play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

436 Results / Page 1 of 49

Background

Aktualitet

Protesta në Serbi nesër, qytetarët e Kosovës udhëzohen t’i shmangin pikat kufitare me Serbinë

Qytetarët që kanë planifikuar të kalojnë përmes kalimeve kufitare me Serbinë janë udhëzuar që të shtunën t’i shmangin. Qendra për Menaxhim Kufitar ka njoftuar se më 25 maj janë paralajmëruar protesta dhe për këtë mund të shkaktohen vonesa a vështirësi në qarkullim. “Njoftohen të gjithë qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes Pikë Kalimeve Kufitare me SRB, se në pjesën e SRB, për nesër, datë 25 Maj 2024, janë paralajmëruar […]

today24/05/2024

Aktualitet

Miratohet rezoluta, OKB njeh gjenocidin në Srebrenicë

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar rezolutën që njeh gjenocidin në Srebrenicë. Për rezolutën kanë votuar 84 shtete, 19 kundër dhe 68 abstenuan. Përmes rezolutës, 11 korriku do të shënohet si Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Viktimave të Gjenocidit në Srebrenicë. Rezoluta ishte sponsorizuar nga tridhjetë vende ndërsa propozuesit zyrtar ishin Gjermania dhe Ruanda. “Rezoluta nuk është e drejtuar kundër askujt. As kundër Serbisë – anëtare e […]

today23/05/2024

Aktualitet

Publikohet libri që besohet se paraqet përqasjen e Trump për sigurinë kombëtare

Disa nga idetë që janë pjesë e librit tregojnë se ndihmat e ardhshme për Ukrainën do të kushtëzohen nga pjesëmarrja e Kievit në bisedimet për paqe me Rusinë. Një tjetër pikë thotë se shtetasve kinezë do t’u ndalohet e drejta të blejnë prona brenda një hapësire prej 80 kilometrash nga ndërtesat e qeverisë amerikane. Libri gjithashtu thotë se në sektorin e sigurisë kombëtare duhet të emërohen vetëm bashkëpunëtorët e Donald […]

today10/05/2024

Aktualitet

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq

Më 8 maj të vitit 1948, u festua për herë të parë Dita Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq. Në Shqipëri, Kryqi i Kuq përbën shoqatën më të vjetër humanitare, e themeluar më 4 tetor të vitit 1921. Kjo shoqatë u njoh zyrtarisht prej Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq në vitin 1923. Vetëm pak janë në dijeni të faktit se, kryetari i Kryqit të Kuq ka qenë Ahmet Zogu, i […]

today08/05/2024

Aktualitet

Këto ishin qytetet më të ndotura në botë, vitin e kaluar

Të gjitha, përveç njërit prej 100 qyteteve me ndotjen më të madhe të ajrit në botë vitin e kaluar, ishin në Azi, sipas një raporti të ri, ku kriza klimatike luan një rol kryesor në cilësinë e keqe të ajrit që po rrezikon shëndetin e miliarda njerëzve në mbarë botën. Shumica dërrmuese e këtyre qyteteve – 83 – ishin në Indi dhe të gjitha tejkaluan udhëzimet e Organizatës Botërore të […]

today19/03/2024

Kuriozitete

NASA kërkon katër vullnetarë për në Mars

A keni menduar ndonjëherë se si është të jetosh në Mars? Tani ju mund të përjetoni jetën në Planetin e Kuq në një simulim të drejtuar nga NASA, shkruan cbsnews.com. Agjencia hapësinore është në kërkim të pjesëmarrësve për të jetuar në Mars dhe për t’i ndihmuar ata të përgatiten për eksplorimin njerëzor të planetit. ”Ky është i dyti nga tre misionet, i cili do të shohë katër vullnetarë të jetojnë […]

today23/02/2024

Aktualitet

Nga 25 marsi Japonia i heq vizat për kosovarët që kanë pasaporta diplomatike

Nga 25 marsi Japonia do t’i heq vizat për shtetasit e Kosovës që posedojnë pasaporta diplomatike dhe zyrtare. Kjo u bë e ditur nga kryeministri i Kosovës Albin Kurti, i cili mori pjesë në pritjen e organizuar nga Ambasada e Japonisë, me rastin e ditëlindjes së perandorit. “I shprehim mirënjohjen e sinqertë Qeverisë japoneze për vendimin e saj për të hequr kërkesat për viza për mbajtësit e pasaportave diplomatike dhe […]

today15/02/2024

Aktualitet

FSK pjesë e ushtrimit “KFOR 33” në Gjermani

Në kuadër të bashkëpunimit bilateral dhe ftesës së pranuar nga SHBA-ja, një kontingjent i Forcës së Sigurisë së Kosovës me pjesëtarë të EOD dhe vëzhgues/kontrollues, është duke marrë pjesë në Ushtrimin Fushor “ KFOR 33” në Hohenfels të Gjermanisë. “ KFOR 33” është ushtrim shumëkombësh në të cilin marrin pjesë më shumë se dhjetë shtete partnere të SHBA-së dhe realizohet në bazën ushtarake amerikane në Gjermani ( JMRC-Hohenfels). Ushtrimi është […]

today05/02/2024

Bota

Liderët e BE-së sigurojnë dy miliardë euro për Ballkanin Perëndimor

Suksesi i samitit të Bashkimit Evropian (BE), që u zhvillua të enjten në Bruksel, ku u miratua vendimi për ndihmë prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën, është i rëndësishëm edhe për asistencën për zhvillim për vendet e Ballkanit Perëndimor. Këtë e kanë thënë disa liderë të BE-së pas përfundimit të samitit në Bruksel, duke folur për rebalancin e kornizës shumëvjeçare financiare të BE-së për periudhën 2021-2027. Liderët e BE-së të […]

today01/02/2024

0%