play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Kuriozitete

Qyteti më i ftohtë i Kinës përjeton ditën më të akullt në 50 vitet e fundit

today24/01/2023

Background
share close

Temperaturat në qytetin më verior të Kinës ranë në minus 53°C – më e ftohta e regjistruar ndonjëherë, thanë meteorologët.

I vendosur në provincën verilindore Heilongjiang, pranë Siberisë, Mohe njihet gjerësisht si “Poli i Veriut i Kinës” dhe është një nga vendet e pakta që ka një klimë subarktike.

Temperatura në orën 7 të mëngjesit të 22 janarit, gjithashtu dita e parë e Vitit të Ri Hënor, u regjistrua në minus 53°C, sipas Byrosë Meteorologjike Heilongjiang. Mundi rekordin e mëparshëm prej minus 52.3°C në vitin 1969.

Autoriteti meteorologjik i Kinës ka parashikuar rënie të mëdha të temperaturave në disa pjesë të vendit.

Në Rusinë fqinje, në Yakutsk, që njihet si qyteti më i ftohtë në botë, temperaturat u ulën në minus 62.7°C – më e ftohta në më shumë se dy dekada.

Dimrat në Mohe janë të gjatë dhe fillojnë në fillim të tetorit, shpesh zgjasin deri në maj. Temperaturat mesatare gjatë kësaj periudhe dihet se janë nën zero.

I ftohti i vazhdueshëm i qytetit tërheq turistët gjatë gjithë vitit, të cilët dynden në atraksionet e tij prej akulli.

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Previous post

Aktualitet

Osmani ia dorëzoi medaljen “Shën Tereza” kardinalit të vetëm shqiptar

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka qëndruar për vizitë në Itali. Më këtë rast, ajo ia ka dorëzuar kardinalit të vetëm shqiptar, të mbijetuarit të diktaturës komuniste në Shqipëri, kardinalit Ernest Simonit, medaljen presidenciale “Shën Tereza”, njofton Klan Kosova. “Dje, në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Romë, Presidentja Vjosa Osmani ia dorëzoi kardinalit të vetëm shqiptar, të mbijetuarit të diktaturës komuniste në Shqipëri, kardinalit Ernest Simoni, medaljen presidenciale ‘Shën […]

today24/01/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%