play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetsi

Nëse jeni duke humbur peshë, mos i bëni kurrë këto gabime

today04/07/2024

Background
share close

Ekspertët kanë zbuluar gabimet më të zakonshme që bëjnë njerëzit kur duan të humbin peshë, të cilat mund të rezultojnë në gjithçka, nga shtimi i peshës deri te lëndimi.

Specialistët në Goal Pans nga MuscleFood.com kanë identifikuar disa nga gabimet që bëni kur dëshironi të humbni peshë.

Një nga gabimet më të përhapura që njerëzit bëjnë kur përpiqen të humbin peshë është anashkalimi i vakteve.
“Njerëzit që duan të reduktojnë marrjen e kalorive të tyre ditore ndonjëherë anashkalojnë vaktet ushqimore”, deklaroi një ekspert.

“Megjithatë, për shkak se kjo mund të çojë në uri ekstreme, njerëzit priren të hanë tepër gjatë vaktit të tyre të ardhshëm dhe të hanë më shumë ushqime gjatë gjithë ditës. Anashkalimi i vakteve gjithashtu ngadalëson metabolizmin”.

“Edhe pse stërvitja është një pjesë e rëndësishme e një udhëtimi fitnesi, të shkosh shumë larg me të mund të bëjë më shumë dëm sesa mirë. Stërvitja e tepërt rrit nivelet e kortizolit, duke ju bërë të ndiheni më të stresuar dhe duke e bërë më të vështirë për trupin tuaj të djegë dhjamin”.

“Mos u dekurajoni nëse keni ushtruar dhe jeni ushqyer shëndetshëm, por nuk keni parë rezultat. Ekzistojnë disa arsye për luhatjet e peshës. Mbani fotografi të progresit tuaj për të kontrolluar për humbjen e peshës”, thonë ekspertët.

Në rrjetet sociale është parë një rritje e popullaritet të dietave të papërshtatshme, pavarësisht nga provat që sugjerojnë se ato janë edhe të paqëndrueshme dhe të pashëndetshme.

Përveç kardios, e cila shpesh lidhet me humbjen e peshës, ekspertët rekomandojnë përfshirjen e ngritjes së peshës në rutinën tuaj të fitnesit.

“Megjithëse kardio mund të djegë më shumë kalori në seancë, ngritja e peshave është e shkëlqyeshme për humbjen e peshës sepse ndihmon në rritjen e sasisë së kalorive të djegura në pushim. Kjo do të thotë që ju mund të digjni kalori edhe pas stërvitjes ndërsa trupi juaj rimëkëmbet dhe riparon indet e muskujve”.

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%