play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetsi

Ushqimet që parandalojnë rënien e flokëve

today17/03/2023

Background
share close

Ushqimet e shëndetshme mund të ndihmojnë flokët tuaj të qëndrojnë të fortë dhe me shkëlqim. Ajo që hani gjithashtu mund t’ju ​​ndalojë edhe të humbni flokët. Nëse nuk merrni ushqimet e duhura me përbërës të shëndetshëm atëhere mund ta vëreni te flokët tuaja.

Acidet yndyrore thelbësore, veçanërisht omega-3, luajnë një rol kryesor në shëndetin e lëkurës, flokëve dhe thonjve tuaj. Duhet të hani disa nga këto ushqime, të cilat janë të pasura me omega-3, çdo ditë:

Salmon, tuna,dhe peshq të tjerë të yndyrshëm

Vaj liri

Vitaminat B6, B12 dhe acidi folik janë gjithashtu të rëndësishme për flokët tuaj. Vegjetarianët shpesh nuk marrin mjaftueshëm sasi të tyre.Ushqimet me B6 përfshijnë banane, patate (të bardha dhe të ëmbla), dhe spinaq. Burime të mëdha të B12 përfshijnë mishin, shpendët, peshkun dhe produktet e qumështit.Ju mund të merrni acid folik me shumë fruta dhe perime të freskëta, veçanërisht agrumet dhe domatet. Produkte me drithëra integrale dhe të fortifikuara, fasule dhe thjerrëza gjithashtu.

Proteina është gjithashtu shumë e rëndësishme për të mbajtur flokët tuaj të shëndetshëm, por shumë njerëz nuk marrin sa duhet. Mishi i peshkut dhe mishi i pulës, vezët dhe produktet e sojës janë burime të mira.

Ushqimet e duhura mund të jenë vërtet të mira për flokët tuaja, por humbja e flokëve ka shumë shkaqe. Ndonjëherë, faktorët gjenetikë si te meshkujt tullac mund të luaj rol. Sëmundja e tiroides, anemia, sëmundjet autoimune dhe çështjet e hormoneve gjithashtu mund të shkaktojnë ndryshime ose humbje të flokëve.

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Previous post

Shëndetsi

Pse sezoni i alergjive ka nisur më herët këtë vit?

Sezoni i alergjive ka nisur në fillim të këtij viti, siç theksojnë shkencëtarët amerikanë. Kjo tendencë vjen si pasojë e rritjes së temperaturës mesatare të planetit. Tani, shkencëtarët po vëzhgojnë nivele më të larta sezonale të polenit në atmosferë me shumë që ankohen se simptomat e tyre të alergjisë ose astmës po përkeqësohen herë pas here. Megjithatë, nëse emetimet e dioksidit të karbonit reduktohen në nivel global, atëherë ky fenomen […]

today17/03/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%