play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: June 2024

143 Results / Page 1 of 16

Background

Aktualitet

“The Guardian” shkruan për anulimin e festivalit “Mirëdita, Dobar Dan”

Gazeta britanike “The Guardian” ka shkruar rreth festivalit “Mirëdita, Dobar Dan”, i cili këtë vit ishte planifikuar të mbahej në Beograd, mirëpo është anuluar nga shteti serb, të cilët nuk kanë lejuar mbajtjen e këtij eventi. “The Guardian” shkruan se grupet e të rinjëve nga Kosova dhe Serbia, të cilët organizojnë ngjarjen kulturore “Mirëdita, Dobar Dan” akuzojnë Ministrinë e Brendshme të Serbisë, që nuk i kanë mbrojtur nga kërcënimet. “Organizatorët […]

today28/06/2024

Teknologji

Google Translate zgjerohet me 110 gjuhë të reja

Që nga fillimi i saj në vitin 2006, Google Translate ka thyer barrierat gjuhësore, duke i ndihmuar njerëzit të lidhen dhe të kuptojnë më mirë botën. Me përparimet teknologjike, Google ka zgjeruar në mënyrë të qëndrueshme aftësitë e saj gjuhësore. Tani, ndërsa AI është në qendër të vëmendjes, kompania po e përdor atë për të diversifikuar edhe më tej gjuhët e disponueshme në aplikacion. Siç raportohet, gjiganti i teknologjisë po […]

today28/06/2024

Teknologji

OnePlus prezantoi smartfonin Ace 3 Pro

OnePlus paralajmëroi ardhjen e të ashtuquajturës teknologji Glacier Battery javën e kaluar, duke premtuar jetëgjatësi shumë të përmirësuar të baterisë. Dhe siç pretendohet më tej, dita ka ardhur, pasi OnePlus Ace 3 Pro i sapo shpallur është telefoni i parë me këtë teknologji, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi. OnePlus thotë se Ace 3 Pro ka një bateri 6,100 mAh, duke e bërë atë ndoshta baterinë më të fuqishme që […]

today28/06/2024

Teknologji

OpenAI do të bllokojë përdoruesit në Kinë që duan të përdorin ChatGPT

OpenAI planifikon të bllokojë përdoruesit në Kinë nëse duan të përdorin ChatGPT. Shërbimi nuk është zyrtarisht i disponueshëm në Kinë, por përdoruesit dhe zhvilluesit mund ta përdorin atë përmes API-së së kompanisë, transmeton Telegrafi. Tani mediat në Kinë po raportojnë se OpenAI ka filluar t’u dërgojë email përdoruesve në Kinë, duke treguar planet për të bllokuar qasjen në ChatGPT nga 9 korriku. Megjithëse shërbimet e OpenAI janë të disponueshme në […]

today28/06/2024

Teknologji

A dinit për këtë veçori të dobishme në pajisjet Apple?

Nëse keni përdorur ndonjëherë AirDrop në një vend të mbushur me njerëz, e dini se sa zhgënjyese mund të jetë kur shihni të gjitha pajisjet me të njëjtin emër. Ne do t’ju tregojmë se si ta bëni emrin e pajisjes tuaj unik dhe të lehtë për t’u gjetur në menynë AirDrop. AirDrop është një metodë e thjeshtë për të ndarë foto dhe të dhëna. Për të gjetur pajisjen e duhur […]

today28/06/2024

Aktualitet

Mollët janë plot sheqer – a bën t’i hamë dhe sa janë të shëndetshme

Një mollë në ditë e mban mjekun larg jush Me siguri edhe ju që nga fëmijëria e keni dëgjuar këtë fjalë të urtë, mirëpo a keni pyetur ndonjëherë sa kalori ka një mollë dhe a është ajo fare e shëndetshme siç kanë menduar nënat tona? Mollët janë pema e dytë pas bananeve të cilat më së shumti hahen madje me arsye të mirë. Nuk kushtojnë shumë, janë të shëndetshme dhe […]

today28/06/2024

Kuriozitete

Nga qelizat e gjalla të lëkurës, shkencëtarët kanë krijuar një fytyrë robotike që mund të bëjë mimika si njerëzit

Studiuesit në Universitetin e Tokios u shprehën se ky përparim do të hapë dyert për zhvillimin e robotëve humanoidë më realistë, me më shumë lëvizshmëri dhe ndjeshmëri Robotët e së ardhmes mund të mbështillen me lëkurë të gjallë që mund të riparojë vetveten, në një mënyrë të ngjashme me mënyrën se si lëkura e njeriut shërohet, falë një qasjeje të re që përfshin qelizat e kultivuara të lëkurës. Lëkura gjithashtu […]

today28/06/2024

Aktualitet

Vendi që po shet toka me çmimin e një kafeje

Shpesh ka pasur njoftime për shtëpi në shitje në Evropën Jugore e kryesisht në zona të braktisura në Itali që shiteshin për vetëm 1 euro. Mirëpo të blesh tokën me çmimin e një filxhani kafeje tashmë është e mundur edhe në një vend në Evropën Veriore. Götene, në jugperëndim të Stokholmit, po shet parcela toke me çmime që fillojnë nga vetëm 1 krona, ose 9 cent amerikan, për metër katror. […]

today28/06/2024

Aktualitet

Spotify largon artistët rusë që e mbështesin luftën në Ukrainë

Platforma e muzikës Spotify i ka fshirë faqet dhe këngët e disa artistëve rusë, të cilët e mbështesin pushtimin e plotë të Ukrainës nga Moska. Në mesin e tyre janë edhe Shaman (Yaroslav Dronov), Chicherina, Polina Gagarina, Grigory Leps, Oleg Gazmanov, dhe grupi i rokut Lyube, sipas kanalit në Telegram Rodnoy Zvuk. Bashkimi Evropian vendosi sanksione kundër Gargarinas dhe Shamanit në fillim të kësaj jave. Chicherina, Gazmanov, dhe lideri i […]

today28/06/2024

0%