play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Art dhe Kulturë

794 Results / Page 1 of 89

Background

Aktualitet

Qendra Kombëtare e Librit shpall fituesit e Fondit të Përkthimit Letrar në Gjuhë të Huaj

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit shpalli sot veprat fituese për “Fondin e Përkthimit Letrar nga Gjuha Shqipe në Gjuhë të Huaj”. Nga 12 aplikime, juria, e kryesuar nga përkthyesi Erion Kristo dhe me anëtarë dekanen e Fakultetit të Gjuhëve të Huaja, Esmeralda Kromidha dhe profesor Blendi Lamin, vlerësoi për t’u mbështetur financiarisht nga QKLL, 6 autorë dhe veprat e tyre. Fituesit për “Fondin e Përkthimit Letrar nga Gjuha Shqipe […]

today30/05/2024

Aktualitet

“Ktheje ka Zagrebi” promovohen librat e poetëve kroatë në Kosovë

Ditën e djeshme, më 28 maj, në ditën e dytë të Ditëve të Kulturës në Kosovë “Ktheje ka Zagrebi”, në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë, u bë prezantimi i librave të autorëve të njohur kroatë të përkthyera në gjuhën shqipe. Poetja Jadranka Pintarić prezantoi librin e saj “Mirë jam, të tjerat janë gënjeshtra”, Diana Burazer prezantoi librin me poezi “Mollët e qiellit”, Davor Šalat prezantoi librin me poezi “Interpretimi i dimrit” […]

today29/05/2024

Aktualitet

Cillian Murphy ribashkohet me Danny Boyle për filmin “28 Years Later”

Aktori fitues i çmimit ‘Oscar’, Cillian Murphy, do të ribashkohet me regjisorin Danny Boyle për filmin e shumëpritur “28 Years Later”. Filmi tashmë ka filluar xhirimet në verilindjen piktoreske të Anglisë, me Northumberland që shërben si një nga lokacionet kryesore. Produksioni, i cili premton të japë një kapitull tjetër emocionues në sagë, ka tërhequr vëmendjen për kastin e tij mbresëlënës, duke përfshirë Jodie Comer, Aaron Taylor-Johnson dhe Ralph Fiennes. Alex […]

today28/05/2024

Aktualitet

Regjisorja Payal Kapadia shkruan historinë – bëhet personi i parë nga India që fiton një çmim të madh në Kanë

Regjisorja Payal Kapadia bëri histori të shtunën, pasi ajo u bë personi i parë nga India që fitoi ‘Çmimin e Madh’ prestigjioz në Festivalin e 77-të të Filmit në Kanë, çmimi i dytë më i lartë pas ‘Palmës së Artë’. Filmi i Kapadia-s “All We Imagine As Light” është një dramë e përqendruar në dy infermiere, të cilat janë zhvendosur në Mumbai dhe po lundrojnë në jetën e dashurinë. Është […]

today28/05/2024

Aktualitet

Piktura shqiptare në EURO 2024

Piktura shqiptare “Kur nuk shkojnë në stadium”, e realizuar në vitin 1986, nga piktori Guri Madhi, bëhet pjesë e ekspozitës “In motion – Art & Football” në Muzeun e Futbollit Gjerman, në Dortmund. Kryeministri Edi Rama ndau sot në rrjetet sociale pamje nga ekspozita “In motion – Art & Football” në Muzeun e Futbollit Gjerman, në Dortmund. Rama vlerësoi se ekspozita gërsheton botën e futbollit dhe të artit. “Në një […]

today28/05/2024

Aktualitet

“Kushtetuta e Republikës së Kroacisë”, filmi që nisi Ditët e Kulturës Kroate në Kosovë

Ditët e Kulturës Kroate në Kosovë “Ktheje ka Zagrebi” kanë filluar mbrëmë, dhe kësaj jave që është e mbushur me shumë ngjarje të ndryshme kulturore i ka paraprirë prezantimi i filmit artistik “Kushtetuta e Republikës së Kroacisë”, film i cili është me regji të Rajko Grlic, shkruan KultPlus. Një film i zhanrit satirë e dramë para audiencës së Prishtinës ka ardhë me rolet e shkëlqyeshme nga aktorët: Nebojša Glogovac, Ksenija […]

today28/05/2024

Aktualitet

“Muhammad Ali, one and only” dhe “Babai dhe Babai” me më së shumti çmime në edicionin e tetë të PITF

“Muhammad Ali, one and only” me tekst të Almir Imshireviq dhe regji të Dino Mustafiq nga Bosnja dhe Hercegovina është shpërblyer me çmimin e shfaqjes më të mirë në edicionin e tetë të Prishtina International Theater Festival që u mbajtë në Kolegjin AAB, shkruan KultPlus. Çmimin për shfaqjen më të mirë në këtë ceremoni e ka ndarë kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti, i cili ka thënë se: vende […]

today27/05/2024

Aktualitet

Tenori Ramë Lahaj, së shpejti me koncert në Shkodër

Tenori i njohur shqiptar, Ramë Lahaj, së shpejti do të mbajë koncertin e tij të parë të plotë në Shqipëri. “Ramë Lahaj & Friends” do të performojnë më 8 qershor, në Shkodër. Për përformancën e tij kanë njoftuar edhe nga Bashkia e Shkodrës, të cilët anë shprehur se Ramë Lahaj ka zgjedhur Shkodrën për koncertin e tij, si një qytet që e dashuron kulturën dhe muzikën. “Tenori Ramë Lahaj, i […]

today27/05/2024

Aktualitet

Së shpejti në Shkodër, nis festivali “Ekrani i Artit”

Mes aktiviteteve të shumta kulturore të planifikuara për këtë sezon veror në qytetin e Shkodrës, është edhe edicioni i 7-të i festivalit “Ekrani i Artit”. “Ka shumë për të zbuluar nga ky edicion”, thuhet në faqen online të “Ekranit të Artit”, ku do të mund të shohim krijimet e fundit të emrave të njohur si Anri Sala, Roland Sejko, Driant Zeneli, Alice Rohrwacher, Lek Gjeloshi etj. Në këtë edicion të […]

today27/05/2024

0%