play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Aktualitet

Afër 3 milionë pasagjerë kanë fluturuar nga Aeroporti i Prishtinës gjatë 2022-tës

today30/12/2022

Background
share close

Gjatë viti 2022, afër 3 milionë pasagjerë kanë fluturuar nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari”.

Sipas të dhënave që Klankosova.tv i ka siguruar nga Aeroporti i Prishtinës, totali i udhëtarëve për vitin 2022 është 2,964,845.

Kjo shifër nënkupton se numri i udhëtarëve këtë vit ka qenë 13 përqind më i lartë se vitin e kaluar.

Gjatë këtij viti gjithsej janë realizuar 18 mijë e 200 fluturime, që nënkupton një përqind më shumë se vitin e kaluar.

Të dhënat:

Fluturimet për vitin 2022: 18 mijë e 52
Fluturimet për vitin 2021: 17 mijë e 842

Numri i udhëtarëve për vitin 2022: 2.964.845
Numri i udhëtarëve për vitin 2021: 2.175.959

Numri i udhëtarëve për muajin dhjetor 2022: 205 mijë 500
Numri i udhëtarëve për muajin dhjetor 2021: 206 mijë e 460.

Gjatë dhjetori numri më i madh i pasagjerëve që kanë ardhur në Kosovë janë nga Gjermania dhe Zvicra.

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%