play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Sport

UEFA hap një dosje për Barcelonën për rastin Negreira!

today23/03/2023

Background
share close

UEFA ka konsideruar se ka argumente të mjaftueshme për një shkelje të mundshme të rregulloreve. Prandaj, ata konsiderojnë se ka një çështje dhe vazhdojnë me hapjen e dosjes për të kryer një hetim për rastin Negreira.

Në përputhje me nenin 31(4) të Rregullores Disiplinore të UEFA-s, inspektorët janë caktuar për të kryer një hetim për një shkelje të mundshme të kuadrit ligjor të UEFA-s nga Barcelona në lidhje me të ashtuquajturin ‘Rasti Negreira’.

Një hap përpara

Çështja Negreira vazhdon të mbulojë faza të ndryshme. UEFA tashmë i është bashkuar zyrtarisht hetimeve që po kryhen në Spanjë në të gjitha nivelet, e cila pas mbledhjes së të dhënave për atë që po ndodhte me vetë Federatën Spanjolle, ka bërë një hap përpara, pasi vlerëson se është e nevojshme të hapet një dosje përpara se çfarë mund të konsiderohet “shkelje e rregulloreve të garës nga Barcelona”.

Në çdo proces disiplinor të UEFA-s, në këtë dosje, hapet radha për të mbledhur informacion, për të dëgjuar akuzat dhe për të nxjerrë një vendim. Çështja nuk do të zgjasë shumë, veçanërisht për shkak të rëndësisë së saj sociale, por duhet të respektohen afatet rregullatore, të cilat mund të zgjasin nga katër deri në pesë javë.

Vlen të theksohet se kjo dosje e hapur nga UEFA është avancuar në kohë, domethënë nuk ka të bëjë fare me zyrtarizimin e regjistrimit të klubit katalunas dhe të pjesës tjetër të skuadrave në garat evropiane për sezonin e ardhshëm, pasi që ky proces nuk hapet deri më 1 qershor.

UEFA ka konsideruar se duhet t’i hapë derën hetimit dhe kur të ketë ardhur koha të zbatojë rregulloren dhe të mos presë vetë procesin e garës ku duhet të përshtaten të gjitha ato skuadra që arrijnë klasifikimin e tyre sipas meritave sportive. Të gjithë ata duhet të respektojnë rreptësishtë parimet e vendosura nga organi evropian, por kjo nuk vjen kurrë para 1 qershorit.

Në atë që i referohet rregulloreve të vetë garës, UEFA rezervoi mundësinë e përjashtimit të skuadrave nga garat e tyre pa përfshirë një vendim administrativ. Në këtë rast flitet gjithmonë për një sezon, por rruga që ka marrë UEFA i referohet statutit të saj dhe jo atij të garës, ndaj panorama është ende shumë më e hapur. /Telegrafi/

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%