play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetsi

Si ndikon konsumimi i vezëve në zemër?

today14/05/2024

Background
share close

Një studim i ri australian i botuar në American Journal of Nutrition Clinical ka përfunduar se konsumimi i 12 vezëve në javë nuk rrit faktorët e rrezikut kardiovaskular si kolesteroli në njerëzit me para-diabet ose diabet të tipit 2.

Njëri grup ndoqi një dietë të lartë të vezëve (12 vezë në javë) dhe grupi i dytë një dietë të ulët të vezëve (më pak se 2 vezë në javë), së bashku me një dietë të shëndetshme që përfshinte kokrra të plota, ushqime të ulëta të karbohidrateve të indeksit glikemik dhe zëvendësimin e yndyrave të ngopura me yndyra monounsaturated dhe poliunsaturated si vaj ulliri.

Ata e ndoqën këtë dietë për 12 muaj.

Nuk kishte dallime të rëndësishme midis dy grupeve në një gamë të gjerë të faktorëve të rrezikut kardiovaskular, duke përfshirë kolesterolin, sheqerin në gjak dhe presionin e gjakut.

“Ndërsa vetë vezët janë të larta në kolesterolin dietik dhe njerëzit me diabet të tipit 2 kanë tendencë të kenë nivele më të larta të kolesterolit lipoprotein LDL të ulët, ky studim mbështet hulumtimet ekzistuese që tregojnë se konsumimi i vezëve ka pak efekt në nivelet e kolesterolit në gjakun e njerëzve”, thuhet në studim.

“Vezët janë një burim proteinash dhe mikro-ushqyesish që mund të mbështesin një sërë faktorësh shëndetësorë dhe dietash, duke përfshirë ndihmën për të rregulluar marrjen e yndyrës dhe karbohidrateve, shëndetin e syve dhe zemrës, enët e shëndetshme të gjakut dhe shtatzënitë e shëndetshme. Njerëzit nuk kanë nevojë të mos konsumojnë vezë nëse kjo është pjesë e një diete të shëndetshme”, përfundon studimi. /Shqip.com

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Similar posts

Aktualitet

Ja çfarë i bën trupit një filxhan kafe minutë pas minute

Për shumë prej nesh, kafeja e mëngjesit është një pjesë thelbësore e ritualit tonë të përditshëm. Por a keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh saktësisht në trupin tuaj pas gllënjkës së parë? Ekspertët dhanë përgjigjen për këtë pyetje. Në dhjetë minutat e para Kafeja fillon të veprojë dhjetë minuta pas […]

today30/05/2024

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%