play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: November 2022

393 Results / Page 1 of 44

Background

Show Biz

Taylor Swift shpallet artistja më e dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar e vitit 2022 në Spotify

Taylor Swift është shpallur si artistja më e dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar në Spotify për vitin 2022, ndërsa Harry Styles kishte këngën më të dëgjuar. Ka pak muaj që ka publikuar albumin “Midnights”, por ky e ka bërë që të arrijë mbi 805 milionë dëgjime në Mbretërinë e Bashkuar. Publikimi i këtij albumi u shoqërua me një fushatë globale që pa tabelat e Spotify të shfaqeshin në mbarë botën, […]

today30/11/2022

Sport

Përkeqësohet situata e legjendës, Pele shtrihet në spital shkaku i problemeve me zemër

Shëndeti i yllit legjendar brazilian, Pele thuhet se është përkeqësuar pasi ai u shtrua në një spital në qytetin Sao Paulo në Brazil, me ënjtje në të gjithë trupin. Sipas ESPN Brasil, Pele, i cili aktualisht po kalon trajtim për kancerin metastatik, shkoi në spitalin Albert Einstein të martën në atë që ishte një vizitë e paplanifikuar pasi u mor nga gruaja e tij Marcia Aokoi dhe një kujdestare. Stafi […]

today30/11/2022

Aktualitet

Gjermania lehtëson rregullat e punës – i nevojiten 400 mijë punëtorë të kualifikuar

Qeveria gjermane njoftoise planifikon të lehtësojë rregullat ligjore për hyrjen e emigrantëve që vijnë nga vendet jashtë BE-së, me qëllim që të mundësojë ardhjen e punëtorëve të kualifikuar që i duhen Gjermanisë. Qeveria ra dakord për një projekt-ligj që do të ndihmonte migrantët e mundshëm nga jashtë BE-së me njohjen e aftësive dhe kualifikimeve. Mungesa e punëtorëve kërcënon planet ambicioze të Gjermanisë për të inkurajuar futjen e burimeve të rinovueshme […]

today30/11/2022

Aktualitet

Studentëve u dalin 100 eurot nga Qeveria, si mbështetje për inflacionin

Ministri i Financave, Hekuran Murati ka njoftuar se sot do t’u dalin studentëve, 100 eurot nga Pakoja e Përballjes me Inflacionin. Murati ka njoftuar se mbështetje prej 100 eurove kanë përfituar 50 mijë e 778 studentë. “50,778 studentë sot pranojnë mbështetjen e njëhershme prej 100 euro në kuadër të Pakos për Përballje me Inflacionin. Mbështetja për studentët nuk mbaron me kaq. Studimet i kemi bërë falas, kurse sivjet kemi rritur […]

today30/11/2022

Bota

Britania sanksionon zyrtarët rusë që qëndrojnë pas mobilizimit

Sanksionet e fundit synojnë zyrtarët rusë që kanë promovuar ose zbatuar mobilizimin gjersa numri total shkon në 1200. “Vendimi i regjimit rus për të mobilizuar pjesërisht qytetarët rusë ishte një përpjekje e dëshpëruar për të mposhtur ukrainasit trima që mbronin territorin e tyre. Ka dështuar”, tha në një deklaratë sekretari i Jashtëm britanik, James Cleverly. “Sot ne kemi sanksionuar individë që kanë zbatuar këtë rekrutim, duke dërguar mijëra qytetarë rusë […]

today30/11/2022

Teknologji

Tre të katërtat e popullatës në botë ka telefon mobil

Pothuajse tre të katërtat e personave mbi dhjetë vjeç në botë, kanë telefon mobil përmes të cilit kanë qasje në internet, por pothuajse një e treta nuk kanë qasje në të, njoftoi sot agjencia e Kombeve të Bashkuara. “Telefonat mobilë janë mënyra më e zakonshme për të pasur qasje në internet, kështu që përqindja e njerëzve që zotërojnë një të tillë shërben si tregues për disponueshmërinë e tij”, shkruan Unioni […]

today30/11/2022

Art dhe Kulturë

Këngëtarja Shpresa Gashi: Ndërtuesi nuk më jep pronën që bleva para shtatë vitesh

Këngëtarja e njohur Shpresa Gashi kërkoi ndihmën e Fiksit për një problem pronësie në qytetin e Sarandës. Ajo tregoi në emisionin investigativ se ka blerë një apartament para 7-8 vitesh dhe nuk po e gëzon atë, pasi sipas saj ndërtuesi është penduar që e ka shitur dhe kërkon t’i kthejë paratë. Ndërkohë edhe pse e ka blerë apartamentin ai figuron akoma në emër të ndërtuesit tregon znj.Shpresa. “Pasi qëndrova 3 […]

today30/11/2022

Shëndetsi

Ushqimet që duhen shmangur në darkë

Nëse po përpiqeni të hani më shëndetshëm, është e rëndësishme të dini se disa ushqime duhet të shmangen për darkë. Ngrënia e disa ushqimeve mund të shkaktojë urth, t’ju pengojë të bëni një gjumë të mirë gjatë natës ose të pengojë qëllimet tuaja për humbje peshe. Amidoni Patatet, makaronat dhe orizi janë shembuj të ushqimeve me niseshte që hahen shpesh për darkë. Megjithatë, nutricionistët pohojnë se ky ushqim thjesht metabolizohet […]

today30/11/2022

Aktualitet

Bislimi në takim virtual sot me Lajçakun

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, këtë të mërkurë pasdite do të zhvillojë takim virtual me të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak. Këtë e ka bërë të ditur Bislimi gjatë raportimit para Komisionit për Integrim Evropian. “Takime të radhës në Bruksel gjithsesi se do të ketë. Unë sot pasdite do të kem një takim online me z. Lajçak, ku do të definojmë hapat e radhës”, […]

today30/11/2022

0%