play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Sociale

155 Results / Page 1 of 18

Background

Aktualitet

Ambasada britanike në Kosovë jep lajm të rëndësishëm për aplikuesit e vizave turistike

Ambasada britanike në Kosovë ka bërë të ditur se koha e pritjes së vendimit për vizat standarde të vizitorëve është kthyer në standardin normal të shërbimit prej 15 ditësh pune. Sipas kësaj, vendimi për marrjen ose jo të vizës britanike merret brenda tri javësh, nga dita e dorëzimit të dokumenteve në Qendrën e Aplikimit për Viza (VAC). “Ju lutemi sigurohuni që të aplikoni mjaft përpara datës së planifikuar të udhëtimit. […]

today24/01/2023

Aktualitet

Diaspora nis mbledhjen e fondeve për zonat e prekura nga përmbytjet

Për shkak të përmbytjeve që ndodhën më 18 janar në disa prej komunave të Kosovës, GERMIN, Global Albanians Foundation (GAF) në SHBA, Fondacioni BESA dhe Shoqata “ODA Hamburg E.v” në Gjermani – kanë organizuar një fushatë për mbledhje fondesh për ndihmë ndaj të prekurve nga përmbytjet. Kjo nismë u bënë thirrje bashkatdhetarëve kudo që ndodhën që t’u vijnë në ndihmë të prekurve siç kanë bërë gjithmonë, në mënyrë që t’i […]

today23/01/2023

Aktualitet

Hapet fondi për donacione pas vërshimeve në Skenderaj, ja ku mund të kontribuoni

Reshjet e dëndura të shiut kanë bërë që Skenderaji të jetë një nga komunat më të dëmtuara nga vërshimet dhe përmbytjet. Kryetari i kësaj komune, Fadil Nura, dje vlerësoi se dëmi material nga këto reshje është rreth 10 milionë euro. Ai sot ka publikaur të dhënat e fondit emergjent, duke kërkuar ndihmë nga të gjithë për të grumbulluar të holla që do të vihen në dispozicion të komunës, për kompensim […]

today23/01/2023

Aktualitet

Nagavci: Nxënësit e prekur nga vërshimet do të njoftohen nëse do të mbahet mësimi të hënën

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka thënë se si ministri janë duke e përcjellë me kujdes të veçantë situatën pas reshjeve në disa rajone dhe se janë në kontakt të vazhdueshëm me institucionet përgjegjëse për menaxhimin e situatave emergjente si dhe drejtorët e DKA-ve, prandaj nxënësit në rajonet e prekura do të informohen me kohë nëse do mbahet mësimi të hënën. “Për shkak të reshjeve të mëdha në vendin tonë, […]

today20/01/2023

Aktualitet

Uji për pije, IKSHPK me njoftim për të gjitha rajonet e vendit

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë të ditur se uji në rrjetet shpërndarëse nga sisteme me vlera të shtuara të turbullirës nuk është brenda standardit të paraparë dhe nuk rekomandohet të pihet. IKSHPK rekomandon konsumatorët që shfrytëzojnë këto rrjete shpërndarëse të ujit nga sisteme me vlera të shtuara të turbullirës që para përdorimit ta vlojnë ujin, si masë e sigurisë bakteriologjike e zbatueshme në situata me turbullirë të shtuar […]

today20/01/2023

Aktualitet

IHMK: Reshje pritet të ketë edhe ditëve në vijim

Reshjet e mëdha të shiut që ranë gjatë ditës së enjte në Kosovë, ka shkaktuar vërshime të mëdha në shumë komuna. Si pasojë Skenderajt dhe Mitrovica, kanë shpall Gjendje Emergjente. E reshjet do të ketë edhe ditëve në vijim. Të paktën kështu bën të ditur Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës. “Situata e vështërsuar hidrometeorologjike, pritet që të vazhdoj dhe gjatë orëve dhe ditëve në vijim”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

today19/01/2023

Aktualitet

Hidrologu Kastrati: Situata nuk do të jetë stabile, reshjet e shiut do të vazhdojnë por me intensitet më të ulët

Pas reshjeve të dendura të shiut situatë e rëndë është paraqitur në disa komuna të Kosovës. Janë vërshuar disa objekte banimi, si dhe janë bllokuar disa rrugë në Mitrovicë, Pejë, Skenderaj, Deçan, Istog, etj. Bashkim Kastrati nga sektori për Hidrologji dhe Prognoza Hidrologjike në Institutin Hidrometeorologjik të Kosovës në një prononcim për Telegrafin ka thënë se situata në terren është e rënduar në disa pjesë të Kosovës për shkak të […]

today19/01/2023

Aktualitet

Gjykimi ndaj Thaçit dhe të tjerëve fillon më 1 mars nëse nuk ka rrethana përjashtimore

Gjykimi ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi, pritet të fillojë më 1 mars 2023. Në konferencën përgatitore të mbajtur të mërkurën në Hagë, trupi gjykues përmes një urdhri gojor ka bërë të ditur këtë datë për fillimin e gjyqit nëse nuk ka rrethana përjashtimore. Trupi gjykues i ka kërkuar ZPS-së që të dorëzojë mocionet lidhur me grupin e dytë […]

today18/01/2023

Aktualitet

Nesër mbahet konferenca përgatitore për gjykimin në çështjen Thaçi dhe të tjerët

Dhomat e Specializuara të Hagës bëjnë të ditur se nesër do të mbahet konferenca përgatitore për gjykimin në çështjen Thaçi dhe të tjerët. “Siç ishte paralajmëruar gjatë konferencës së fundit për ecurinë e çështjes, Trupi Gjykues II ka caktuar konferencën përgatitore për gjykimin në çështjen kundër Thaçit, Veselit, Selimit dhe Krasniqit më 18 janar në ora 09:30”, thuhet në njoftimin e Speciales

today17/01/2023

0%