play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetsi

982 Results / Page 1 of 110

Aktualitet

Ushtrime 15-minutëshe për të moshuarit: Mbani forcën në balancë

Duke u plakur, natyrisht e humbim edhe balancën e forcës dhe fleksibilitetin Po ashtu rritet rreziku nga rënia, gjë që është problem i madh për të moshuarit. Rëniet më të shpeshta mund të çojnë në lëndime serioze, gjë që çon deri aty që personat e moshuar të bëhen të varur nga të tjerët. Kjo pastaj mund të çojë edhe në depresion. Madje, ndonjëherë, rëniet mund të jenë vdekjeprurëse. Mu për […]

today23/02/2024

Shëndetsi

Mëngjesi apo mbrëmja, cila është koha më e mirë për ushtrime

Ekspertët thonë se çdo kohë është e mirë për ushtrime. “Pacientëve të mi ju them të ushtrojnë kurdo që të munden. Nëse është më e përshtatshme për ty të bësh ushtrimet në mëngjes, bëji, nëse të përshtatet mbrëmja, bëji në mbrëmje”, ka thënë doktoresha e ushtrimeve fizike, Sue Decotiis, raporton CBS News. Sipas ekspertëve, ushtrimet e mëngjesit ndihmojnë në përmirësimin e metabolizmit dhe rrisin nivelin e energjisë përgjatë ditës. Një […]

today23/02/2024

Shëndetsi

Ka një sekret pas asaj dridhjes së pavullnetshme të syrit

Kjo gjë na ndodh shpesh dhe për më tepër është nervozuese dhe e pakontrollueshme. Por çfarë e shkakton dhe si mund ta bëjmë të ndalojë? Dridhja e qepallës ose siç njihet në gjuhë shkencore, myokymia, ndodh kur muskujt dhe nervat rreth syrit simulohen. Lodhja dhe pagjumësia janë dy nga shkaktarët, prandaj sigurohuni që të bëni gjumë të mirë. Protagonistë të këtij problemi, përpos dëmeve të tjera që shkaktojnë, janë edhe […]

today23/02/2024

Shëndetsi

Këto shenja tregojnë se prindërit iu ofrojnë fëmijëve të tyre siguri emocionale

Përmes dëgjimit dhe mbështetjes së kujdesshme, prindërit krijojnë një mjedis që i lejon fëmijët të shprehin ndjenjat e tyre dhe të përballen me sfidat. Kjo dinamikë inkurajon jo vetëm zhvillimin e stabilitetit emocional tek fëmijët, por edhe ndërtimin e një marrëdhënieje të fortë, të lidhur midis prindërve dhe fëmijëve. Terapistja e fëmijëve Jessica VanderËier shkroi në Instagram për të zbuluar gjashtë shenja që prindërit po ofrojnë siguri emocionale për fëmijët […]

today23/02/2024

Shëndetsi

Pse jeta moderne po i bën meshkujt të humbasin flokët?

Tullacllëku mashkullor, i njohur shkencërisht si alopecia androgjenetike, prek një përqindje të konsiderueshme të meshkujve në nivel global, me fillimin e tij që zakonisht ndodh në fillimet e moshës madhore dhe përparon me moshën. Ndërsa gjenetika luan një rol parësor për këtë gjendje, faktorë të ndryshëm të stilit të jetesës mund të përkeqësojnë humbjen e flokëve dhe të ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm të kokës. Të kuptuarit e këtyre faktorëve […]

today23/02/2024

Aktualitet

Mungesa e këtyre vitaminave bën që ju ta ndjeni të ftohtin më shumë

Nëse keni këmbë dhe duar të ftohta gjithë kohës, edhe pse temperaturat jashtë mund të jenë të larta, kjo gjendje është tregues i mungesës së disa vitaminave Ekspertët thonë se mungesa e vitaminave B dhe hekurit, nuk janë vetëm tregues të një anemie të shtuar. Në terma më konkretë, ja si përkthehet kjo gjendje. Mungesa e vitaminës B12 Mungesa e kësaj vitamine mund të shkaktojë anemi megaloblastike (numri i qelizave […]

today21/02/2024

Shëndetsi

Si të hani mollën e famshme japoneze kaki?

Është plot me vitamina dhe minerale, por kujdesuni për dy gjëra Molla e famshme japoneze kaki është shumë e shëndetshme, por duhet të kujdeseni për dy gjëra kur e hani. Molla kaki, e njohur edhe si molla japoneze, është jashtëzakonisht e shëndetshme. Njerëzit në Azi e kanë konsumuar atë për më shumë se 2000 vjet, dhe duket si një domate. Molla kaki është e pasur me vitamina A dhe C, […]

today21/02/2024

Aktualitet

Oda e Farmacistëve ka marrë 84 ankesa nga farmacistët për orarin e kujdestarisë

Pas orës 21:00 janë vetëm disa barnatore në kryeqytet që qëndrojnë të hapura për qytetarët në rast nevoje. Kjo për barnatoret po shkakton humbje te mëdha. Sa i përket këtij vendimi për orarin e kujdestarisë së barnatoreve, Oda e Farmacistëve u shpreh se vendimi i marrë për barnatoret është shumë i drejtë. Jehona Haka nënkryetarja e Odës të Farmacistëve të Kosovës , tha se kjo rregullore ishte vendosur në vitin […]

today21/02/2024

Shëndetsi

Dentisti zbulon një gabim të zakonshëm që e bëni derisa i pastroni dhëmbët

Të gjithë e dimë rëndësinë e larjes së dhëmbëve dy herë në ditë, por kjo nuk garanton për frymëmarrje të freskët. Megjithatë, problemi nuk rrjedh vetëm nga harrimi i pastrimit ose përdorimi i shpëlarjes së gojës në mëngjes. Është vërtetuar se larja e dhëmbëve tërësisht pas zgjimit dhe para gjumit parandalon krijimin e pllakave, të cilat mund të shkaktojnë sëmundje të mishrave të dhëmbëve dhe prishjen e dhëmbëve. Por një […]

today21/02/2024

0%