play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: July 2022

570 Results / Page 1 of 64

Background

Aktualitet

KFOR-i del me reagim pas disa orë tensionesh në pjesën veriore

KFOR është i gatshëm të ndërhyjë në veri të Kosovës nëse rrezikohet stabiliteti, thuhet në njoftimin e misionit të NATO-s në Kosova, pas tensioneve në veri.  Postimi i plotë: KFOR-i ËSHTË I PËRGATITUR TË NDËRHYRJE NËSE RREZIKOHET STABILITET NË VERI TË KOSOVËS PRISHTINË – Gjendja e përgjithshme e sigurisë në komunat veriore të Kosovës është e tensionuar. Misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO po monitoron nga afër dhe është […]

today31/07/2022

Aktualitet

Qeveria shtyn masën e reciprocitetit për një muaj, nëse largohen barrikadat

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që të shtyjë për 30 ditë implementimin e vendimit për reciprocitet me dokumente karshi Serbisë. Shtyrja erdhi si pasojë e kërkesës së SHBA-së. Kjo është komunikata e plotë e qeverisë: Qeveria e Republikës së Kosovës dënon bllokimin e rrugëve dhe të shtënat në veri të Kosovës Prishtinë, 31 korrik 2022 Qeveria e Republikës së Kosovës dënon ashpër bllokimin e sotëm të rrugëve në veri […]

today31/07/2022

Aktualitet

Hovenier flet pas takimit: Implementimi i reciprocitetit të shtyhet për 30 ditë

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier, ka thënë se kërkesa e SHBA-së është që të shtyhet për 30 ditë implementimi i reciprocitetit për dokumente me Serbinë. Ai ka thënë se nuk kanë kërkuar që këto vendime të rishikohen, por vetëm që të shtyhet që të ketë më shumë qartësi. Ai po ashtu ka dënuar veprimet e grupeve serbe në veri të Kosovës.  

today31/07/2022

Aktualitet

Tensionet në Veri, Presidentja e Kryeministri në takim urgjent me ambasadorin Hovenier

Tensionet në veri kanë mbledhur bashkë në këto qaste Presidenten Osmani, Kryeministrin Kurti me ambasadorin amerikan, Jeff Hovenier, raporton Gazeta Express.  Presidenja e vendit, Vjosa Osmani dhe Kryeministri Albin Kurti me dy zëvendësit e tij janë në  një takim të jashtëzakonshëm me ambasadorin amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier. Lajmin e ka konfirmuar për Gazetën Express, Bekim Kupina, këshilltar i Presidentes Osmani.    

today31/07/2022

Aktualitet

Osmani: Përpjekjet e Vuqiçit për destabilizim të Kosovës, do të dështojnë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas zhvillimeve të fundit në veri të Kosovës duke thënë se Policia e Kosovës po punon pa ndaluar që të garantohet respektimi i ligjit dhe liria e lëvizjes. Po ashtu, ajo ka bërë të ditur se veprimet janë duke u marrë në koordinim me partnerët ndërkombëtarë. “Masa e reciprocitetit nuk është e drejtuar kundër askujt, por në favor të qytetarëve pa dallim përkatësie. […]

today31/07/2022

Aktualitet

Paralajmërohet situatë e vështirë në dimër, thirrje qytetarëve për kursim të energjisë

Shpeshherë kur flitet për dimrin që po vjen, qytetarët në Kosovë përballen me thirrjet nga institucionet për të bërë përgatitjet e nevojshme që të kursejnë energjinë elektrike. Në vitet e para të pasluftës, thirrjet e tilla kanë qenë të shpeshta, bazuar kryesisht në mungesën e investimeve në infrastrukturën e vjetruar energjetike. Por, infrastruktura e cila nuk është përtërirë, kësaj radhe nuk është arsyeja prapa thirrjeve të autoriteteve të Kosovës për […]

today29/07/2022

Aktualitet

Rama për rinovimin e kullave në Ulpianë: Do të ndikojë në përmirësimin e cilësisë së ajrit

Fondacioni i Mileniumit të Kosovës (MFK), Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) dhe Komuna e Prishtinës, kanë nisur një projekt për rinovimin e kullave “Soliterat” në lagjen Ulpiana, me masa të efiçiencës së energjisë përmes programit të financuar nga MCC SEEK – “Subvencionet për Efiçiencë të Energjisë në Kosovë”. Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka thënë se përveç se soliterët do të kenë një pamje më të bukur, izolimi termik […]

today29/07/2022

Aktualitet

Policia e Kosovës mbyll pikat kufitare në Bërnjak dhe Jarinje

Pasditen e sotme, Policia e Kosovës ka njoftuar se ka mbyllur pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak. “Policia e Kosovës ka mbyllur kufirin për qarkullim udhëtar dhe për automjete në pikë kalimet kufitare Bernjak dhe Jarinje, për shkak të bllokimit të rrugëve  në drejtim të këtyre pikë kalimeve kufitare Jarinje dhe Bernjak”, thuhet në njoftim. Polica ka kërkuar nga qytetarët të shfrytëzojnë pikat E tjera kufitare për qarkullim. Serbët lokalë […]

today31/07/2022

Sport

Abraham lavdëron Dybalan, nuk mendon kthimin te Chelsea

Sulmuesi i Romës, Tammy Abraham, ka thënë se afrimi i Paulo Dybalas do të thotë se Giallorossi mund të sfidojnë të tjerët për titullin. Kanë kaluar 21 vjet që kur fituan për herë të fundit Serinë A dhe, pavarësisht se fituan Ligën e Konferencës sezonin e kaluar, ata përfunduan në vendin e gjashtë në kampionat – 23 pikë prapa fituesit Milanit. “Do të gënjeja nëse do të thoja se nuk […]

today29/07/2022

0%