocina prodhohet nga trupi ynë kur ne përqafohemi, bëjmë seks dhe biem në dashuri. Tani shkencëtarët në Michigan kanë zbuluar se gjithashtu duket se ka aftësinë për të riparuar qelizat në një zemër të lënduar. Kur dikush pëson një atak në zemër, kardiomiocetet e tij – të cilat e lejojnë atë të tkurret […]

today30/09/2022

Sport

Çeku zbulon akordin që arriti me Infantinon

Numri një i qeverisë së futbollit botëror, Gianni Infantino ka zbarkuar sot në Kosovë, ku edhe ka zhvilluar disa vizita te krerët më të lartë të institucioneve te vendit. Gjatë agjendës së tij, Infantino u takua edhe ministrin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Hajrulla Çekun, raporton KosovaPress. Çeku tregoi se ishte nder i veçantë ta priste Infantinon në kabinetin e tij, ku qëllimi i këtij takimi ishte […]

today30/09/2022

Shëndetsi

Sindikata e Punëtorëve Shëndetësorë të QKUK-së proteston më 6 tetor

Sindikata e Punëtorëve Shëndetësorë të QKUK-s ka njoftuar se do të mbajë protestë më 6 tetor duke filluar nga ora 12:00 para objektit të drejtorisë së QKUK-së. Në komunikatën për media thuhet se kjo protestë vjen si rezultat i mosreflektimit të SHSKUK-së dhe QKUK-së karshi kërkesave të kësaj sindikate të cilat janë si në vijim: “Urdhëresën që infermieri të nënshkruhet në hyrje/dalje nga dhoma e pacientit, duke e konsideruar si […]

today30/09/2022

0%