play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetsi

312 Results / Page 1 of 35

Shëndetsi

Konsumimi i xhenxhefilit dhe përfitimet e shumta

Ndoshta keni parë rrënjë të shtrembër xhenxhefili në supermarket dhe nuk dini çfarë të bëni me të. Por, vetitë e tij të dobishme mjekësore kanë qenë të njohura që nga kohërat e lashta. Xhenxhefili është një burim i vitaminave, mikronutrientëve dhe vajrave esencialë që kanë efekte forcuese, gjallëruese dhe anti-inflamatore në trup. Redukton dhimbjen Xhenxhefili trajton mirë proceset dhe dhimbjet inflamatore, duke përfshirë dhimbjet e muskujve pas ushtrimeve intensive, dhimbjet […]

today26/01/2023

Shëndetsi

Deri në katër filxhanë kafe në ditë nuk janë të dëmshëm

Studimi i ri tregon se katër filxhanë kafe në ditë mund të ndihmojnë njerëzit që përpiqen të humbin peshë. Gjetjet, të publikuara në American Journal of Clinical Nutrition, përmbajnë një studim 24-javor që shqyrtoi efektet e konsumit të kafesë te 126 meshkuj dhe femra me mbipeshë në Singapor. Fillimisht, studiuesit donin të zbulonin nëse kafeja ndihmonte në uljen e rrezikut të diabetit të tipit 2 duke kufizuar rrezikun e zhvillimit […]

today25/01/2023

Shëndetsi

MSh apelon qytetarët ta vlojnë ujin para përdorimit

Ministria e Shëndetësisë apelon qytetarët të vlojnë ujin para përdorimit. Msh thekson se uji duhet të vlohet “si masë e sigurisë bakteriologjike e zbatueshme në situata me turbullirë të shtuar në resurse për të parandaluar shpërthimin e epidemive hidrike”. Lexo Edhe: Në këtë situatë, MSh thotë se duhet të shfrytëzohen resurset e sigurta ose uji i ambalazhuar. Apeli i plotë: QYTETARË TË NDERUAR, VLONI UJIN! Ju lutemi për kujdes të […]

today25/01/2023

Shëndetsi

Çdo gisht është i lidhur me dy organe, metoda japoneze e cila do t’ju shërojë për një minutë

Jin Shin Jyutsu është art i lashtë japonez i shërimit që ju ndihmon që të balanconi emocionet tuaja, duke i stimuluar pikat e caktuara në duar Jin Shin Jyutsu është mjekësi alternative, ndërkaq detyrë e saj është që të balancojë energjinë tuaj trupore dhe që organizmit tuaj t’i japë shëndet fizik dhe emocional. Baza e kësaj filozofie bazohet në teorinë që çdo gisht është i lidhur me organizmin e caktuar […]

today24/01/2023

Shëndetsi

Pse ju shfaqen të përziera gjatë vozitjes – tregojnë ekspertët

Të përzierat gjatë vozitjes janë një dukuri e zakonshme Disa njerëz, kur udhëtojnë, madje edhe gjatë një udhëtimi të shkurtër, përjetojnë simptoma të të përzierave dhe marramendje të shoqëruara nga shtytja për të vjellë. Ekspertët u përpoqën të gjejnë shkaktarin për të përzierat gjatë vozitjes, transmeton Telegrafi. Kinetoza – sëmundje e lëvizjes Të përzierat gjatë vozitjes quhen edhe kinetozë, përkatësisht sëmundje e lëvizjes, dhe definohet si përshtatje e keqe e […]

today24/01/2023

Shëndetsi

Konsumimi i rregullt i këtij ushqimi mund të zvogëlojë rrezikun e disa sëmundjeve

Konsumimi i rregullt i djathit redukton problemet e zemrës, presionin e lartë të gjakut dhe diabetin. Dashamirët e djathit kanë 38 për qind më pak gjasa të vuajnë nga dështimi i zemrës, sesa ata që e shmangin atë. Presioni i tyre i lartë i gjakut ulet me një të tretën, ndërsa rreziku i diabetit tip 2 është më shumë se i përgjysmuar. Ekspertët thonë se derisa yndyra në djathë mund […]

today24/01/2023

Aktualitet

Ministria e Shëndetësisë del me analiza e reja të ujit pas vërshimeve, fton qytetarët për kujdes të shtuar

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve për kujdes të shtuar gjatë përdorimit të ujit të pijshëm. “Uji para përdorimit patjetër të vlohet si masë e sigurisë bakteriologjike e zbatueshme në situata me turbullirë të shtuar në resurse për të parandaluar shpërthimin e epidemive hidrike”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë. Ministria thotë se kjo procedurë e vlimit të ujit është e thjeshtë dhe e zakonshme, por e […]

today23/01/2023

Shëndetsi

Si të eliminoni akumulimin e dhjamit në zona të ndryshme

Kur lexon për dhjamin në trup, menjëherë të vjen ndërmend mbipesha, kolesteroli i lartë dhe sëmundje të tjera kronike. Shëndoshja e trupit vjen me shpërndarjen proporcionale ose jo të dhjamit. Ka njerëz që kur shëndoshen, ndryshojnë në çdo zonë të trupit dhe ka të tjerë që vënë dhjamë vetëm në një zonë të caktuar të tij. Është e ditur tanimë se lëngu i limonit është efikas në përkujdesjen ndaj trupit […]

today20/01/2023

Shëndetsi

IKShPK bën thirrje për bartje të maskave: COVID-19 në Kosovë shënon trend të rritjes

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK), ka bërë thirrje për bartje të maskave në ambiente të mbyllura dhe për vaksinim kundër coronavirusit. Kjo pasi siç bëhet e ditur në apelin e institutit, COVID-19 në Kosovë shënon trend të rritjes së rasteve të reja, por “fatmirësisht nuk kemi të regjistruar asnjë rast fatal”. “Ju lutemi bartni maskat në ambiente të mbyllura dhe vaksinohuni! Ju lutemi për kujdes të shtuar […]

today18/01/2023

0%