play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

Kurti tregon prapaskenat e takimit me Lajçakun

today26/01/2023

Background
share close

Në orët e vona të mbrëmjes së djeshme, kryeministri Albin Kurti u takua me emisarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

I shoqëruar nga Besnik Bislimi, Kurti thotë se Lajçakut i theksoi edhe një herë që Asociacioni nuk ka vend në marrëveshjen mes dy shteteve.

Madje, sipas Kurtit, marrëveshja për Asociacionin, e nënshkruar më 2013, as nuk e ka kaluar testin e Gjykatës Kushtetuese.

“Ka insistim nga faktori ndërkombëtar që Asociacioni i komunave më shumicë serbe, ashtu siç është nënshkruar me datën 19 prill 2013 e më pastaj edhe i elaboruar në shtatë kapituj me nënshkrimin e 25 gushtit të vitit 2015 të theksohet më shumë, por ajo marrëveshje është tashmë e theksuar sepse është e vetmja marrëveshje që nga 33 marrëveshjet e Brukselit që nuk e ka kaluar testin e Gjykatës Kushtetuese. Pra në një mënyrë ajo është marrëveshje e theksuar, është e theksuar në kuptimin juridik e kushtetues për shkak se nuk e ka kaluar testin e Gjykatës Kushtetuese”, ka thënë kryeministri Kurti.

Sipas tij, është e nevojshme që të ketë marrëveshje finale me Serbinë, ku njohja reciproke të jetë në qendër të kësaj marrëveshjeje.

“Marrëveshja duhet ta ketë njohjen reciproke në qendër sepse vetëm asisoj e bëjmë normalizimin e plotë të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë” shtoi Kurti.

Në anën tjetër, Lajçak thotë se takimi u bë për të konifrmuar zbatimin e plotë të marrëveshjeve të kaluara të dialogut Kosovë-Serbi.

“U ktheva në Kosovë sot për t’i vazhduar diskutimet e mia të sinqerta, të hapura dhe intensive me kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Bisnik Bislimin, për hapat e ardhshëm dhe rrugën përpara për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Ne gjithashtu u dakorduam që të gjitha marrëveshjet e kaluara të dialogut, të zbatohen plotësisht”, shkroi Lajçaku në Twitter.

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Previous post

Show Biz

Publikohet lista me 10 meshkujt më të bukur sipas shkencës për vitin 2023, Rege-Jean Page është burri më i pashëm në botë

Ylli i serialit “Bridgerton”, Rege-Jean Page është kurorëzuar si mashkulli më i pashëm në botë, sipas kërkimeve të lashta shkencore. Aktori 34-vjeçar, i cili luante rolin e Simon Basset, Dukën e Hastings në serialin hit të Netflix, u zbulua se ishte 93.65 për qind i përsosur në raportin e artë grek të Beauty Phi, i cili mat përsosmërinë fizike, shkruan DailyMail. Ylli i “Men In Black”, Chris Hemsworth ishte i […]

today26/01/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%