play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

504 Results / Page 1 of 56

Background

Kuriozitete

Të jetosh vetëm për herë të parë? Këtu janë 10 këshilla të dobishme

Nëse më në fund keni marrë vendimin e rëndësishëm të jetoni vetëm, ka disa këshilla që duhet t’i ndiqni Kjo përvojë duket kaq emocionuese, por ka edhe pakëz doza nervozizmi brenda, sidomos kur nuk e keni përjetuar më parë si eksperiencë dhe jeni pa përvojë. Disa sugjerime janë: 1. Bëni një buxhet Edhe nëse jeni mësuar të menaxhoni financat tuaja, kostot mund të grumbullohen kur jetoni vetëm. Krijoni një buxhet […]

today28/05/2024

Kuriozitete

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj. Ndryshe nga shumica e ditëve zyrtare, Dita Botërore e Lojërave është më shumë një qëndrim që nxit lidhjen mes brezave përmes lojës dhe jo një ditë aktivitetesh të planifikuara. Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave beson se loja përfshin eksplorimin, eksperimentimin gjuhësor, njohjen dhe zhvillimin e aftësive sociale dhe si e tillë […]

today28/05/2024

Kuriozitete

Fazat e karrierës nëpër të cilat do të kalojë secila femër

Është plotësisht normale që secila femër në planin afarist të përjetojë ngritje dhe rënie të shumta, aq më parë nëse përpiqet që të realizojë balancën e karrierës dhe familjes Nëpër disa faza të cilat po i theksojmë do të kalojë secila femër… Kritika Secila femër do të përballet me një sërë sfidash gjatë karrierës së saj, ndërkaq kritikat janë të pashmangshme. Dikush do ta kritikojë mënyrën në të cilën kryeni […]

today27/05/2024

Kuriozitete

A e dini pse stjuardesat ulen në duar? Shumica e njerëzve janë të befasuar

Duhet ta keni pyetur veten shumë herë pse stjuardesat ulen me duar kur ngrihet aeroplani nga pista… Ngritja në ré nganjëherë mund të çojë në probleme. Por kur ka probleme, marrja e këtij pozicioni është e dobishme për stjuardesat. “A keni menduar ndonjëherë pse anëtarët e ekuipazhit të kabinës ulen ‘në duar gjatë ngritjes dhe uljes?”, pyeti Henny Lim, një stjuardesë e një avio-kompanie në Filipine, në një video të […]

today22/05/2024

Kuriozitete

Çfarë gabimesh bëjmë kur ruajmë gomat?

Me ardhjen e verës, shumë e kanë problemin se ku dhe si t’i ruajnë gomat e dimrit. Njerëzit shpesh i ruajnë gomat e tyre jashtë, sepse nuk kanë vend në garazh apo bodrum, transmeton Telegrafi. Ruajtja e duhur e gomave të dimrit është shumë e rëndësishme. Nëse keni goma në fellne, ato duhet të varen në mur ose të vendosen njëra mbi tjetrën, sipas këshillës së Shoqatës norvegjeze të Importuesve […]

today21/05/2024

Kuriozitete

Dita Botërore e Diversitetit Kulturor për Dialog dhe Zhvillim

21 Maji festohet praktikisht në gjithë botën që nga nëntori 2001, muaj në të cilin është shpallur nga Asambleja e Përgjithshme e Deklaratës Universale të UNESCO-s mbi Diversitetin Kulturor si “Dita Ndërkombëtare e Diversitetit Kulturor”, ditë në të cilën festohet dhe reflektohet mbi vlerat e këtij diversiteti dhe “të jetuarit së bashku”. Përmes kësaj dite UNESCO dhe vendet anëtare të saj, vazhdojnë të promovojnë rritjen e ndërgjegjësimit për marrëdhëniet mes […]

today21/05/2024

Kuriozitete

Si t’i pastroni bizhuteritë prej ari si profesionistë

Le ta pranojmë që bizhuteritë prej ari janë të bukura dhe me vlerë jo vetëm shpirtërore për disa njerëz, por edhe materiale pse jo. Vështirë se diçka tjetër e zbeh shkëlqimin e një aksesori prej floriri, qoftë një unazë, varëse, byzylykë etj. Por, nga përdorimi apo ruajtja për një kohë të gjatë në sirtarë, bizhuteritë mund ta humbasin atë shkëlqimin tipik, përfshirë këtu edhe ato të floririt. Ndaj, si për […]

today17/05/2024

Kuriozitete

Ja pse duhet të lani shtrojat e krevatit vetëm në këtë temperaturë

Të gjithëve na pëlqen të shkojmë në shtrat me çarçafë të pastër Era dhe butësia e tyre thjesht ju bëjnë të bini në gjumë menjëherë dhe shumëkush shtron pyetjen se në çfarë temperature duhet larë. Gratë shpesh bëjnë gabime në këtë Temperatura më e mirë për larjen e çarçafëve nuk është 60 apo 90 gradë, siç mendojnë shumë njerëz, por edhe praktikojnë, sepse në këtë temperaturë mendojnë se do të […]

today15/05/2024

Kuriozitete

Pse shkallët lëvizëse janë gjithmonë me vija?

Vijat në shkallë lëvizëse nuk janë aty për estetikë Në këtë tekst zbuloni përse shërbejnë! Ne përdorim çdo ditë shkallët lëvizëse, por as që mendojmë për detajet që janë të rëndësishme. Një kohë u diskutua një rregull për shkallët lëvizëse që pothuajse askush nuk e respekton, dhe a e dini pse ato janë gjithmonë me vija? Vijat gri luajnë një rol shumë më të rëndësishëm nga sa e kuptojnë shumica […]

today13/05/2024

0%