play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

Murati për koeficientin e pagave: Nuk po e mbajmë sekret, por janë duke u bërë llogaritjet

today27/01/2023

Background
share close

Ministri i Financave, Hekuran Murati në lidhje me vlerën e koeficientit të pagave ka thënë se nuk është duke u mbajtur i fshehtë nga Qeveria e Kosovës por që janë duke u bërë llogaritjet në koordinim me informatat që vijnë nga organizatat buxhetore.

Murati ka thënë se Ligji për paga dhe koeficientët janë duke u përllogaritur ashtu siç vijnë informatat nga organizatat buxhetore.

” Është duke u përllogaritur ashtu siç vijnë informatat nga organizatat buxhetore. Momentin kur bëhet mbledhja e këtyre, mund të dihet vlera e koeficientit”, ka thënë Murati.

Ndërsa i pyetur se a do të marrin qytetarët pagën me rritje në muajin në vijim, ai ka thënë se ligji për paga nuk e përcakton rritjen e pagave, por koeficientin e pagave, ndërsa ka thënë se rritja e pagave përcaktohet me ligjin për buxhet.

Ndërkaq, për çështjen e tatimit në pronë, Murati ka thënë se faturat e tatimit në pronë janë rritur pasi tatimi i tokave është bërë duke u bazuar në ligjin që është miratuar në vitin 2018.

 

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Previous post

Aktualitet

Për tri orë u mblodhën afro 500 mijë euro për familjet që pësuan nga vërshimet

Për tri orë janë mbledhur afro 500 mijë euro vetëm nga telefonatat e qytetarëve e bizneseve, që janë bërë pjesë e iniciativës për t’i ndihmuar familjet që pësuan nga vërshimet, raporton televizioni publik. Shumë artistë e figura publike, i janë bashkuar mbrëmjes humanitare, “𝐁𝐚𝐬𝐡𝐤ë 𝐢𝐚 𝐝𝐚𝐥𝐢𝐦”. Këtu nuk janë llogaritur transaksionet bankare dhe format e tjera të donacioneve, por vetëm ato që janë regjistruar përmes telefonatave. Ky organizim po transmetohet […]

today27/01/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%