play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetsi

Pse ju shfaqen të përziera gjatë vozitjes – tregojnë ekspertët

today24/01/2023

Background
share close

Të përzierat gjatë vozitjes janë një dukuri e zakonshme

Disa njerëz, kur udhëtojnë, madje edhe gjatë një udhëtimi të shkurtër, përjetojnë simptoma të të përzierave dhe marramendje të shoqëruara nga shtytja për të vjellë.

Ekspertët u përpoqën të gjejnë shkaktarin për të përzierat gjatë vozitjes, transmeton Telegrafi.

Kinetoza – sëmundje e lëvizjes

Të përzierat gjatë vozitjes quhen edhe kinetozë, përkatësisht sëmundje e lëvizjes, dhe definohet si përshtatje e keqe e organizmit në lëvizje.

Kjo ndodh kur tre pjesë të trupit tonë ndjejnë lëvizjen – sytë, veshi i brendshëm dhe nervat ndijor që dërgojnë sinjale në tru.

Ndërsa sytë tanë na lejojnë të shohim se jemi duke lëvizur, nervat në muskujt dhe ekstremitetet tona gjithashtu na lejojnë të ndiejmë lëvizjen. Gjatë kësaj kohe, veshi i brendshëm na lejon të perceptojmë lëvizjen.

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Previous post

Show Biz

Rikthehet Jehona Sopi, sjell këngën e re “A na i more”

Këngëtarja e mirënjohur shqiptare, Jehona Sopi, është rikthyer me këngë të re. “A na i more” titullohet projekti i radhës i artistes, të cilin e ka sjell të kompletuar edhe me videoklip. Me një tekst të ndjerë të shkruar nga Aida Baraku dhe muzikë të Armend Rexhepagiqit, kjo këngë besohet se do të pritet mirë edhe nga publiku. Orkestrimin e projektit e ka bërë Fatjon Miftari me video të realizuar […]

today24/01/2023

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%