play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: April 2024

178 Results / Page 1 of 20

Background

Aktualitet

Policia e Kosovës sqaron se pse vendosi kamera në katër komunat veriore

Policia e Kosovës dhe Agjencia për Informim dhe Privatësi kanë bërë të ditur se është vendosur sistemi i vëzhgimit me kamerë në katër komunat e pjesës veriore të Kosovës. Përmes një njoftimi bëhet e ditur se Policia e Kosovës është e autorizuar të bëjë vëzhgim parandalues të vendit publik, duke përdorë pajisje për incizime video-akustike. “Si dhe pajisje fotografike për t’i vëzhguar vendet publike ku në të kaluarën shpesh janë […]

today30/04/2024

Teknologji

Kush po investon më shumë në Evropë në inteligjencën artificiale?

Evropa përballet me sfida në adoptimin e inteligjencës artificiale, duke përfshirë barrierat rregullatore dhe mungesën e profesionistëve të aftë. ‘Gjenerata e Ardhshme e BE-së’ ka zotuar 4.4 miliardë euro për iniciativat e AI, me dy vende të Evropës Jugore që kryesojnë rrugën, transmeton Telegrafi. Inteligjenca Artificiale (AI) po riformëson peizazhin ekonomik global, duke u shfaqur si një forcë kryesore në domenin digjital dhe duke nxitur inovacionin në sektorë të ndryshëm. […]

today30/04/2024

Aktualitet

Ushqimet që zbutin stresin dhe tensionin

Shumë prej nesh po ndjehen të lodhur dhe të stresuar kohët e fundit, por përfshirja e disa super ushqimeve në dietën tuaj të përditshme mund të bëjë ndryshimin Qetësoni veten me këto ushqime që ndihmojnë në uljen e stresit: Mollët aktivizojnë hormonet e lumturisë Mollët marrin shijen e tyre të lezetshme të ëmbël nga acidi malik, një përbërje që stimulon trurin tuaj të lëshojë hormonin qetësues dhe forcues të përqendrimit […]

today30/04/2024

Aktualitet

Tri gjërat që duhet të bëni sa herë ju ndërpritet oreksi nga stresi

Sa herë që shqetësohemi për një problem të caktuar në familje, një sfidë me fëmijët në shkollë, përmbushja e afatit për një projekt të caktuar në punë apo një dramë miqësie, e keni vënë re se ndjeni një shqetësim të vogël në stomak Kjo mund të jetë gjendje ankthi, e cila bëhet edhe më gjithëpërfshirëse duke ndikuar direkt jo vetëm në gjendjen tuaj mendore dhe fizike, por edhe në pjesën […]

today30/04/2024

Aktualitet

Si ndikon të ngrënit shpejt në procesin e dobësimit

Të ngrënit shpejt duket se është bërë një zakon i përditshëm për shkak të ritmit frenetik, punës dhe angazhimeve që të gjithë ne kemi, por pak janë të vetëdijshëm për pasojat negative të këtij zakoni Në fakt, gëlltitja e shpejtë në çdo vakt mund të çojë në një sërë pasojash negative që shkojnë përtej thjesht ngopjes. Ekspertët thonë se duhet të bëni të kundërtën, pra të hani ngadalë sepse kjo […]

today30/04/2024

Aktualitet

Pianistja Ardita Statovci me koncert recital në Washington DC

Pianistja kosovare Ardita Statovci do të prezantohet me koncert recital në Washingtom DC, shkruan KultPlus. Për këtë paraqitje ka njofruar vet Statovci e cila ka njoftuar se koncerti do të mbahet më 3 maj prej orës 19:30 në Washington Conservatory of Music. Pianistja Statovci është prezantuar me shumë koncerte brenda dhe jashtë vendit, e cila është vlerësuar lart për performancën e saj pianistike./ KultPlus.com

today29/04/2024

Aktualitet

Sead Vuniqi dhe Julind Dervishini së shpejti me premierën e baletit “Thirrje”

Balerini i Baletit Kombëtar të Kosovës, Sead Vuniqi ka bërë të ditur se së shpejti do të jepet premiera e shfaqjes së baletit me titull “Thirrje”, shkruan KultPlus. Në shfaqje luan vetë Vuniqi, si dhe balerini nga Shqipëria, Julind Dervishini. Ndërsa, premiera e shfaqjes ipet më 6 maj në Amfiteatrin e Pallatit të Rinisë në Prishtinë, e më vonë në muajin nëntor, edhe në Tiranë. Shfaqja realizohet me mbështetjen e […]

today29/04/2024

Aktualitet

Sopranoja Kajtazi: Ky do të jetë moment historik, skena e Vjenës është skena që e kam synuar

Sopranoja shqiptare Elbenita Kajtazi e cila ka shënuar një sukses të madh nëpër teatro të njohura evropiane, së fundmi ka bërë të ditur se do të ngjitet në një ndër skenat më të rëndësishme të botës operistike, atë të Vjenës, përcjell KultPlus. Në produksionin e mirënjohur të Franco Zefirellit ku kanë performuar këngëtarë të mëdhenj lirikë, ajo do ta ketë mundësinë të vesh petkun e Mimis, nga opera “La Boheme”. […]

today29/04/2024

Show Biz

Realizohen provat e para nga Besa Kokëdhima për Eurovision 2024

”Titan” është titulli i këngës së Besa Kokëdhimës, që do të përfaqësojë Shqipërinë në ”Eurovision 2024”, që këtë vit do të mbahet në Suedi. Kënga “Titan” është kompozuar nga vetë Besa në bashkëpunim me Kledi Bahitin dhe teksti nga Gia Koka. Videoklipi dhe kënga në total është nën drejtimin e një ekipi turk. Besa është e përgatitur për të rrezikuar. Që në fillim ajo e bëri të qartë se synonte […]

today29/04/2024

0%