play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Teknologji

Zelanda e Re do të ndalojë TikTok-un në pajisjet që kanë të bëjnë me parlamentin, citon shqetësimet e sigurisë

today17/03/2023

Background
share close

Zelanda e Re deklaroi të premten se do të ndalojë TikTok-un në pajisjet me akses në rrjetin parlamentar të vendit për shkak të shqetësimeve të sigurisë kibernetike, duke u bërë vendi më i fundit që kufizoi përdorimin e aplikacionit të ndarjes së videove në pajisjet e lidhura me qeverinë.

Shqetësimet janë shtuar globalisht në lidhje me mundësinë e qeverisë kineze për të hyrë në vendndodhjen e përdoruesve dhe të dhënat e kontaktit përmes ByteDance, kompania mëmë kineze e TikTok, transmeton Telegrafi.

Thellësia e këtyre shqetësimeve u theksua këtë javë kur administrata e presidentit amerikan Biden kërkoi që pronarët kinezë të TikTok të heqin aksionet e tyre ose aplikacioni mund të përballet me një ndalim nga SHBA-ja.

Në Zelandën e Re, TikTok do të ndalohet në të gjitha pajisjet me akses në rrjetin e parlamentit deri në fund të marsit. /Telegrafi/

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Previous post

Sport

Trepça – Peja, derbi i xhiros së 26-të në Superligë

Në fundjavë zhvillohet xhiroja e 26-të në Prince Caffe Superligën e Kosovës në basketboll. Sfida kryesore apo derbi i kësaj jave do të zhvillohet të dielën mes Trepcës dhe Pejës. Dy skuadrat me traditë në basketbollin e Kosovës pritet të dhurojnë spektakël. Mitrovicasit janë vendin e katërt me 15 fitore e dhjetë humbje, kurse pejanët kanë 18 fitore e shtatë humbje, duke e bërë edhe më interesante këtë sfidë. Ndeshja […]

today17/03/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%