play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

236 Results / Page 1 of 27

Background

Kuriozitete

Kuriozitete për trupin që ndoshta nuk i keni ditur

Sa mund të dimë ne për trupin tonë? Shumë pak, ndoshta. Ne e kemi studiuar atë në libra, në shkollë dhe arrijmë përafërsisht të kuptojmë se si funksionon ai, por të dhënat që gjejmë në to nuk përcjellin plotësisht idenë, se sa të jashtëzakonshëm jemi ne në të vërtetë … Lëkura rigjenerohet 900 herë gjatë jetës Kur nuk keni parë një mik për një kohë të gjatë, nëse ata kanë […]

today26/01/2023

Kuriozitete

Vila luksoze ku u xhirua dokumentari i Netflix nuk i përket princit Harry dhe Meghan

6 dhoma gjumi, 7 banjo, palestër, teatër, bar, bibliotekë, sallë lojërash, pishinë, një guest house, garazh për 5 makina, kopsht perimesh, agrume, lëndinë që e kanë zili edhe kopshtarët e Wimbledon dhe madje edhe një kotec pulash për vezë të freskëta. Kjo është vila luksoze në Montecito, dy hapa nga qendra e Santa Barbara-s në Kaliforni, ku u filmua seriali dokumentar mbi princin Harry dhe Meghan i transmetuar në Netflix. […]

today25/01/2023

Kuriozitete

Qyteti më i ftohtë i Kinës përjeton ditën më të akullt në 50 vitet e fundit

Temperaturat në qytetin më verior të Kinës ranë në minus 53°C – më e ftohta e regjistruar ndonjëherë, thanë meteorologët. I vendosur në provincën verilindore Heilongjiang, pranë Siberisë, Mohe njihet gjerësisht si "Poli i Veriut i Kinës" dhe është një nga vendet e pakta që ka një klimë subarktike. Temperatura në orën 7 të mëngjesit të 22 janarit, gjithashtu dita e parë e Vitit të Ri Hënor, u regjistrua në […]

today24/01/2023

Kuriozitete

Studimet tregojnë pse disa njerëz nuk e dallojnë dot të majtën nga e djathta

Mund të duket si një gabim pothuajse fëminor, por një numër befasues i të rriturve ngatërrojnë të majtën nga e djathta dhe shkencëtarët sapo kanë filluar të kuptojnë pse. Sipas një studimi të fundit, rreth një në gjashtë persona luftojnë me dallimin se cila është dora e majtë dhe cila është e djathta. Edhe për ata që besojnë se nuk kanë probleme, shpërqendrimet si zhurma e ambientit ose nevoja për […]

today23/01/2023

Kuriozitete

13-vjeçari amerikan theu rekordin Guinness kur kompletoi për 9 orë një hartë me mijëra copëza Lego

Një djalë 13-vjeçar nga Maine theu një rekord Guinness pasi kompletoi Hartën Botërore Lego prej 11,695 pjesësh në 9 orë, 14 minuta dhe 49 sekonda. Cooper Wright nga Cumberland Center tha se ka filluar nga mosha 3 ose 4 vjeçare për të kompletuar tulla të Lego-s, transmeton Telegrafi. Wright tha se ai vendosi të provonte Hartën Botërore Lego për një rekord të Guinness. Koha për ta mposhtur ishte 12 orë. […]

today18/01/2023

Kuriozitete

Një mysafir i një hoteli tregoi “faturën” që u desh të paguante vetëm sepse hapi mini-frigoriferin në dhomën e tij

Njerëzit kanë mbetur të shokuar pasi një mysafir i një hoteli ndau “faturën” që u desh të paguante vetëm për hapjen e mini-frigoriferit në dhomën e tij. Ndonjëherë ju jeni me fat që të jeni në një ambient të tillë – në një hotel – merrni ujë falas. Megjithatë, shumicën e kohës ushqimet, pijet dhe pijet alkoolike në frigorifer kushtojnë shumë më tepër se sa në dyqan. Por një mysafir […]

today17/01/2023

Kuriozitete

Pronari i një shtëpie në Uells urdhërohet të largojë portat me ‘cilësi të lartë’ pasi dizajni ‘nuk pasqyron karakterin rural të zonës’

Një pronar shtëpie në Uells është urdhëruar të largojë portat e tij pasi zemëroi fqinjët. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, David Holman shpenzoi shumë para duke “instaluar” hyrjen prej alumini në pronën e tij në Croesyceiliog, Monmouthshire, për t’u ndjerë më i sigurt pasi u abuzua verbalisht nga një i huaj. Portat moderne “mburren me një efekt të cilësisë së lartë” në hyrje të shtëpisë së tij të ëndrrave […]

today16/01/2023

Kuriozitete

“Blue Monday”, sot e hëna më e trishtë e vitit

"E hëna blu” është emri që i jepet të hënës së tretë të janarit dhe që njihet si dita më dëshpëruese e vitit. Ideja për ta etiketuar kështu të hënën e tretë të muajit janar ishte e psikologut Cliff Arnall në bashkëpunim me Universitetin e Cardiff. Ata marrin në konsideratë disa variabël të ndryshme si moti, borxhet e akumuluara nga dhuratat e Vitit të Ri, rënia e motivimit pas festave, […]

today16/01/2023

Kuriozitete

Pse nuk fokusohemi dot për më shumë se 47 sekonda

Në vitin 2004, Gloria Mark, një profesoreshë e shkencave kompjuterike në Universitetin e Kalifornisë, vëzhgoi punëtorët gjatë një dite të zakonshme në zyrë. Duke përdorur një kronometër, ajo analizoi  çdo situatë që ata ndryshonin detyrat në kompjuterin e tyre. Kështu zbuloi se njerëzit shpenzonin mesatarisht vetëm dy minuta e gjysmë në një detyrë përpara se të kalonin në tjetrën. Kur Mark përsëriti eksperimentin në vitin 2012, koha mesatare e punonjësve […]

today12/01/2023

0%