play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Teknologji

Microsoft do të investojë 2.2 miliardë euro në qendrat e të dhënave në Spanjë

today03/07/2024

Background
share close

Microsoft do të investojë 2.2 miliardë euro (2.4 miliardë dollarë) në një projekt të madh të qendrës së të dhënave në Spanjën verilindore.

Njoftimi, i cili pason plane të tjera të zbuluara nga gjiganti i softuerit amerikan, rrit në afro 6.7 miliardë euro investimin e planifikuar të Microsoft në Aragon, u tha gazetarëve udhëheqësi rajonal Jorge Azcon, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Ai gjithashtu pason një njoftim të ngjashëm nga Amazon, i cili në maj tha se divizioni i tij i kompjuterave cloud do të investonte 15.7 miliardë euro për të zgjeruar qendrat e saj të të dhënave në Aragon, ku aktualisht ka tre që operojnë.

Duke cituar shifrat e ofruara nga konsulenca IDC, Microsoft tha se projekti me kampusin e tij prej 88 hektarësh (217 hektarë) mund të “kontribuojë në krijimin e më shumë se 2,100 vendeve të punës teknologjike në Aragon midis 2026 dhe 2030”. /Telegrafi/

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%