play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: January 2023

332 Results / Page 1 of 37

Background

Ekonomi

Në vitin 2022 Kosova eksportoi dyfish më shumë mallra në SHBA sesa importoi – top 10 produktet

Ekonomia e Kosovës ka një nivel të ulët të prodhimit dhe konkurrueshmërisë, çka e bën atë shumë të varur nga mallrat e importit. Por vitin e fundit eksporti i produkteve cilësore kosovare drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka shënuar rritje të konsiderueshme. SHBA është ndër të paktat vende me të cilat Kosova ka bilanc tregtar pozitiv (më shumë shet mallra se që blenë). Kësaj rritje të eksportit i ka […]

today31/01/2023

Shëndetsi

Koha ideale e ditës ku ju ‘lejohet’ të konsumoni çokallatë

Duhet të dini që çokollata nuk duhet të ruhet në frigorifer pasi nivelet e lagështisë janë shumë të larta. Përkundrazi, temperatura ideale për ruajtjen e çokollatës është 18 gradë Celsius. Nëse një çokollatë shkërmoqet ose shkrihet shumë shpejt në duart tuaja, atëherë ndoshta nuk është ruajtur siç duhet. Për më tepër, kur ruani çokollatat tuaja në frigorifer, mund të shihni që sipërfaqja e tyre bëhet e bardhë ose mund të […]

today31/01/2023

Sport

Kategorizohen sportet nga Komiteti Olimpik i Kosovës

Komiteti Olimpik i Kosovës ka njoftuar se ka mbyllur kategorizimin e sporteve, sportistëve dhe trajnerëve për këtë vit. Përmes një njoftimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, KOK bëri të ditur se si janë ndarë këto kategori. Më poshte keni njoftimin e plotë nga Komiteti Olimpik (pa ndërhyrje): KOK ka mbyllur procesin e kategorizimit të sporteve, sportistëve dhe trajnerëve për vitin 2023. Më poshtë mund të shihni listën e […]

today31/01/2023

Aktualitet

Komuna e Prishtinës ndryshon emrin e rrugës “A” në “Xhim Xhema”

Komuna e Prishtinës në mbledhjen e mbajtur sot ka marrë vendim për ndryshimin e emrit të rrugës A, duke emëruar atë me ermin e heroit Xhim Xhema. Propozimin për ndryshimin e emrit e bëri kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, i cili tha se Xhema është një hero kombëtar i kohërave tona moderne. “Desha të propozoj emërimin e rrugës A në emër të heroit tonë Xhim Xhema. Xhim Xhema një patrioti […]

today31/01/2023

Art dhe Kulturë

Nipi i Michael Jackson portretizon artistin e ndjerë në filmin e tij të ardhshëm biografik

Jaafar Jackson, nipi 26-vjeçar i Michael Jackson, do të portretizojë këngëtarin e ndjerë në filmin biografik “Lionsgate” të drejtuar nga Antoine Fuqua. Lajmin e ka konfirmuar së fundmi Fuqua në Instagram. Këngëtari dhe aktori është djali i Jermaine Jackson, anëtar i grupit “The Jackson 5”. Me një histori nga John Logan, Fuqua ishte dakord të drejtonte Michael si projektin e tij të ardhshëm. Filmi po prodhohet nga Graham Kin, i […]

today31/01/2023

Aktualitet

Hovenier: Nuk mbështesim asnjë marrëveshje që shkel Kushtetutën e Kosovës dhe kërcënon sovranitetin dhe pavarësinë e saj

Ambasadori amerikan, Jeff Hovenier ka dalë me një deklaratë pas takimit që kishte sot ku u diskutua rreth Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë. “Demokracia përfshirëse kërkon shkëmbim të ideve me respekt. Ne e organizuam këtë diskutim me një sërë palësh të interesuara për të dëgjuar larminë e pikëpamjeve për këtë temë dhe për të kërkuar gjuhë të përbashkët, me qëllim të lehtësimit dhe avancimit të obligimeve që […]

today31/01/2023

Aktualitet

Transparency International: Kosova s’e ka nën kontroll korrupsionin, me gjithë luftën kundër tij

Me 41 pikë, Kosova ka bërë përparim në luftën kundër korrupsionit, por vazhdon të mos e ketë nën kontroll këtë dukuri, vlerëson raporti i organizatës ndërkombëtare, Transparency International (TI), për vitin 2022. Për vlerësimin e 180 vendeve dhe territoreve të botës, organizata përdor një shkallë prej zero pikësh deri në 100, ku zeroja tregon për një vend shumë të korruptuar, ndërsa 100 një vend shumë të pastër. Kosova në Indeksin […]

today31/01/2023

Aktualitet

Mazreku: Në katër vitet e fundit Industria e Sigurimeve ka ndryshuar krejtësisht

Drejtori i Byrosë Kosovare të Sigurimit Sami Mazreku, ka prezantuar punën që është bërë vitet e fundit, apo siç e ka konsideruar drejtori Mazreku si “Periudha e Zhvillimit 2018-2022”. Mazreku ka falënderuar guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës Fehmi Mehmeti për kontributin shumë të madh që ky i fundit ka dhënë në rregullimin e këtij sektori. Gjithashtu për sukseset e arritura gjatë viteve të fundit drejtori Mazreku ka falënderuar kryesuesin […]

today31/01/2023

Aktualitet

MSh njofton se situata e ujit të pijshëm është stabilizuar

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës, sot ka informuar se furnizimi me ujë të pijes është stabilizuar pas situatës së krijuar si pasojë e të reshurave të shumta dhe vërshimeve në pjesën më të madhe të vendit. Ekipet e Institutit Kombëtar, siç ka potencuar MSh, po vazhdojnë me vigjilencë të shtuar dhe janë në monitorim të pandërprerë të ujit të pijes. MSh ka theksuar se nuk ka raste të dyshimta të […]

today31/01/2023

0%