play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

Escobar sonte në Prishtinë, takon opozitën

today16/03/2023

Background
share close

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, këtë të enjte do të takojë përfaqësuesit e opozitës në Prishtinë.

Takimi do të mbahet në ambasadën amerikane ku Escobar do të shtrojë darkë për opozitën, kanë bërë të ditur burimet e Telegrafit.

Sipas të njëjtave burime, në këtë takim marrin pjesë kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ai i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ndërsa nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës merr pjesë Ardian Gjini (meqë kryetari i partisë, Ramush Haradinaj gjendet jashtë shtetit).

Escobar pritet që të premten të takohet edhe me kryeministrin Albin Kurti dhe presidenten Vjosa Osmani.

Ndryshe, Gabriel Escobar qëndroi të mërkurën në Serbi ku u takua me presidentin Aleksandar Vuçiq dhe përfaqësuesit e opozitës pro-evropiane.

Vuçiq pas takimi tha se ka zhvilluar një “bisedë të hapur dhe korrekte”.

Ai shkroi në llogarinë e tij në Instagram: “Besoj në përmirësimin e mëtutjeshëm të marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe SHBA-së”.

Ndërsa, në komunikatën e Presidencës së Serbisë thuhet se është diskutuar procesi i normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën, formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe mundësitë për gjetjen e zgjidhjeve përmes kompromisit dhe të qëndrueshme në dialogun e zhvilluar me ndërmjetësimi i Bashkimit Evropian”.

“Presidenti Vuçiq përsëriti qëndrimin e pandryshuar të Serbisë në lidhje me ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajon dhe zgjidhjen e çështjeve të hapura ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, me theks në zbatimin e plotë të marrëveshjeve të nënshkruara deri më tani dhe ruajtjen e interesave shtetërore dhe kombëtare”, thuhej në komunikatë, transmeton Telegrafi.

Takimet e të dërguarit të SHBA-së vijnë dy ditë para takimit të nivelit të lartë mes Kosovës dhe Serbisë. Kurti e Vuçiq do të takohen të shtunën në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Në takimin e 18 marsit pritet që Kosova dhe Serbia të bisedojnë për zbatimin e Propozimit evropian. /Telegrafi/

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Previous post

Sport

Ish-basketbollisti i NBA-së, Gordan Giricek në Kosovë

Ish-basketbollisti i famshëm Gordan Giricek do të vjen në Kosovë. Giricek është Ambasador i JR NBA, ndërsa do të jetë i pranishëm në ceremoninë e Draft Shortit për JR NBA Kosova, që do të mbahet më 20 mars (e hënë) nga ora 17:30 në Hotel “Four Points by Sheraton Prishtina”. Ai do të vjen në vizitë zyrtare në Kosovë së bashku me Erik Brucker, Menaxher i Lartë për Operacionet e […]

today16/03/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%