play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Month: November 2022

393 Results / Page 2 of 44

Background

Aktualitet

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, e ka përshëndetur vendimin e ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së që të hapet rruga për liberalizimin e vizave për Kosovën. Rohde në një postim në Twitter, ka thënë se kjo çështje është vonuar shumë dhe se Gjermania gjithmonë ka punuar për këtë. “Më në fund. Një vendim i vonuar për të cilin Gjermania ka punuar shumë”, ka shkruar Rohde në Twitter.

today30/11/2022

Aktualitet

Haxhiu: Statistikat thonë se 80 për qind e viktimave të ngacmimeve seksuale dhe dhunimeve janë të mitura

Në kuadër të “16 ditëve të Aktivizmit kundër Dhunës në Baza Gjinore”, Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve (KOMF), UNICEF dhe UN Women kanë mbajtur një tryezë diskutimi në lidhje pasojat për viktimat e dhunës seksuale, dhunës psikike dhe dhunës në familje ndaj grave dhe fëmijëve në Kosovë. Në panelin e diskutimit ishte Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, Nona Zicherman Shefe e Zyrës UNICEF në Kosovë, Donjeta Kelmendi – […]

today30/11/2022

Shëndetsi

Pijet më të mira natyrale për lehtësimin e dhimbjeve të fytit dhe virozave të stinës

Me ardhjen e muajve më të ftohtë të vitit, kolla, ftohjet dhe dhimbjet e fytit janë një rrezik që po afron. Ka disa mënyra natyrale efektive kundër formave të lehta të dhimbjes së fytit. Ato janë disa pije të nxehta ose të ftohta me të cilat mund të shpërndajmë mukozën, të lehtësojmë dhimbjen dhe të marrim një efekt qetësues dhe zbutës. AgroWeb.org ju njeh më poshtë me pesë receta për […]

today30/11/2022

Aktualitet

Abdixhiku – Kurtit: Pse jeni pajtuar që të bëhet Asociacioni?

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku thotë se Qeveria është pajtuar që të themelohet Asociacioni i komunave me shumicë serbe. Në interpelancën e sotme në Kuvend me kryeministrin Albin Kurti, Abdixhiku lexoi një pjesë të deklaratës së kryediplomatit europian, Josep Borrell pas marrëveshjes së fundit të arritur mes Kosovës dhe Serbisë. Më saktësisht, kreu i LDK-së lexoi se në të thuhet se palët e kuptojnë që të gjitha marrëveshjet paraprake duhet […]

today30/11/2022

Aktualitet

Rriten çmimet e naftës

Çmimet e naftës u rritën të mërkurën mbi shenjat e përmirësimit të kërkesës në SHBA, ndërsa rritja e rasteve me COVID-19 në Kinë kufizoi rritjen e mëtejshme. Nafta e papërpunuar ndërkombëtare Brent u tregtua me 84.69 dollarë për fuçi në orën 10:14 të mëngjesit me orën lokale (07:14 GMT), 0.52% më shumë nga çmimi i mbylljes prej 84.25 dollarë për fuçi në seancën e mëparshme tregtare. Në të njëjtën kohë, […]

today30/11/2022

Aktualitet

Merret vendimi, ambasadorët e BE-së i japin dritën e gjelbër liberalizimit të vizave

Ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian janë pajtuar të mërkurën për t'i dhënë mandatin Këshillit Evropian që të negociojë procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën me Parlamentin Evropian. Sipas vendimit, lëvizja pa viza për qytetarët e Kosovës do të jetë e mundur kur të hyjë në fuqi sistemi evropian i udhëtimit, ETIAS, dhe data për këtë është 1 nëntori i vitit 2023. Por, në rast se do të […]

today30/11/2022

Aktualitet

Xhubleta si veshje tradicionale shqiptare, është bërë pjesë e Listës së Trashëgimisë Botërore si trashëgimi shpirtërore ose jomateriale. “Në mbledhjen e Komitetit Ndërqeveritar për Mbrojtjen dhe Ruajtjen e Trashëgimisë Kulturore Jomateriale të UNESCO-s, që po zhvillohet në Marok u vendos që xhubleta të përfshihet në Listën e Trashëgimisë Kulturore Jomateriale”, ka njoftuar Ministria e Kulturës e Shqipërisë. Xhubleta është veshje tradicionale e shqiptareve, veçanërisht e zonave malore.

today30/11/2022

Aktualitet

Haradinaj në 10-vjetorin e shpalljes së pafajësisë së tij: U vulos pastërtia e luftës sonë çlirimtare

Sot janë bërë 10 vjet që kur Gjykata Ndërkombëtare për Krime Lufte në ish-Jugosllavi, ka shpallur të pafajshëm Ramush Haradinajn. Haradinaj në një postim në Facebook thotë se sot është një datë e rëndësishme për të duke falënderuar të gjithë ata që nuk humbën besimin në të dhe në pafajësinë e tij, teksa shtoi se kjo datë shënon edhe vulosjen e pastërtisë së luftës çlirimtare të UÇK-së. Shkrimi i plotë: […]

today29/11/2022

0%