play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM KOSOVË KOSOVË

  • cover play_arrow

    LIVE CLUB FM SHQIPËRI

  • cover play_arrow

    LIVE RADIO SHQIP DËGJO SHQIP

Shëndetsi

Pesë përfitimet shëndetësore nga fëstëkët

today15/05/2024

Background
share close

Arroret ofrojnë shumë të mira shëndetësore. Fëstëkët janë të pasur me shumë vlera ushqyese.
“Healthshots” ka renditur pesë të mira shëndetësore që ofrojnë fëstëkët, përveç shijes së mirë, janë të pasur me proteina, antioksidant dhe fibra.

Fëstëkët ndihmojnë shëndetin e zemrës, sepse përmbajnë komponime kimike si betakaroten dhe gamatekoferol, dy antioksidantë që ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit në gjak, e që rezulton me uljen e tensionit të lartë në gjak, e kështu ulet edhe rreziku nga sëmundjet e zemrës.

Fëstëkët janë të mirë edhe kundër peshës së tepërt. Ani pse përmbajnë shumë yndyra, fëstëkët kanë shumë pak kalori, gjë që ndihmojnë kundër shtimit të peshës. Për më shumë, këto arrore përmbajnë edhe proteinë e fibra, të cilat rrisin ndjenjën e të qenit të ngopur, duke ndihmuar të mos konsumoni ushqim me kalori.

Fëstëkët ndihmojnë edhe sistemin tretës, sepse përmbajnë sasi të bollshme të fibrave. Këto arrore ndihmojnë edhe në formimin e baktereve të mira në zorrë.

Fëstëkët rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak, gjë që u ndihmon diabetikëve. Këto arrore kanë indeks glikemik të ulët, që do të thotë se nuk e rrisin nivelin e sheqerit në gjak. Gjithashtu përmbajnë antioksidant, keratinoide e komponime fenolike, të cilat ulin nivelin e sheqerit në gjak.

Written by: ClubFm Kosova

Rate it

Similar posts

Aktualitet

Ja çfarë i bën trupit një filxhan kafe minutë pas minute

Për shumë prej nesh, kafeja e mëngjesit është një pjesë thelbësore e ritualit tonë të përditshëm. Por a keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh saktësisht në trupin tuaj pas gllënjkës së parë? Ekspertët dhanë përgjigjen për këtë pyetje. Në dhjetë minutat e para Kafeja fillon të veprojë dhjetë minuta pas […]

today30/05/2024

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *0%