play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: November 2022

393 Results / Page 3 of 44

Background

Aktualitet

Operacioni ndërkombëtar, mbyllen 12 mijë e 526 faqe interneti që ofronin mallra të falsifikuara

Një operacion ndërkombëtarë në 27 shtete është ndërmarrë për të fshirë faqe online të cilat të përfshira në shitjen e produkteve false apo që transmetojnë filma pa të drejtën e autorit. Operacioni është  ndërmarrë nga 1 maji – 14 nëntor në koordinim mes Europol dhe Interpol. 27 shtetet ku u krye operacioni: Shqipëria, Belgjika, Bullgaria, Brazili, Kolumbia, Kroacia, Republika Çeke, Danimarka, Franca, Gjeorgjia, Greqia, Hungaria, Irlanda, Italia, Kosova, Lituania, Malta, […]

today29/11/2022

Aktualitet

Kurti kërkon hapjen e arkivave shtetërore të Serbisë, thotë se është domosdoshmëri për zbardhjen e fatit të të pagjeturve

Angazhimi i Qeverisë për adresimin e krimeve të kryera gjatë luftës në Kosovë dhe nismat për drejtësi tranzicionale, ishin tema të takimit të Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti me Fabian Savioli, Raportues Special i Kombeve të Bashkuara për promovimin e së vërtetës, drejtësisë, reparacioneve dhe garantimit të mos-përsëritjes. Kryeministri Kurti  tha duhet të ketë rehabilitim dhe rivendosje të drejtësisë për viktimat e të mbijetuarat/it, pasi është shumë e […]

today29/11/2022

Aktualitet

Shqipëria feston sot Ditën e Çlirimit

Shqiptarët festojnë sot 29 Nëntorin, Ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazifashistë më 1944. Politika shqiptare e feston sërish e ndarë Ditën e Çlirimit të vendit, edhe pse 29 Nëntori është data zyrtare e kujtimit të kësaj dite. Të majtët respektojnë 28 Nëntorin si Ditën e Pavarësisë dhe 29 Nëntorin si Ditën e Çlirimit, ndërkohë që të djathtët i përkujtojnë të dy festat më 28 Nëntor. Debati për Festën […]

today29/11/2022

Aktualitet

Vendimi për vizat, nesër në rend dite në Bruksel

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së, në Bruksel. Siç raporton REl në takimin e këtij grupi, të njohur si Coreper, vendimi pritet të miratohet pa diskutim, pasi për tekstin e tij, vendet anëtare të BE-së janë pajtuar më 22 nëntor, në një takim të këshilltarëve për çështje të brendshme dhe drejtësi. Teksti është […]

today29/11/2022

Aktualitet

Nesër pritet të diskutohet në Kuvend, niciativa për lejimin e tërheqjes së 30 % të parave nga Trusti

Nesër në Kuvendin e Kosovës pritet të debatohet dhe më pas të merret një vendim nëse do të kalojë në Komisionin për Buxhet, iniciativa qytetare për lejimin e tërheqjes së 30 % të parave nga Trusti. Ky Komision pritet të mblidhet nesër (e mërkurë) në ora 10:00. Lexo Edhe: Profesionalna masažna fotelja - 70% popusta, samo 56 000 din Serbia shkel marrëveshjen për qarkullim me letërnjoftime , Kurti thotë se […]

today29/11/2022

Aktualitet

Kjo është 20-vjeçarja që e krijoi skulpturën e njeriut të rezistencës

Skulptorja 20 vjecare, Eliza Shala, ka vendosur skulpturën e saj “Këmbëkryq”në Prishtinë, ku ka treguar domethënien që fshihet pas kësaj vepre artistike. Shala ka thënë skulptura përfaqëson urtësinë, paqen dhe këmbëngulësinë e protestuesit Faik Rexhepi në qëndresën paqësore në Kosovë të vitit 1990 ndaj trupave të regjimit serb. “Këmbëkryq quhet skulptura e cila përfaqëson urtësinë, paqen dhe këmbëngulësinë, përmes ngjarjeve historike që mishërohen me këtë gjest. Në qëndresën paqësore në […]

today29/11/2022

Aktualitet

Komuna e Prishtinës nis punimet në rrugën “Xhorxh Bush”

Rruga “Xhorxh Bush” në Prishtinë do të jetë e mbyllur deri më 8 janar 2023, për shkak të festave të fundvitit. Komuna ka njoftuar ditë më parë se rruga do të jetë e mbyllur për qarkullim nga udhëkryqi i “Bill Klinton” deri në udhëkryqin e rrugës “Garibaldi”. Komuna e Prishtinës ka njoftuar se në këtë periudhë kohore edhe rrjedha e qarkullimit të autobusëve do të ndryshojë. Por në këtë pjesë të […]

today29/11/2022

Aktualitet

Reforma zgjedhore: Drafti i Komisionit gati të dërgohet në Kuvend

Komisioni Ad-Hoc për Reformën Zgjedhore në Kosovë, ka mbajtur punëtorinë e fundit në të cilën kanë marr pjesë zyrtarë nga KQZ, OSBE, përfaqësues nga ambasadat e huaja etj. Në këtë mbledhje janë prezantuar dhe diskutimet e rekomandimeve të KQZ-së në Komisionin Ad-Hoc të Kuvendit. Kryetari i Komisionit Ad-Hoc për Reformën Zgjedhore në Kosovë, Abelard Tahiri, ka thënë se konsensusi brenda partive ekziston dhe se janë të gatshëm që së shpejti […]

today29/11/2022

0%