play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: August 2023

167 Results / Page 1 of 19

Background

Ekonomi

Rreth 100 mijë të rinj nuk janë as në shkollë, as në trajnime e as në punë

Rreth dy të tretat e popullsisë në Kosovë apo 1 milion 195 mijë e 426 janë popullsi në moshë pune. Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) njofton se shkalla e personave joaktiv në moshë pune vazhdon të mbetet mjaft e lartë, 61. 4 për qind, duke u rritur për 0,7 për qind, krahasuar me vitin 2021. Në raportin e publikuar për Rezultatet e Anketës së Fuqisë Punëtore për 2022 nga […]

today31/08/2023

Aktualitet

Shefi i NATO-s konfirmon se do të largohet vitin e ardhshëm

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg për CNN ka bërë të ditur se do të largohet nga posti në tetor të vitit 2024. Ai donte të jepte dorëheqjen këtë vit, por pas luftës në Ukrainë, aleanca e zgjati mandatin e tij edhe për 12 muaj të tjerë për të mbajtur udhëheqësin me përvojë në krye për një total prej 10 vjetësh, shkruan Sky News, transmeton Klankosova.tv. “Ko është zgjatja ime e […]

today31/08/2023

Shëndetsi

Si ta dini se keni mungesë vitaminash

Trupi ka nevojë për 13 lloje vitaminash për të funksionuar normalisht dhe secila prej tyre luan një rol të rëndësishëm në forcimin e imunitetit tonë. Shpesh lind pyetja se si të identifikohet mungesa e vitaminave dhe të zëvendësohen vitaminat që mungojnë. Vitaminat mund të ndahen në të tretshme në ujë dhe të tretshme në yndyra. Vitaminat e grupit B dhe vitamina C janë lehtësisht të tretshme në ujë dhe ekskretohen […]

today31/08/2023

Shëndetsi

Shije që përforcojnë shëndetin – pse frutat e thata janë zgjidhja e duhur?

Në fushën e ushqimit të shëndetshëm, pak opsione ofrojnë kombinimin e pa-rezistueshëm të shijes dhe ushqimit si frutat e thata. Të mbushura me vitamina esenciale, minerale dhe antioksidantë, frutat e thata si lajthitë, fëstëkët, bajamet dhe arrat indiane janë një mënyrë e këndshme për të forcuar shëndetin tuaj, ndërkohë që janë edhe të shijshme. Frutat e thata janë të mbushura me vitamina të tilla si vitamina A, vitamina K dhe […]

today31/08/2023

Show Biz

Rita Ora shfaqet me fustan kuq e zi nga Festivali i Filmit në Venecia

Rita Ora dukej e jashtëzakonshme teksa bëri një hyrje madhështore në Festivalin e Filmit në Venecia të enjten. Këngëtarja, 32 vjeçe, mbajti duart në ajër, ndërsa stilisti i saj e fotografoi në momentin kur mbërriti me një varkë. Ajo u dallua e veshur me një fustan të kuq prej sateni Moschino, i cili ishte i shkurtër përpara dhe kishte një pjesë të gjatë mbrapa. Biondja e ka veshur mbi një […]

today31/08/2023

Aktualitet

Subvencionimi i teksteve shkollore, Nagavci thotë se është bërë pagesa për grupin e parë të aplikuesve

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar të enjten se kanë përfunduar procedurat e pagesës për grupin e parë të prindërve që kanë aplikuar deri më datë 29 gusht, për furnizim me tekste shkollore dhe materiale mësimore e që janë mbi 81 mijë përfitues. Siç ka bërë të ditur ajo, numri i tërësishëm i aplikimeve deri tani është mbi 115 mijë dhe pjesa e mbetur do të trajtohen me grupin […]

today31/08/2023

Shëndetsi

Si ndikon uji i detit në shëndetin tonë

Që nga kohërat e lashta, njerëzit e kanë ditur se deti ka një efekt pozitiv në shëndet. Shkencëtarët kanë dhënë katër arsye pse duhet të hidheni në det sa më shpejt të jetë e mundur gjatë pushimeve. Shkencëtari grek Hipokrati, betimin e të cilit mjekët ende e bëjnë kur pranojnë profesionin e tyre, trajtoi shumë nga pacientët e tij duke i larë në ujë të pasur me minerale. Shkenca moderne […]

today31/08/2023

Uncategorized

Eurodeputeti holandez: S’kemi marrë asnjë sinjal se vizat për Kosovën janë në rrezik

Në prill të këtij viti u përmbyll i gjithë procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën me marrjen e vendimit nga institucionet e Bashkimit Europian dhe me publikimin në gazetën zyrtare. Qytetarët tanimë po presin 1 janarin e vitit të ardhshëm që të mund të lëvizin lirshëm në vendet e BE-së. Për procesin e pritur gjatë sërish u krijua një drojë se mund të preket. Një deklaratë e presidentit francez […]

today31/08/2023

Shëndetsi

5 përfitimet shëndetësore nga kosi

Kosi dhe jogurti janë superushqimi që nuk e keni vënë re në kuzhinën tuaj. Ju njohim me pesë përfitimet shëndetësore të jogurtit: 1. Është i mbushur me lëndë ushqyese thelbësore Jogurti është i pasur me kalcium, disa vitamina B dhe minerale. Vetëm një filxhan i ofron gjysmën e nevojave ditore për kalcium. Ai është i mbushur me vitamina B të cilat ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës. Jogurti po […]

today31/08/2023

0%