play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

Projektohet në 3D fytyra e Ava-s, vajzës që jetoi 3800 vjet më parë

today14/05/2024

Background
share close

Në vitin 1987, punëtorët skocezë zbuluan rastësisht varrin e një gruaje të epokës së bronzit gjatë një projekti ndërtimi rrugësh. Varri prej guri i ngjashëm me një arkivol përmbante mbetjet skeletore të një gruaje së bashku me sendet e varrit, duke përfshirë një filxhan qeramike, një fragment kocke lope dhe copa të vogla stralli.

Varrimi në Achavanich, në Skocinë veriore, u bë i njohur si Varrimi Achavanich Beaker. Por nuk dihej shumë për gruan, të cilës arkeologët i vunë nofkën Ava, përtej asaj që përcaktuan përmes analizave antropologjike.

 

Ajo ishte midis 18 dhe 25 vjeç kur vdiq, dhe bazuar në matjet e tibisë së saj (këmba e poshtme), ajo ishte afërsisht 1.71 metra e gjatë, sipas një studimi të publikuar më 22 qershor.

Bazuar në sendet e varreve rreth saj, shkencëtarët supozojnë se Ava ishte pjesë e kulturës “Bell Beaker” të epokës së bronzit, e cila ishte e zakonshme në Evropë gjatë kësaj periudhe dhe e njohur për enët e saj të pirjes së rrumbullakët qeramike.

Për të krijuar një paraqitje tredimensionale të fytyrës së saj, shkencëtarët përdorën skanime CT të kafkës së Ava-s – supozohet se Ava ka jetuar rreth 3800 vjet më parë.

Megjithatë, për shkak se kafkës i mungonte një nofull e poshtme, ekipi përdori të dhënat e mbledhura nga skanimet CT të individëve të gjallë për të bashkuar imazhin përfundimtar, tha studimi.

“Falë të dhënave anatomike, statistikore dhe logjike, ishte e mundur të rindërtohej fytyra e saj edhe pa nofullën e poshtme,” tha autori i studimit Cícero Moraes, një ekspert brazilian.

Gjithashtu, në vitin 2018, ADN-ja e saj u analizua dhe u përcaktua se ajo ka shumë të ngjarë të kishte sy kafe dhe flokë të zinj dhe se “lëkura e saj ishte pak më e errët se skocezët e sotëm”, ​​shkruajnë studiuesit në studimin e ri.

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Similar posts

Aktualitet

Ja çfarë i bën trupit një filxhan kafe minutë pas minute

Për shumë prej nesh, kafeja e mëngjesit është një pjesë thelbësore e ritualit tonë të përditshëm. Por a keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh saktësisht në trupin tuaj pas gllënjkës së parë? Ekspertët dhanë përgjigjen për këtë pyetje. Në dhjetë minutat e para Kafeja fillon të veprojë dhjetë minuta pas […]

today30/05/2024

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%