play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

Çfarë ndodh nëse Biden tërhiqet nga gara presidenciale?

today04/07/2024

Background
share close

Dueli televiziv mes Joe Biden dhe Donald Trump ishte çdo gjë tjetër veçse i qetë. Shfaqja e Joe Biden në këtë debat po bën bujë.

Ai dukej i lodhur, i hutuar dhe në fund të fuqisë së tij. Demokratët kanë dyshime për kandidatin e tyre për zgjedhjet e ardhshme për President të SHBA. Të martën, Përfaqësuesi Lloyd Doggett nxitoi përpara dhe u bë demokrati i parë në Kongresin e SHBA që i bëri thirrje publikisht Biden të heqë dorë nga kandidatura e tij. Deri më tani nuk ka pasur një valë të gjerë thirrjesh të tilla të drejtpërdrejta drejtuar presidentit. Por ka një diskutim nervoz dhe ndonjëherë publik midis demokratëve rreth përshtatshmërisë mendore të Biden për një mandat të dytë.

Tani Joe Biden me sa duket nuk është më i sigurt. Sipas New York Times, ai po mendon të tërhiqet. Thuhet se ai i ka thënë një të besuari se e di se mund të mos ishte në gjendje ta shpëtonte kandidaturën e tij.

Çfarë ndodh nëse Biden tërhiqet?

Nëse Biden në të vërtetë tërheq kandidaturën e tij, demokratët do të kenë një problem të madh. Procesi i nominimit do të ishte plotësisht i hapur – dhe për këtë arsye shumë dramatik. Nominimet e reja nuk mund të organizoheshin më për shkak të mungesës së kohës. Në konferencën e partisë ndoshta do të ketë debate të nxehta dhe negociata për zëvendësimin e Biden.

Kush mund të jetë pasardhësi i Biden?

Nëse Biden largohet, zëvendëspresidentja Kamala Harris nuk do të ishte aspak kandidate e re presidencial logjik. Sepse roli i saj zëvendësues i referohet ekskluzivisht zyrës në krye të shtetit, të cilën ajo do ta merrte nëse Biden do të dështonte, për shembull për shkak të vdekjes, sëmundjes ose dorëheqjes. Por ajo nuk është pasardhësja e caktuar si kandidate presidenciale. Harris, e cila mbeti mjaft e zbehtë si zëvendëspresidente, nuk do t’i kishte domosdoshmërisht shanset më të mira për të kandiduar për presidente nëse votimi do të ishte i hapur.

Kush tjetër?

Alternativa të tjera të mundshme të Bidenit të përmendura përfshijnë guvernatorët e Kalifornisë dhe Illinois, Gavin Newsom dhe JB Pritzker, si dhe guvernatoren e Michiganit, Gretchen Whitmer. Ata janë të gjithë politikanë me përvojë, por si Kamala Harris, ata nuk tregojnë ndonjë ambicie të mundshme për të kandiduar për president këtë vit. Ish-Zonja e Parë Michelle Obama, e cila është një dritë vezulluese për shumë demokratë, përmendet gjithashtu vazhdimisht. Megjithatë, ajo ka theksuar vazhdimisht në të kaluarën se nuk është person politik dhe asnjëherë nuk ka qenë e interesuar të bëhet presidente.

Si është sjellë Biden në ditët e fundit?

Në një gala për mbledhjen e fondeve, vetë Biden përmendi lodhjen e tij pas disa udhëtimeve jashtë vendit si arsyen e performancës së tij të dobët në debatin televiziv të javës së kaluar. Biden udhëtoi në Francë në fillim të qershorit për të marrë pjesë në përkujtimet e 80-vjetorit të zbarkimit të Aleatëve në Normandi dhe për të bërë një vizitë shtetërore. Në mes të muajit, Biden udhëtoi në Itali për samitin e G7.

Megjithatë, vetë Joe Biden duket ende i vendosur për të kandiduar për postin dhe ka mbajtur disa tubime të fushatës që nga paraqitja e tij e lodhur në duelin televiziv. Gruaja e tij Jill Biden, e cila në mënyrë demonstrative mbështet burrin e saj, duket se luan një rol vendimtar. “Ai është i vetmi person për këtë punë”. tha ajo në një takim me donatorët e fushatës Biden.

Çfarë thotë Shtëpia e Bardhë për tërheqjen e mundshme?

Shtëpia e Bardhë ka mohuar një tërheqje të mundshme. Raportimi i New York Times nuk është i saktë, sipas tyre. “Ky pretendim është absolutisht i rremë”, tha një zëdhënës i selisë së qeverisë. “Nëse New York Times do të na kishte dhënë më shumë se shtatë minuta për ta komentuar këtë, ne do t’ua kishim thënë edhe këtë”.

Një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë mbajti një konferencë për media më vonë në mbrëmje. Kur gazetarët e pyetën nëse Biden po mendonte ta tërhiqte kandidaturën e tij, ajo theksoi: “Absolutisht jo”. Ajo e bëri të qartë: “Presidenti është mendjemprehtë dhe po qëndron në garë”.

Çfarë thotë Biden?

Biden komentoi gjithashtu raportimet të mërkurën në mbrëmje. “Unë jam duke vrapuar. Unë jam kreu i Partisë Demokratike”, tha ai, duke shtuar se “askush nuk po më shtyn jashtë”.

Si reaguan demokratët ndaj thashethemeve?

Rreth një orë pas raportimeve për tërheqjen e mundshme të Biden dhe refuzimin e tij nga Shtëpia e Bardhë, edhe Bloomberg publikoi një raportim. Prandaj, “dhjetëra përfaqësues demokratë thuhet se po shqyrtojnë nënshkrimin e një letre që kërkon që presidenti Joe Biden të tërhiqet nga gara”. Gazeta i referohet një zyrtari të lartë partiak, pa emër. Me sa duket ka një shqetësim në rritje brenda partisë se kandidatura e Biden mund t’i kushtojë demokratëve kontrollin e Kongresit. Burimi i tha gazetës më tej se letra do të nënshkruhet nga demokratët që “kandidojnë për rizgjedhje në zonat tradicionalisht të sigurta demokratike”.

Çfarë ndodh me milionat e fushatës?

Fushata zgjedhore kërkon shumë para. Për ta bërë këtë, kandidatët shkojnë në takime për donacione. Biden ishte në gjendje të siguronte më shumë se 232 milionë dollarë. Thjesht kthimi i parave nuk është i mundur. Dhe kjo i zemëron vërtet donatorët kryesorë, siç raporton NBC. Nëse Biden tërhiqet, paratë do t’i shkojnë zëvendëspresidentes Kamala Harris. Nga këndvështrimi i donatorëve, milionat që ishin menduar për Bidenin janë zhdukur. Një copë e merr edhe Partia Demokratike. Por vetëm pak. Harris do të kishte para të mjaftueshme për ta drejtuar një fushatë kaq të madhe zgjedhore.

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%