play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Bota

336 Results / Page 1 of 38

Background

Aktualitet

Greta Thunberg lirohet pas arrestimit në protestën e minierës gjermane

Aktivistja e njohur Greta Thunberg, është liruar pak kohë pasi u arrestua nga policia e Gjermanisë të martën më 17 janar, teksa po merrte pjesë në një protestë kundër prishjes së planifikuar të një fshati, për t'i hapur rrugë zgjerimit të një miniere të qymyrit. Miniera ndodhet afërsisht 9 km në largësi të fshatit Lytzerat. Sipas policisë, Thunberg dhe aktivistë të tjerë u paralajmëruan se do të largoheshin me forcë […]

today18/01/2023

Bota

Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi mbahen në mars

Kryetarja e Kuvendit të Malit të Zi, Danijela Gjuroviq, ka caktuar zgjedhjet presidenciale për 19 mars. Kryetarja e Parlamentit të Malit të Zi, Danijela Gjuroviq, ka shpallur zgjedhjet presidenciale malazeze më 19 mars. “Kryetari i Kuvendit është i autorizuar dhe i obliguar që t’i shpallë zgjedhjet për president të Malit të Zi jo më vonë se 120 ditë para përfundimit të mandatit të presidentit të Malit të Zi”, tha Gjuroviq. […]

today16/01/2023

Aktualitet

Dallimet midis Trumpit dhe Bidenit lidhur me dokumentet e klasifikuara

Prokurori i Përgjithshëm, Merrick Garland, ka emëruar dy këshilltarë të posaçëm, për të kryer hetime të pavarura lidhur me mënyrën se si ish-presidenti republikan, Donald Trump, dhe pasardhësi i tij demokrat, Joe Biden, kanë vepruar lidhur me të dhënat e klasifikuara. Jack Smith, prokuror për krime të luftës, po heton nëse Trump dhe bashkëpunëtorët e tij mbanin në mënyrë jo të duhur dokumentet e klasifikuar në pronën private të Trumpit […]

today13/01/2023

Bota

Ukraina do të krijojë qendra të drithit në vendet e Afrikës Perëndimore

Qeveria e Ukrainës njoftoi se do të krijojë qendra drithi në vendet e Afrikës Perëndimore si Senegali dhe Nigeria për të lehtësuar logjistikën. Sipas lajmit të gazetës nigeriane “The Will”, ministri i Politikës Bujqësore dhe Ushqimit i Ukrainës, Mykola Solskyi gjatë një takimi me homologun e tij nigerian në Abuja deklaroi se janë gati të krijojnë qendra të drithit në Afrikë. Duke deklaruar se ranë dakord për të krijuar një […]

today12/01/2023

Aktualitet

Ndërpriten fluturimet në SHBA

Shumë fluturime në SHBA janë vonuar për shkak të një defekti me Sistemin e Njoftimit për Misionet Ajrore të sistemit kombëtar të kontrollit, raporton BBC. Administrata Federale e Aviacionit (FAA) thotë se po punon për të rivendosur sistemin që paralajmëron pilotët për rreziqet e mundshme në rrugët e fluturimit pas një ndërprerjeje në të gjithë vendin. Në një deklaratë, FAA tha se disa funksione ishin rikthyer “operacionet e Sistemit Kombëtar të […]

today11/01/2023

Bota

Avokatët gjejnë dokumente të klasifikuara në ish-zyrën e Joe Biden

Shtëpia e Bardhë më 9 janar e pranoi se avokatët e presidentit Joe Biden, kishin gjetur “një numër të vogël” të dokumenteve të klasifikuara në ish-zyrën e tij në një institut kërkimor në Uashington vjeshtën e kaluar. Kjo ka nxitur një hetim të Departamentit amerikan të Drejtësisë, që mund të synojë të përcaktojë nëse duhet emëruar një këshilltar i posaçëm, si ai që hetonte keqpërdorimet e pretenduara të dokumenteve nga […]

today10/01/2023

Aktualitet

Çfarë është “Dry January”, sfida që po përhapet në gjithë botën

“Dry January” quhet nisma që zbatohet çdo vit në Britani dhe po fiton vazhdimisht terren në mbarë botën. Synimi është ndalimi absolut i konsumit të alkoolit për një muaj të tërë, menjëherë pas “abuzimeve” të festave. Vitet e fundit gjithnjë e më shumë njerëz po marrin pjesë në këtë muaj “bojkoti”. Kjo nuk është për t’u habitur pasi ne të gjithë ende po përpiqemi të dalim nga hijet e një […]

today10/01/2023

Bota

Muzeu i Luvrit do të kufizojë numrin e vizitorëve në ditë

Muzeu i Luvrit në Paris, muzeu më i vizituar në botë, tani do të kufizojë numrin e vizitorëve ditorë në 30,000 “për të mundësuar një vizitë të rehatshme dhe për të siguruar kushte optimale pune për stafin e muzeut”, raporton Artnews. Përpara pandemisë, Luvri mund të mirëpresë deri në 45,000 vizitorë çdo ditë. Kur Luvri u rihap pas bllokimit në korrik 2020 pas një mbylljeje 16-javore, ai nuk e kufizoi […]

today09/01/2023

Aktualitet

Pas “bllokimit” në kanalin e Suezit rikthehet në qarkullim anija me 65,000 ton misër nga Ukraina

Një anije mallrash që ishte “bllokuar” në Kanalin e Suezit të Egjiptit është rikthyer në lëvizje, kanë thënë autoritetet e Kanalit të Suezit. Sipas mediave të huaja, anija MV Glory “u rrëzua” të hënën pranë qytetit të Qantara, në provincën e Kanalit të Suezit në Ismailia. Kryetari i Autoritetit të Kanalit të Suezit (SCA), Osama Rabie i tha gazetës Al-Arabiya se trafiku në kanal, një nga arteriet kryesore të transportit […]

today09/01/2023

0%