play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetsi

Qepët e pranverës mund të ndihmojnë edhe personat që kanë probleme me sheqerin

today14/05/2024

Background
share close

Është vërtetuar se vitaminat dhe mineralet që përmbahen në qepë kanë një efekt të dobishëm në shëndetin e përgjithshëm, veçanërisht në sistemin kardiovaskular dhe nervor.

Përveç kësaj, ky ushqim vepron edhe si një antibiotik natyral.

E pasur me vitamina dhe minerale, qepët e pranverës janë një thesar i vërtetë i përbërësve ushqyes dhe kurues. Përveç kaliumit, squfurit dhe mikroelementeve të ndryshëm, ky ushqim me pak kalori përmban edhe vitamina B1, B2, C, E, K, P (sidomos në pjesën e gjelbër), si dhe karotinë, glikozide, vajra esencialë dhe hormonin bimor. glukokinina (e ngjashme me insulinën e cila ul nivelin e sheqerit në gjak).

Është vërtetuar se vitaminat dhe mineralet që përmban qepa kanë një efekt të dobishëm në shëndetin e përgjithshëm, dhe veçanërisht në sistemin kardiovaskular dhe nervor. Përveç kësaj, falë pasurisë së vajrave esencialë dhe substancave aromatike medicinale, ky ushqim medicinal vepron si një antibiotik natyral dhe shkatërron bakteret e dëmshme në zorrë.

Qepa e pranverës ka edhe veti diuretike, prandaj përdoret edhe si ilaç natyral për rregullimin e tretjes.

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Similar posts

Aktualitet

Ja çfarë i bën trupit një filxhan kafe minutë pas minute

Për shumë prej nesh, kafeja e mëngjesit është një pjesë thelbësore e ritualit tonë të përditshëm. Por a keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh saktësisht në trupin tuaj pas gllënjkës së parë? Ekspertët dhanë përgjigjen për këtë pyetje. Në dhjetë minutat e para Kafeja fillon të veprojë dhjetë minuta pas […]

today30/05/2024

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%