play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: December 2023

198 Results / Page 1 of 22

Background

Show Biz

“All I Want for Christmas is You” thyen prapë rekord botëror

A do të ishte e plotë periudha e Krishtlindjeve pa meloditë që shoqërojnë festat? E sidomos pa hitin e Krishtlindjeve të Mariah Carey “All I Want for Christmas Is You”. Ndonse ky hit është shndërruar në himin e dhjetorit të çdo viti, këtë vit dëgjuesit kanë thyer rekordet e mëparshme të dëgjimit. Nuk është e pazakontë që kjo këngë të kryesojë të gjitha listat e Spotify gjatë sezonit të Krishtlindjeve, […]

today29/12/2023

Art dhe Kulturë

Digjitalizohet arkivi fotografik i Vangjush Mios

Shpëton arkiva fotografike e piktorit Vangjush Mio. Lajmin e bëri të ditur ministrja e Kulturës, Elva Margariti, e cila përmes rrjeteve sociale njoftoi finalizimin e bashkëpunimit mes Ministrisë së Kulturës dhe “Fototekës”. Për herë të parë është digjitalizuar dhe publikuar arkiva e panjohur fotografike e Vangjush Mios. Ky arkiv përmban rreth 450 negativë të viteve 1930-1940 të cilat sjellin atmosferën e qyteteve shqiptare, banesat karakteristike, objektet e humbura të kultit, […]

today29/12/2023

Art dhe Kulturë

Disa filma që mund t’i shikoni për festat e fundvitit

Në këtë kohë të festave të fundvitit, kur jemi tërhequr nga magjia e sezonit festiv, një listë e filmave mund të jetë përgjigja e duhur për të kaluar festat me argëtim. Derisa në këto kohë ku moti jashtë është i ftohtë, të shikuarit një film në ambient shtëpie pranë njerëzve më të dashur është terapia më e mirë për një fundvit të mrekullueshëm. Nëse jeni në kërkim të aventurës, ndjenjave […]

today29/12/2023

Art dhe Kulturë

Publikohet dokumentari “Esat Bicurri në përjetësi”, sjell portretin jetësor të tij

Në dimensionin e tingujve shqiptarë, një emër i veçantë, si një melodi e paharrueshme, vazhdon të mbetët gjallë në zemrat e publikut. Ky është Esat Bicurri, një prej zërave më të mirë shqiptar, një zbulim për festivalin “Akordet e Kosovës” i cili shquhej jo vetëm për zërin por edhe për formimin e tij si njeri me vlera të rralla, shkruan KultPlus. Për jetën dhe veprën e tij, tashmë me shumë […]

today29/12/2023

Teknologji

Prodhuesi i telefonave inteligjentë prezanton veturën e parë elektrike

Xiaomi ka prezantuar zyrtarisht këtë javë veturën e tij të parë elektrike gjatë një eventi në Pekin, sipas raportimeve të huaja. Automjeti elektrik quhet SU7, megjithatë, bashkëthemeluesi i kompanisë Lei Jun nuk dha një datë të saktë për lansimin e veturës dhe nuk dha detaje për çmimin, transmeton Telegrafi. Sipas deklaratave të Jun, SU7 do të ketë një motor të avancuar, vozitje me teknologjie vetë-drejtuese dhe sisteme të menaxhimit të […]

today28/12/2023

Teknologji

Musk i zemëruar me mediat që raportojnë aksidentet në fabrikat e Teslas

Elon Musk nuk është i kënaqur me mënyrën sesi mediat raportuan për aksidentin e shkaktuar nga robotët në fabrikën e tij. “Vërtetë është turp për mediat të shkruajnë për një rast të vetëm që ka ndodhur para dy viteve, të shkaktuar nga një krah i thjeshtë robotik industrial Kuka (që gjendet në të gjitha fabrikat) dhe ta lidhin atë me Optimus”, shkroi Musk në platformën X. Daily Mail së fundmi […]

today28/12/2023

Shëndetsi

Më e mirë se çaji jeshil, pse duhet të hani sa më shumë shegë?

Shega është një nga frutat e dimrit par excellence. Përfitimi i vërtetë gjendet në kokrrat e saj, të cilat janë të pasura me minerale, vitamina dhe mbi të gjitha antioksidantë me efekte mbrojtëse dhe të dobishme të njohura nga shkenca. Disa studime mbi këtë frut kanë nxjerrë në pah se konsumimi i saj ka efekte të jashtëzakonshme antioksidante, madje më të larta se ato të çajit jeshil. Por avantazhet që […]

today27/12/2023

Shëndetsi

Gjithçka rreth ftoit, fruti i stinës dhe vetitë e mrekullueshme kuruese

Ftoi është një pemë e vogël, gjetherënëse, rreth 5-8 m e lartë, 4-6 m e gjerë dhe ka një ngjyrë të verdhë. Farat janë të zeza, përmbajnë pak glikozide dhe vajra. Fryti përmban shumë vitaminë C, kalium, natrium, zink, hekur, bakër, mangan, fluor, tanin, acide organike, pektinë etj. Farat e thara, gjethet dhe tuli i ftoit përdoren për qëllime mjekësore. Farat kanë shijen e lehtë të bajameve të hidhura dhe […]

today27/12/2023

Shëndetsi

Shmangni përdorimin e pecetave të lagura, po dëmtoni shëndetin tuaj

Shumë njerëz përdorin peceta të lagura çdo ditë duke besuar se ato do të pastrojnë më mirë se letra e zakonshme higjienike. Por, përpara se të zgjidhni pecetat e lagura, duhet të keni parasysh nëse janë të dëmshme. Ndërsa herë pas here mund të fshini në mënyrë të sigurt organin gjenital me peceta antibakteriale, përdorimi i tepërt i pecetave të lagura, mund të mos i shërbejë shëndetit tuaj. Ndryshe nga […]

today27/12/2023

0%