play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetsi

Pesë këshilla kryesore që të ndaloni gërhitjen

today17/03/2023

Background
share close

Të gjithë e dimë atë tingullin e bezdisshëm që na ndërpret gjumin gjatë natës. Qoftë ne që gërhisim, qoftë dikush që fle pranë nesh, rezultati janë netë të shqetësuara, me një person që zgjon tjetrin për shkak të gërhitjes.

Strategjitë kryesore për të luftuar gërhitjen janë përdorimi i jastëkëve shtesë, pirja e ujit para gjumit dhe vendosja e një topi tenisi në pizhame për t’ju ndaluar të shtriheni në shpinë. Për më tepër, shiritat e hundës, zgjeruesit ose spërkatjet, një dush i ngrohtë para gjumit dhe madje edhe gjumi në një pozicion ulur janë disa nga praktikat më të njohura.

Ekspertja kryesore e gjumit në Australi, Dr Olivia Arezzolo rendit pesë këshilla shtesë që mund të mos i keni ditur, por ka të ngjarë të jenë një ndihmë e rëndësishme në përpjekjen tuaj për të reduktuar gërhitjen:

Ulni konsumin e alkoolit. Alkooli është i lidhur ngushtë me gërhitjen. Ai relakson muskujt në rrugët e sipërme të frymëmarrjes, duke bërë që ata të “kolapsohen” gjatë natës, duke nxitur kështu gërhitjen.

Mbani një peshë të shëndetshme. Ulja e peshës së atyre që janë obezë mund të përmirësojë ndjeshëm gërhitjen, apo edhe ta eliminojë atë.

Përdorni një zgjerues për hundët. Kjo është një zgjidhje e thjeshtë që mund të ndihmojë në lehtësimin e frymëmarrjes gjatë natës.

Përmirësoni cilësinë e ajrit. Rinovimi i rregullt i ajrit në dhomë zvogëlon rrezikun e gërhitjes që shkaktohet nga ndotësit e ajrit, të cilët ka të ngjarë të shkaktojnë acarim të rrugëve të frymëmarrjes, mbingarkesë dhe rritje të gërhitjes.

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Previous post

Aktualitet

Ligji i Kosovës e zgjidh dilemën e madhe: Kush duhet të paguajë për riparimet, pronari apo qiramarrësi?

Ligji në Kosovë e përcakton që riparimet e investimit në apartament duhet të paguhen nga pronari i pronës, e jo nga qiramarrësi. Një numër i madh njerëzish në Kosovë, sidomos ata në Prishtinë, jetojnë në apartamente me qira, dhe shumë prej tyre duhet të paguajnë për riparime në pasuri të paluajtshme edhe pse nuk janë pronarë, kështu që shumë pyesin nëse është detyrim i tyre. Ligji për Marrëdhëniet e Detyrimeve […]

today17/03/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%