play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Teknologji

Rekord i ri: Intel ka procesor me mbi 9 GHz

today30/12/2022

Background
share close

Ekipi i “overclocking” të Asus ka vendosur një rekord të ri botëror për mbiclocking të procesorit, i cili tani qëndron në 9008.82 MHz.

Procesori më i fundit Core i9-13900K i Intel (i cili ka një orë standarde funksionimi prej 5.8 GHz) u përdor për të arritur rekordin e ri, i çiftuar me 32 GB RAM DDR5 5600 MHz (G.Skill Trident Z) dhe i gjetur në ROG Maximus Z790 Apex të Asus motherboard, tashmë i njohur për 14 rekorde botërore dhe rregullim të përmirësuar të energjisë.

Por gjëja më e rëndësishme është sigurisht përdorimi i heliumit të lëngshëm, i cili uli temperaturën e procesorit në -269 gradë Celsius. Një rekord i ri u vendos si në PiFast (6,85 sekonda) dhe në SuperPi 32M (3 minuta 3 sekonda dhe 788 milisekonda).

Ekipi i Asus çaktivizoi të gjitha bërthamat E në Core i9-13900K dhe çaktivizoi “hiperthreading”, duke e kufizuar CPU-në në vetëm 8 bërthama P dhe 8 threads. Ekipi përdori një kombinim të pazakontë të azotit të lëngshëm (LN2) dhe heliumit të lëngshëm për ftohje.

Sipas SkatterBencher, një nga overclocker-ët e Asus, Core i9-13900K është një nga CPU-të me sjellje më të mirë që ai është parë kur ekspozohet ndaj heliumit të lëngshëm: çipi shkallëzohet shumë mirë në një mjedis jashtëzakonisht të ftohtë dhe funksionon në një temperaturë shumë të ulët prej – 250 gradë Celsius, pa shumë hezitim.

Ky rekord është mjaft mbresëlënës, duke marrë parasysh se barriera 9 GHz ka qenë e paarritshme për dekada, madje edhe për CPU-të më të mira dhe mbiklokerët ekstremë më me përvojë. CPU-të e para që iu afruan arritjes së 9 GHz ishin procesorët e serisë FX të AMD – mbiklockers të shumtë kanë arritur mbi 8 GHz gjatë viteve. Linja FX e AMD mund të ketë qenë një nga modelet më të këqija të CPU deri më sot, por ishte një nga platformat më të afta për sa i përket shkallëzimit të frekuencës me ftohjen LN2.

Megjithatë, përmirësimet që Intel ka bërë në nyjen e përpunimit Raptor Lake janë padyshim arsyeja pse po shohim një rekord të ri botëror. Raptor Lake është arkitektura më e lartë e CPU-së e Intel-it ndonjëherë, me orë të përforcuara që mund të arrijnë 5.8 GHz në fabrikë në Core i9-13900K — dhe ne presim të shohim një edicion special Core i9-13900X që mund të arrijë 6 GHz në fabrikë, pa rregullim manual. /Telegrafi/

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Previous post

Aktualitet

Deputetëve të dorëhequr nuk iu takon kompensimi kalimtar

Dhjetë ish-deputetët e Listës Serbe të cilët dhanë dorëheqje më 7 nëntor, nuk kanë marrë pagë edhe për muajin dhjetor. Kompensimi kalimtar i paraparë me Ligjin për të Drejtat dhe Përgjegjësitë e Deputetit, i cili garanton pagë për 12 muaj në rast se nuk ka ndonjë burim tjetër të të hyrave, nuk vlen edhe kur deputetët japin dorëheqje. Në një sqarim të institucionit të Kuvendit, bëhet e ditur se kur […]

today30/12/2022

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%